۱
 
کد مطلب: 78868
 
آنچه رئیس‌جمهور درباره نفت نگفت
صادق زيبا‌كلام
 
چند روز پيش بود كه حسن روحاني بعد از چند ماه از خلوت به جلوت آمد. حضور آقاي روحاني دراجماع عمومي اصحاب رسانه درصدا وسيما از دفعات قبل بهتر از آب درآمد و از آن حالت تصنعي و ساختگي كه سوال و جواب‌ها داشتند مقداري فاصله گرفته بود.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۱

چند روز پيش بود كه حسن روحاني بعد از چند ماه از خلوت به جلوت آمد. حضور آقاي روحاني دراجماع عمومي اصحاب رسانه درصدا وسيما از دفعات قبل بهتر از آب درآمد و از آن حالت تصنعي و ساختگي كه سوال و جواب‌ها داشتند مقداري فاصله گرفته بود. سوالات جدي‌تر بودند و پاسخ‌هاي آقاي رئيس‌جمهور هم مستدل‌تر، منطقي‌تر و از همه مهم‌تر اينكه مبتني بر آمار و ارقام و داده‌ها بود. ایشان اين‌بار به هيچ‌وجه تلاش نكرد كه ضعف‌ها و ناكارآمدي‌ها را پنهان نمايد و فقط آمار و ارقام خوشبينانه بدهد و بالاخره آقای روحاني سعي نكرد كه بگويد آن مشكلات از دولت قبلي بوده است. بنابراين از اين بابت بايد گفت كه مصاحبه وي يك گام به جلو بود. در عين حال انتظار مي‌رفت كه رئيس‌جمهور به برخي موضوعات ديگر هم اشاره مي‌كرد، البته مطرح‌نشدن برخي موضوعات را مي‌توان ضعف مجريان اين گفت‌وگو خانم شريفي و آقاي حيدري دانست كه نتوانستند سوالات چالش برانگيز‌تري را از آقاي رئيس‌جمهور بپرسند، اما آقاي رئيس‌جمهور برخي مسائل را هم نگفت. ایشان هم در حوزه اقتصاد و هم درحوزه اجتماعي به برخي از مشكلات و مسائل اشاره نكرد.‌ اي كاش رئيس‌جمهور براي مردم تشريح مي‌كردند كه در نتيجه تحريم‌ها و در نتيجه عدم حضور شركت‌هاي نفت و گاز غربي چه خسارت‌هاي هنگفتي به ايران وارد شده. ‌اي كاش رئيس‌جمهور اشاره مي‌كرد كه در نتيجه نيامدن شركت‌هاي غربي به پارس‌جنوبي درسال ۹۳ كشور ۳ميليوني قطر بيش از ۵۰ هزار ميليارد تومان گاز بيش از ايران ۸۰ ميليوني برداشت كرده است.‌ اي كاش به مردم مي‌گفتند كه آن زمان كه در نتيجه تحريم‌ها راه براي آمدن شركت‌هاي غربي به پارس جنوبي و عسلويه و به حوزه نفت و گاز بسته شد، چرا اصولگرايان فرياد وااستعمارا و وا «ويليام ناكس دارسي»‌ها بر نياوردند كه مسلمانان بشتابيد كه غربي‌ها وارد حوزه نفت و گاز ما شدند. جالب است كه روس‌ها با قرارداد به مراتب سنگين‌تري مي‌آيند، اما هيچ كدام از اصولگرايان نمي‌گويند كه مفاد قرارداد با روسيه چگونه بوده است؟ ‌اي كاش آقاي روحاني به اين مطالب هم اشاره مي‌كردندكه كساني كه هرگاه صحبت از آمدن كمپاني‌هاي بزرگ نفت و گاز مي‌شود كه جبران بيش از يك دهه عقب‌ماندگي ما را در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي بنمايند فرياد وا استعمارا بلند مي‌كنند، لااقل مقداري متوجه شوندكه اين فرياد‌ها به تنهايي در سال ۹۳ باعث شد ايران متحمل۵۰ هزارميليارد تومان خسارت شود.‌ اي كاش براي اينكه مردم بفهمند كه ۵۰ هزار ميليارد تومان چقدر است آقاي رئيس‌جمهور مي‌گفتند كه ‌اي مردم ۵۰ هزار ميليارد توماني كه فقط در پارس‌جنوبي به ايران خسارت وارد شد در نتيجه نيامدن شركت‌هاي غربي بود.‌اي كاش رئيس قوه مجريه به مردم مي‌گفتند كه در همان سال ۹۳ بودجه سالانه سازمان محيط زيست با بيش از ۶۰۰۰ پرسنل ۱۷۵ ميليارد تومان بوده است. ‌اي كاش آقاي روحاني به مردم مي‌گفتند كه كل بودجه عمراني كشور براي سال آينده ۳۷ هزار ميليارد تومان است. اين تازه در شرايطي است كه همه اين ۳۷ هزار ميليارد تومان هزينه بشود كه در سالي كه در آن قرار داريم يعني امسال كمتر از نيمي از بودجه عمراني بيشتر هزينه نشده است.‌ اي كاش آقاي روحاني اين واقعيت‌ها را هم به مردم مي‌گفتند تا آنان كه شعارهاي پر طمطراق سر مي‌دهند برایشان معلوم شود كه مردم دارند چه بهايي را براي اين شعارها مي‌پردازند.

Share/Save/Bookmark


محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۵:۲۳:۱۷
ایشان بهتر است همان در مورد سیاست صحبت های انتزاعیشان را بکنندو در مورد نفت و اقتصاد صاحب نظران دیکر نظر بدهند. قطر ختی اکر دو برابر ایران هم تو لید کند چون به اصطلاح تولید مشارکتی است در امد مالی ان حدود در امد ایران میباشد که نصف تولید میکند
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵