۴
 
کد مطلب: 7369
 
عالی نسب ؛ تئوریسین اقتصادی زمان جنگ
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۳۰
نکونیوز: اگر سیاست های اقتصادی دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران توانست ۸ سال دوام آورد بدون شک بخش عمده ای از این سیاست را باید با نام آشنای " عالی نسب " عجین دانست . نامی که با هم با صنعت گره خورده است و هم با کارآفرینی .
شاید برای بسیاری نام " عالی نسب" با محصولات سماور ، اجاق گاز و علاالدین یکی باشد . اما در کنار این محصولات خانگی نام بنیانگذار آن یعنی " میر مصطفی عالی نسب " هم بیش از همه برای سیاست اقتصادی ایران پس از انقلاب آشناتر است.
میرمصطفی عالی‌نسب (۱۲۹۶ در تبریز - ۷ تیر ۱۳۸۴ در تهران) با آنکه اقتصاد آکادمیک نخوانده بود اما از طریق فعالیت صنعتی و تجارت و مهم تر از آن مطالعه توانسته بود به پیچ و خم های اقتصادی دست یابد و به نوعی فرضیه پردازی کند .
در سال ۱۳۷۹ که از سوی دوستداران و برخی از اقتصاددانان برای او بزرگداشتی برگزار شد ، گفته شد او به خاطر تسلطی که بر زبان آلمانی داشت کتاب " کاپیتال " کارل مارکس را به زبان اصل آن یعنی آلمانی ، خوانده بود . نفوذ او بر سیاستمداران ایران اول انقلاب آنقدر جدی بود که می گویند زمانی که بنی صدر در جلسه ای که با حضور اعضای شورای انقلاب برگزار شده بود به فرضیه پردازی اقتصادی پرداخته بود ، شهید بهشتی گفته بود که تا زمانی که عالی نسب است ما به فرضیه های دیگران گوش نمی دهیم ( نقل به مضمون ).
در واقع عالی نسب این شخصیت را در کوران مبارزه با تولیدات خارجی و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی بدست آورده بود . او در زمان ملی شدن صنعت نفت اولین ایرانی بود که به مبارزه با واردات والورهای انگلیسی پرداخته بود . در تاریخچه صنایع نفت و گاز عالی نسب آمده است ،" درسال ۱۳۲۹ شرکت تولیدی صنایع نفت و گاز عالی نسب توسط مرحوم استاد میر مصطفی عالی نسب با مأموریت تولید بخشی ازلوازم خانگی نفت سوز مورد نیاز خانواده های ایرانی تأسیس گردید. پیش از آن بازار لوازم خانگی ایران خصوصاً لوازم پخت مواد غذایی و تجهیزات گرمایشی کوچک عمدتاً در انحصار شرکتهای انگلیسی بود، که با تلاش ومدیریت کم نظیر بنیان گذار فقید ، شرکت موفق شد علی رغم محدودیت امکانات صنعتی در آن برهه ی تاریخی که مقارن بود با مبارزات ملی شدن صنعت نفت،رقابت سخت وچالشهای ایجاد شده توسط شرکتهای خارجی را پشت سر گذاشته وضمن کار آفرینی وایجاد اشتغال در سطح جامعه بستر مناسبی را جهت خلاقیت و نو آوری پدید آورد، شرکت عالی نسب توانست با اتکاء به مدیران خلاق وپویا وسرپرستان وکارگران کوشا وزحمتکش خود،ضمن ثبت چندین اختراع در زمینه ی لوازم خانگی ،برای اولین بار لوازم خانگی را مطابق سلایق وفرهنگ مصرف کننده ی ایرانی تولید انبوه نموده وبا شبکه ی فروش گسترده خود تا دور افتاده ترین نقاط کشور عرضه نماید.کیفیت ،ایمنی وتنوع محصولات عالی نسب وعلاقه ی مردم ایران به مصرف کالای ایرانی موجب شد در اندک زمانی حداقل یکی از محصولات شرکت عالی نسب گرمابخش وتامین کننده ی آسایش وآرامش اکثر قریب به اتفاق منازل ایرانیان گردد."
عالی‌نسب در دوران نخست وزیری دکتر محمد مصدق عضو هیأت ۱۵ نفری مشاوران اقتصادی دولت او بود . سمتی که پس از انقلاب هم تا زمان دولت هاشمی رفسنجانی داست .او اولین رئیس شورای عالی صادرات غیر نفتی، مسئول راه‌اندازی مجتمع مس سرچشمه و مجتمع فولاد اهواز و اولین مدیر عامل شرکت ایران ناسیونال (ایران خودرو کنونی) پس از انقلاب ۱۳۵۷ بود.
در زندگی نامه او آمده است که اولین آموزش‌های علمی خود را در «مرکز وابسته بازرگانی آلمان» در زمینه اقتصاد، حسابداری و بازرگانی دیده بود. پس از شهریور ۱۳۲۰ وارد کار اقتصادی مستقل در تبریز و سپس تهران شد. او که ابتدا فروشنده چراغ والور ساخت انگلیس بود، در سال ۱۳۲۹ به درخواست محمد مصدق برای استفاده از فرآورده‌های نفتی در داخل کشور و کاهش وابستگی به صادرات نفت خام شرکت «صنایع نفت و گازسوز عالی‌نسب» را تأسیس کرد. اولین سماورها، چراغ‌های خوراک‌پزی و بخاری‌های نفتی از جمله بخاری معروف «علاءالدین» در این دوران ساخته شد. در همین دوران در مقام مشاور مصدق ایده انتشار «اوراق قرضه ملی» را مطرح کرد .
عالی‌نسب در دولت میرحسین موسوی نقش اصلی را در تعیین سیاست‌های اقتصادی دولت داشت و مورد اعتماد بی‌اندازهٔ میرحسین موسوی قرار داشت. موسوی خود بارها گفته است که «اگر عالی‌نسب نبود، ایران در زمان جنگ از نظر اقتصادی شکست می‌خورد و سقوط می‌کرد" . مسعود روغنی زنجانی وزیر برنامه و بودجه دولت موسوی که از منتقدان عالی‌نسب بود در این مورد می‌گوید: «در اداره جلسه‌های دولت وقتی همه حرف می‌زدند، آقای موسوی می‌گفتند که آقای عالی‌نسب اظهار نظر نکردند و وقتی هم ایشان حرف می‌زد، محور راه‌حل‌ها روی نظرات وی می‌چرخید .... حرف ایشان بود که در نهایت سرنوشت اظهارنظرهای کارشناسی را رقم می‌زد"
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۱۴:۰۷:۳۴
عالی مثل عالی نسب
 
.
۱۳۹۱-۱۲-۰۷ ۱۴:۴۳:۵۸
از اين افراد هنوزهم در ايران هست ؟ يا ديگر مانند او در ايران متولد نخواهد شد؟
 
حامد
۱۳۹۳-۰۳-۲۵ ۱۴:۱۲:۵۱
من نوه عالی نسب هستم روحش شاد
 
رضا
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۱۷:۲۴:۱۵
روحش شاد .
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵