کد مطلب: 86076
 
وقتی منتقدان نفتی دولت واقعیتها را نادیده می گیرند
انتقام از دولت در زمین نفت
 
نفت را در کنار وزارت امور خارجه، موفق ترین حوزه های دولت یازدهم در حوزه دیپلماسی و فضای پسابرجام می دانند. هرچند عملکرد نفت در این مدت، بی اشکال نبود، اما مجموعه عملکرد وزارت نفت در دولتی که هم اکنون هفته های پایانی خود را طی می کند موجب شده بخشی از انتقادات مخالفان دولت، وزارت نفت را نشانه بگیرد و این روند پس از انتخابات ریاست جمهوری هم ادامه دارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۳
نفت را در کنار وزارت امور خارجه، موفق ترین حوزه های دولت یازدهم در حوزه دیپلماسی و فضای پسابرجام می دانند. هرچند عملکرد نفت در این مدت، بی اشکال نبود، اما مجموعه عملکرد وزارت نفت در دولتی که هم اکنون هفته های پایانی خود را طی می کند موجب شده بخشی از انتقادات مخالفان دولت، وزارت نفت را نشانه بگیرد و این روند پس از انتخابات ریاست جمهوری هم ادامه دارد.
به گزارش نکونیوز، منتقدان دولت که از هر روشی برای تاخیر در تصویب و اجرای قراردادهای جدید نفتی استفاده می کردند، طی یک سال اخیر هم شاهد روی کار آمدن ترامپ بودند تا شرکتهای خارجی برای سرمایه گذاری در ایران باز هم صبر کنند تا هم مواضع ترامپ در قبال برجام روشنتر شود و هم تکلیف انتخابات ریاست جمهوری ایران مشخص شود. در همان زمان بود که اظهارنظر مدیرعامل توتال، مبنی بر اینکه برای انعقاد قرارداد با ایران در انتظار موضع گیری رییس جمهور آمریکاست، منتقدان دولت را علیه نفت یکصدا کرد و آنها از اینکه توتال از انعقاد قرارداد با ایران عقب نشینی کرده ابراز خشنودی کردند. هرچند تفاهمنامه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با کنسرسیومی که نام توتال در راس آن دیده می شد امضا شد، اما منتقدان دولت در حال سواستفاده از نظر مدیرعامل توتال بودند. پایان انتخابات ریاست جمهوری ایران و پیروزی مجدد حسن روحانی از یک سو و تمدید تعلیق تحریم های ایران توسط رییس جمهور آمریکا از سوی دیگر موجب شد مدیرعامل توتال در حاشیه نشست اوپک به دیدار بیژن زنگنه برود و رسما امادگی این شرکت را برای تداوم همکاری و انعقاد موافقتنامه اعلام کند. پاتریک پویان مدیرعامل توتال گفت که این شرکت فرانسوی امیدوار است پیش از تابستان امسال، قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی را با ایران نهایی کند. اما منتقدان دولت این خبر را سانسور کردند تا همچنان بابت خبری که سال گذشته منتشر کرده بودند خوشحال باشند.
این تمام ماجرا نبود. آنها برای پنهان کردن این مواضع، به موضوع محکومیت ایران در پرونده شکایت ترکیه از ایران پرداختند و در یک روز، تیتر روزنامه های خود کردند و دولت را به فروش گاز مفت و مجانی به ترکیه، به جای جریمه محکوم کردند. درحالیکه مروری بر این خبر و سابقه آن نشان می دهد که اولا این خبر جدید نیست و ماهها پیش جزییات آن از زبان وزیر نفت بیان شده و ثانیا عامل اصلی جریمه ایران، نه این دولت، بلکه دولت قبل بوده است. در حقیقت اختلال در صادرات گاز ایران به ترکیه به دلیل کمبود گاز در داخل کشور در فصل زمستان در زمان استقرار دولت قبل که دچار تحریم های شدید شده و توان افزایش تولید گاز به میزان موردنیاز را نداشت، موجب شد ترکیه از ایران به بهانه عدم تامین پایدار گاز شکایت کند که در خلال این شکایت، موضوع تغییر قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه هم که در قرارداد اولیه هم ذکر شده است مورد نظر ترکها قرار گرفت تا ایران در این پرونده محکوم شود. میزان جریمه ابتدایی ایران ۶۲.۵ درصد بود اما در نهایت به ۱۳ درصد کاهش یافت. این پرونده مربوط به سال ۱۳۹۱ است و اتفاقا منتقدان باید از مسوولان دولت قبل سوال کنند که چرا نتوانستند گاز مورد نیاز ترکیه را طبق قرارداد تامین کنند و زمینه محکومیت ایران را در مجامع بین المللی فراهم ساختند؟
هرچند عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم، علیرغم موفقیت در بازگشت پرقدرت به بازار جهانی نفت، مثبت و قابل تقدیر است، اما در حوزه هایی همچون توسعه پروژه ها در غیاب سرمایه گذاران خارجی و تبدیل تفاهمنامه های نفتی به قرارداد، عملکرد قابل قبولی نداشته است. اما این دلیلی بر نادیده گرفتن واقعیتها نمی شود. واقعیتهایی همچون ابراز تمایل قطعی توتال به انعقاد قرارداد با ایران در کمترین زمان ممکن – یعنی پیش از تابستان – و مسوولیت دولت قبل در جریمه گازی ایران به دلیل شکایت ترکیه. به نظر می رسد منتقدان دولت، از منظری سیاسی – و نه تخصصی و نفتی – در صدد انتقام گیری از دولت به دلیل پیروزی در انتخابات هستند و این نه به سود صنعت نفت است و نه با عدالت، نزدیکی دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵