کد مطلب: 66618
 
بالاترین و پایین‌ترین شهریه غیردولتی‌‌ها
 
فصل ثبت‌نام مدارس نزدیک است و امسال برای نخستین بار شهریه مصوب مدارس غیردولتی زودتر از سال‌های گذشته ابلاغ شده است، اما شهریه‌های مصوب تا چه اندازه از سوی مدارس غیردولتی رعایت می‌شود؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۹

فصل ثبت‌نام مدارس نزدیک است و امسال برای نخستین بار شهریه مصوب مدارس غیردولتی زودتر از سال‌های گذشته ابلاغ شده است، اما شهریه‌های مصوب تا چه اندازه از سوی مدارس غیردولتی رعایت می‌شود؟

ثبت‌نام مدارس برای سال تحصیلی جدید پس از پایان امتحانات دانش‌آموزان آغاز می‌شود و طبق روال گذشته بازهم ماجرای دریافت شهریه‌های غیرقانونی توسط مدارس غیردولتی تکرار خواهد شد.

امسال برای نخستین بار شهریه مدارس غیردولتی در اسفند ماه ابلاغ شد و براین اساس ثبت‌نام قطعی در مدارس غیردولتی از همان تاریخ امکان‌پذیر بود.

آموزش‌وپرورش همه ساله نرخ شهریه مصوب مدارس غیردولتی را ابلاغ کرده و برای متخلفان خط و نشان می‌کشد که در صورت عدم رعایت الگوی شهریه، با آنها برخورد شده و مجوزشان لغو می‌شود.

طبق دستورالعمل ثبت‌نام، مدیران مدارس غیردولتی، شاهد، استعدادهای درخشان و آموزش از راه دور که برابر مقررات مربوطه مجاز به دریافت وجه تحت عناوین خاص در هنگام ثبت‌نام هستند، باید میزان آن را همراه با فهرست تمام فعالیت‌ها در تابلوی اعلانات مدرسه در معرض دید خانواده‌‌ها قرار دهند.اما اغلب مدارس غیردولتی فهرست شهریه را در معرض دید خانواده‌ها قرار نمی‌دهند.

طبق شهریه مصوب اعلام شده از سوی آموزش و پرورش شهر تهران، بیشترین شهریه دریافتی در دوره ابتدایی 5 میلیون و 579 هزار تومان در منطقه 3، 6 میلیون 700 هزار تومان برای دوره متوسطه اول و 9 میلیون 636 هزار تومان برای پیش دانشگاهی است همچنین بیشترین ارقام شهریه مربوط به مناطق یک تا سه است.

طبق اعلام مسعود ثقفی سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران، شهریه بر اساس ساعات مصوب هریک از پایه‌های تحصیلی و فوق برنامه داخل برنامه هفتگی مدارس که توسط مؤسسان در سامانه الگوی شهریه ثبت شده، تعیین شده است و استفاده دانش‌آموزان از سایر خدمات آموزشی، پرورشی و ورزشی ویژه که باید خارج از برنامه هفتگی مصوب و فوق برنامه رسمی مدرسه برنامه‌ریزی شود، کاملاً اختیاری است.

اگرچه آموزش و پرورش نرخ مصوب شهریه مدارس غیردولتی را ابلاغ می‌کند و در ظاهر اغلب مدارس نیز شهریه مصوب را رعایت می‌کنند اما میزان رقم دریافتی از خانواده‌ها بسیار بالاتر از ارقام مصوب آموزش و پرورش است.

به عنوان مثال اگر چه بالاترین میزان شهریه مدارس غیردولتی در دوره ابتدای 5 میلیون و 579 هزار تومان اعلام شده است اما مدارس با با لیست کردن برنامه‌های متعدد از فوق برنامه گرفته تا هزینه ناهار و اردوی علمی و تفریحی برای خانواده‌ها هزینه تراشی می‌کنند به گونه‌ای که گاه رقم شهریه دریافتی از خانواده‌ها برای دوره ابتدایی به 10 میلیون تومان می‌رسد.

مجتبی زینی‌وند مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش معتقد است که امسال شهریه مدارس غیر دولتی زودتر اعلام شد تا خانواده ها از شهریه سال تحصیلی بعد مطلع شوند و نه اینکه شهریه را زودتر پرداخت کنند. میزان افزایش شهریه امسال در مدارس غیردولتی براساس هزینه تمام شده بوده و ممکن است در برخی مدارس افزایش شهریه و در برخی مدارس کاهش شهریه نسبت به سال قبل داشته باشیم. مدارس غیردولتی متخلف نیز تا زمانی که به تعهدات خود عمل نکنند حق دریافت شهریه را برای سال بعد ندارند و پوستر شهریه نیز به این مدارس داده نخواهد شد.

سال گذشته بود که بحث نظارت سازمان تعزیرات حکومتی بر میزان شهریه دریافتی توسط مدارس غیردولتی خبرساز شد.

محمدی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در رابطه با ورود تعزیرات به بحث شهریه مدارس غیردولتی عنوان کرد:‌ با وجود شکایت‌های متعدد مردم از اضافه دریافتی مدارس غیردولتی تاکنون هیچ مرجع نظارتی گزارش تخلف در این مورد را به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع نداده است. با فرض این مطلب که نظارت بر اضافه دریافتی شهریه مدارس به عهده آموزش و پرورش باشد این سوال مطرح می‌شود که چرا تاکنون دستگاه‌های ناظر آموزش و پرورش گزارش تخلفی در این مورد به تعزیرات حکومتی ارسال نکرده‌اند و واقعا چه مرجعی مسئولیت رسیدگی به تخلف اضافه دریافتی (گرانفروشی) مدارس غیر دولتی را به عهده دارد؟

به گزارش تسنیم، فصل ثبت‌نام مدارس نزدیک است، امسال نرخ شهریه‌ مصوب زودتر از سال‌های گذشته اعلام شده و براین اساس برخی مدارس ممکن است از هم‌اکنون برای ثبت‌نام سال تحصیلی جدید از خانواده‌ها شهریه دریافت کنند،‌ حال باید دید وضعیت نظارت‌ اعمال شده بر شهریه‌های دریافتی توسط مدارس غیردولتی به چه صورت است؟

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش مدارس متخلف را لغو مجوز و تعطیلی تهدید کرده است و اسفندیار چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران نیز از خانواده‌ها خواسته در صورت مشاهده تخلف آن را گزارش دهند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵