کد مطلب: 109413
 
ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی صنعت نفت بررسی شد
 
ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی صنعت نفت در نشست تخصصی نهادهای مالی بازار سرمایه تشریح شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۷
به گزارش نکونیوز به نقل از خبرنگار شانا، رضا غلامعلی‌پور، معاون پذیرش و بازار پژوهی فرابورس ایران، در حاشیه کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت در نشست تخصصی نهادهای مالی بازار سرمایه با بیان اینکه ۸۳ درصد اوراق موجود در بازار سرمایه، اوراق دولتی است، گفت: در سال‌های اخیر فرآیند انتشار اوراق در استفاده از سازوکار توثیق سهام به جای رکن ضامن و انتشار اوراق سهام، تسهیل شده است.
وی به تامین مالی در بازار سهام اشاره کرد و افزود: این تامین مالی به روش‌هایی همچون عرضه عمومی بخشی از سهام شرکت‌های غیربورسی و افزایش سرمایه شرکت‌ها امکان‌پذیر است.
سیدعلی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی ایران در ادامه این نشست تخصصی به بررسی سهم بازار سرمایه از تامین مالی پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی پرداخت و گفت: هم‌اکنون بخش بالادستی نفت برای توسعه هرچه بیشتر به ۲۹ درصد سرمایه‌گذاری نیاز دارد که این سرمایه برای بخش پتروشیمی ۱۸ درصد، پالایشگاه ۱۲ درصد، پایین‌دستی گاز ۱۲ درصد و بالادستی گاز ۲۹ درصد است.
مصطفی امید قائمی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری اهداف (صندوق بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت) نیز در این نشست به سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی اشاره و عنوان کرد: تامین‌های مالی که در گذشته در صنعت پتروشیمی انجام شد از محل تامین خارجی بوده و البته سایر پتروشیمی‌ها نظیر امیرکبیر، خارک، اصفهان، اراک، شیراز، تبریز و خراسان نیز با تامین مالی دولتی به بهره‌برداری رسید.
وی، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دهلران، کنگان، میدان نفتی آذر و پروژه فراسکو را از پروژه‌هایی دانست که شرکت اهداف در آن سرمایه‌گذاری کرده است.
رضا محتشمی‌پور، معاون عملیات و نظارت بورس کالا نیز در این نشست به ظرفیت‌های بورس کالای ایران برای همکاری با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی اشاره و تصریح کرد: باید از ظرفیت‌های بورس کالا برای حمایت هرچه بیشتر از صنعت نفت، گاز و پتروشیمی استفاده کرد، این بورس آماده همکاری با این صنعت در پروژه‌های مختلف است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵