کد مطلب: 44766
 
از پایان ماه عسل نفتی عراق خوشحال نباشیم
 
با کاهش قیمت نفت و کاهش سرمایه گذاری برخی شرکتهای خارجی در عراق، برخی رسانه ها با خوشحالی از پایان ماه عسل نفتی عراق خبر دادند؛ اما آیا کاهش سرمایه گذاری نفتی در عراق به سود ماست؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۹
با کاهش قیمت نفت و کاهش سرمایه گذاری برخی شرکتهای خارجی در عراق، برخی رسانه ها با خوشحالی از پایان ماه عسل نفتی عراق خبر دادند؛ اما آیا کاهش سرمایه گذاری نفتی در عراق به سود ماست؟
به گزارش نکونیوز، طی سالهای اخیر با بازگشت ثبات نسبی به کشور عراق بویژه جنوب این کشور که بخش عمده ای از تاسیسات نفتی در آن است، شرکتهای چند ملیتی حضور گسترده ای در این کشور پیدا کردند و با سرمایه گذاری وسیع، سرعت رشد پروژه ها در این کشور افزایش یافت. عراق که سومین کشور دارای ذخایر غنی نفتی در خاورمیانه محسوب می شود، از نظر تولید نیز رشد فراوانی را طی سالهای اخیر تجربه کرده و میزان تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۳ از مرز سه میلیون بشکه در روز گذشت. اما از ابتدای سال ۲۰۱۵ با کاهش قیمت نفت و مشکلاتی که داعش در عراق ایجاد کرده، میزان سرمایه گذاری شرکتهای غربی در این کشور کاهش یافته بطوریکه بریتیش پترولیوم کاهش سرمایه‌گذاریهای خود را از ۳.۵ میلیارد دلار به سه میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار و لوک اویل از ۲.۳ میلیارد دلار به ۲.۱ میلیارد دلار اعلام کرده و لوک اویل هم اعلام کرده که فعلا قصد سرمایه گذاری جدیدی در عراق ندارد. این موضوع هرچند در ظاهر می تواند خر خوبی برای میادین مشترک ما با کشور عراق باشد که بیم آن می رفت به سرنوشت برخی میادین مشترک دریایی ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس تبدیل شوند، اما واقعیت آن است که این خبر که با ذوق زدگی توسط برخی رسانه ها مخابره شد نمی تواند سرعت پیشرفت میادین در عراق را نسبت به ایران کاهش دهد چرا که حجم سرمایه گذاری شرکتهای غربی در میادین نفتی عراق علیرغم کاهش میزان سرمایه گذاری، هنوز بسیار کمتر از سرمایه گذاری ایران است. به عنوان مثال میزان سرمایه گذاری جذب شده خارجی توسط شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۲ فقط ۲.۶ میلیارد دلار بوده که کمتر از حجم سرمایه گذاری هر یک از شرکتهای غربی در عراق است. فقر سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز ایران موجب شده همچنان مانع بلندی پیش روی توسعه پروژه های نفت و گاز در ایران باشد و عدم لغو کامل تحریمها، به تداوم این مانع کمک کرده است. در چنین شرایطی نمی توان از کاهش بین ۵ تا ۱۰ درصدی سرمایه گذاری شرکتهای غربی در عراق ابراز خشنودی کرد چرا که همچنان، حجم سرمایه گذاری عراق بویژه در میادین مشترک بسیار بیشتر از ایران است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵