کد مطلب: 64051
 
گزارش "نکونیوز" از سرنوشت کارت هوشمند سوخت
وقتی ماجرای کارت سوخت حیثیتی می شود
 
علیرغم مخالفت وزارت نفت با تداوم استفاده از کارت هوشمند سوخت، همچنان برخی از منتقدان وزارت نفت و حتی برخی در داخل دولت خواستار تداوم استفاده از کارت هوشمند سوخت هستند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۴
علیرغم مخالفت وزارت نفت با تداوم استفاده از کارت هوشمند سوخت، همچنان برخی از منتقدان وزارت نفت و حتی برخی در داخل دولت خواستار تداوم استفاده از کارت هوشمند سوخت هستند.
به گزارش نکونیوز، با پایان اجرای طرح سهمیه بندی بنزین و پایان مهلت استفاده از سهمیه های باقیمانده در کارتهای هوشمند سوخت در پاییز سال جاری، عملا استفاده از کارتهای سوخت غیرضروری شده و به همین دلیل اغلب مردم هنگام سوخت گیری در جایگاههای عرضه سوخت، از کارتهای جایگاه داران استفاده می کنند. به همین دلیل وزارت نفت خواستار جمع آوری سامانه کارت هوشمند سوخت شده تا سوخت گیری در جایگاهها با سرعت و سهولت بیشتری صورت گیرد. به گفته زنگنه، وقتی سوختگیری در جایگاهها با استفاده از کارت هوشمند جایگاه داران صورت می گیرد، دیگر مردم ضرورتی به استفاده از کارت خود نمی بینند و عملا سامانه مربوط به کارت هوشمند سوخت بلااستفاده باقی می ماند. به همین دلیل وزارت نفت خواستار جمع آوری این سامانه شده که به گفته زنگنه، هزینه نگهداری بالایی هم دارد که تداوم استفاده از آن را مقرون به صرفه نمی کند.
این درحالیست که هم منتقدان وزارت نفت، با جمع آوری کارت هوشمند سوخت مخالفند و هم آنگونه که زنگنه چندی پیش در کنفرانس خبری خود اعلام کرد، برخی در هیات دولت خواستار تداوم استفاده از کارت هوشمند بنزین هستند. البته استفاده از کارت هوشمند برای گازوییل همچنان ادامه دارد و موضوع حذف کارت هوشمند تنها در مورد بنزین صدق می کند.
گویا پیشنهاداتی همچون ایجاد امتیازاتی همچون بنزین ارزانتر برای استفاده کنندگان از کارت سوخت شخصی هم مطرح شده که وزارت نفت به دلیل فسادبرانگیز بودن این پیشنهادات از این جهت که می تواند فروش بنزین با کارت سوخت شخصی را در جایگاهها دوباره باب کند مخالف است.
هرچند با توجه به اتمام تاریخ مصرف استفاده از کارت هوشمند بنزین، منطقی آن است که اصراری برای تداوم استفاده از کارت سوخت وجود نداشته باشد، اما به نظر می رسد این موضوع به یک کشمکش حیثیتی برای مخالفان وزارت نفت که حامی تداوم بهره گیری از کارت هوشمند سوخت هستند تبدیل شده است. این درحالیست که اگر آزادسازی بنزین با همان روندی که در دولت اصلاحات صورت می گرفت در دولت احمدی نژاد نیز ادامه می یافت، بدون نیاز به صرف هزینه های سنگین برای تجهیز جایگاهها به سامانه کارت سوخت و ایجاد کارتهای هوشمند که آن زمان از چین وارد شده بود و سامانه های پشتیبانی آن، می شد شاهد آزادسازی نرخ بنزین به قیمت فعلی در همین مدت زمان باشیم. حال که دولت قبلی اشتباهی را مرتکب شده، شاید تداوم این اشتباه و تحمیل هزینه های آن به بیت المال دیگر چندان ضرورتی نداشته باشد. هرچند که گویی فعلا اختلافات در این مورد به حدی است که شاید عزمی برای پایان استفاده از کارت هوشمند بنزین وجود نداشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵