کد مطلب: 57491
 
پاسخ به پرسشی در بازه زمانی 25 سال آینده
آیا انرژی های تجدیدپذیر، جای نفت و گاز را می گیرد؟
 
به گفته آژانس بین المللی انرژی IEA، کشورها به هزینه سنگین وابستگی خود به زغال سنگ و نفت پی برده اند. به همین دلیل پیش بینی می شود شاهد افزایش سرمایه گذاری جهانی در انرژی های تجدید پذیر باشیم.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۷
به گفته آژانس بین المللی انرژی IEA، کشورها به هزینه سنگین وابستگی خود به زغال سنگ و نفت پی برده اند. به همین دلیل پیش بینی می شود شاهد افزایش سرمایه گذاری جهانی در انرژی های تجدید پذیر باشیم.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، در منطقه ای به وسعت فاصله میان مدار استوا تا مدار سی و سوم از سطح زمین، خورشید می تواند منبع تأمین بخش اعظمی از انرژی مصرفی مسکونی و تجاری باشد. کشورهایی مانند مکزیک و اندونزی که مدتهای مدیدی است به انرژی زغال سنگ و نفت ارزان داخلی خود متکی هستند، به این اعتقاد رسیده اند که نصب پنل های خورشیدی بر روی سقف هر خانه می تواند ضمن کاهش فقر به تبع کاهش هزینه های انرژی به بهبود شرایط آب و هوایی به واسطه کاهش انتشار CO۲ کمک کند.
همانطور که آژانس بین المللی انرژی در گزارش چشم انداز انرژی از سال ۲۰۱۵ خود اعلام کرده است، کاهش هزینه نصب پنل های فتو ولتائیک و تعهد به مبارزه با تغییرات اقلیمی، تبدیل به انگیزه محرک کشورهای زیادی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر شده است. این گزارش پیش بینی می کند تا سال ۲۰۴۰ حجم سرمایه گذاری جهانی در انرژی های جدید به ۷.۴ تریلیون دلار برسد.
اندونزی با تحدید اعطای یارانه های سرمایه گذاری که متضمن تولید نفت، گاز و زغال سنگ در طولانی مدت هستند، گام نخست را برداشته است. چین نیز با اجرای طرح دور شدن از صنایع انرژی بر و آلاینده، شروع به گذار به سوی انرژی های تجدیدپذیر نموده است. IEA معتقد است نتیجه این امور کاهش تقاضا برای نفت و پایین ماندن بهای آن در طول دهۀ جاری خواهد بود.
تا سال ۲۰۲۰ سهم تولید انرژی کم کربن تقریبا به ۴۵ درصد افزایش می یابد که پاسخگوی افزایش ۴۰ درصدی تقاضا برای انرژی و جلوگیری از انتشار آلاینده های بیشتر خواهد بود.
اما این حجم سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر آنقدرها هم چشمگیر نیست. رقم ۷.۴ تریلیون دلاری که IEA پیش بینی کرده در حقیقت معادل ۱۵ درصد حجم کل سرمایه گذاری ها در بخش انرژی جهان خواهد بود. بنابراین نفت، زغال و گاز همچنان بخش عظیمی از سبد انرژی تا ۲۵ سال آینده را به خود اختصاص خواهند داد.
همچنین پیش بینی بهای ارزان نفت و عدم تجاوز آن از ۸۰ دلار پس از ۲۰۲۰ نیز ممکن است تحت تأثیر افزایش تقاضای انرژی در هند که برابر نرخ آن در امریکا خواهد شد، به خطر بیفتد. بدون حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیر، تقاضای سیری ناپذیر هند برای انرژی می تواند قیمت نفت و گاز را افزایش داده و امید ها برای کاهش انتشار کربن را به یأس تبدیل کند.
ترجمه: نعیم نوربخش
منبع: گاردین
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵