داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 104365
 
سهم خرمشهر و آبادان از کرخه دو برابر می شود
 
سهم خرمشهر، آبادان، شادگان، دارخوین و روستاهای این مناطق از آب با کیفیت سد کرخه، تا پانزدهم تیرماه به طور میانگین دو برابر می شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۵
سهم خرمشهر، آبادان، شادگان، دارخوین و روستاهای این مناطق از آب با کیفیت سد کرخه، تا پانزدهم تیرماه به طور میانگین دو برابر می شود.
به گزارش ایرنا، پایین آمدن سطح رودخانه‌ کارون و پیشروی آب دریا به سمت رودخانه های بهمنشیر و اروندرود، آب شهرهای جنوبی استان خوزستان را در هفته های اخیر شور کرد.
اگرچه شاخص میزان «املاح محلول در آب» در این مناطق همواره حدود یک هزار میلی گرم بر لیتر بوده و طعم آب در مقایسه با برخی شهرهای دیگر متفاوت است، اما با شور شدن رودخانه های بهمنشیر و اروندرود، این شاخص از دو هزار میلی گرم بر لیتر نیز بیشتر شد تا حدی که به زعم «کوشیار اعظم واقفی» مدیر نظارت بر بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب کشور، آب این مناطق حتی برای شست و شو نیز مناسب نبود.
وی در این زمینه به ایرنا گفت: اگر شاخص املاح محلول در آب از یک هزار میلی گرم در لیتر افزایش پیدا کند، طعم و مزه آب تغییر پیدا می کند و اگر این شاخص از ۲ هزار میلی گرم بیشتر شود، دیگر آن آب قابل شرب نیست.
اعظم واقفی اضافه کرد: در هفته های اخیر، آب شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان، دارخوین و روستاهای این مناطق به این مرحله رسید؛ آب این مناطق نه تنها قابل شرب نبود بلکه برای مصارف بهداشتی و شست و شو هم قابل استفاده نبود.
وی با اشاره به اینکه هر کدام از ما در منطقه ای که زندگی می کنیم به طعم آب آن منطقه عادت کرده ایم، افزود: در شرایط عادی هم اگر یک فرد از تهران به جنوب خوزستان سفر کند، لب شور بودن آب را احساس می کند.
مدیر نظارت بر بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب کشور از اجرای طرح هایی برای بهبود کیفیت آب خوزستان خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون کیفیت آب جنوب خوزستان نسبت به هفته های گذشته بهبود پیدا کرده و تا روزهای آینده بهتر نیز خواهد شد.
«فرهام کرکانی» مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز در مورد طرح های این شرکت برای بهبود کیفیت آب در مناطق جنوبی استان خوزستان به ایرنا گفت: سه طرح برای رفع شوری آب شهرهای خرمشهر، آبادان، شادگان، دارخوین و روستاهای این مناطق اجرا شده است.
وی ادامه داد: نخستین اقدام، احداث سد خاکی بنام «مارِد» روی رودخانه کارون است که از پس روی آب شور دریا به رودخانه ها جلوگیری کند.
کرکانی، دومین اقدام آبفا در این زمینه را افزایش سهم این مناطق از خط نخست طرح غدیر ذکر کرد و گفت: مقدار آب تحویلی به آبادان بیش از ۲ برابر شده و از ۵۰ هزار متر مکعب در روز به ۱۰۸ هزار متر مکعب رسیده است.
به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ظرفیت تحویل آب به خرمشهر نیز از خط نخست طرح غدیر از ۵۰ هزار متر مکعب در روز به ۷۴ هزار متر مکعب افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه این طرح اجرایی شده است، گفت: سومین طرح آبفا، اجرای خط دوم طرح غدیر و تامین آب مناطق جنوب استان خوزستان از سد کرخه است.
کرکانی آب سد کرخه نسبت به رودخانه های بهمن شیر و اروند رود از کیفیت بیشتری برخوردار است.
وی با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح، کیفیت و کمیت آب مناطق جنوب خوزستان پایدار می شود، اظهار داشت: اجرای این طرح با سرعت در حال اجراست به طوری که در ۱۰ ماه گذشته، ۸۶ کیلومتر لوله گذاری شده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: بر اساس پیش بینی ها، این طرح تا پانزدهم تیرماه تکمیل می شود.
وی گفت: با بهره برداری از این طرح، تحویل آب از طرح غدیر به شهر آبادان از ۱۰۸ هزار متر مکعب در روز به ۱۲۰ هزار متر مکعب و تحویل آب به شهر خرمشهر از ۷۴ هزار متر مکعب در روز به ۱۰۰ هزار متر مکعب در روز می رسد.
کرکانی افزود: تحویل آب از خط دوم طرح غدیر به شهرهای شادگان، دارخوین و روستاهای این مناطق نیز به همین نسبت افزایش خواهد یافت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵