کد مطلب: 62774
 
گزارش هفتگی نکونیوز از قفلهایی که در بازار نفت باز می شود...
یک قفل جدید در مقابل نفت ایران
 
قفل های صنعت نفت در پسابرجام، یکی یکی باز می شوند تا کلید دولت تدبیر و امید در عرصه دیپلماسی نفتی، تاثیرگذار جلوه کند؛ اما حالا گویی قفل جدیدی در مقابل ایران در بازار جهانی نفت ایجاد شده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۶

قفل های صنعت نفت در پسابرجام، یکی یکی باز می شوند تا کلید دولت تدبیر و امید در عرصه دیپلماسی نفتی، تاثیرگذار جلوه کند؛ اما حالا گویی قفل جدیدی در مقابل ایران در بازار جهانی نفت ایجاد شده است.
به گزارش نکونیوز، با لغو تحریمها و رفع مشکلات صادرات نفت و مشکلات بانکی و بیمه ای، هفته ای که گشذت مملو از خبرهای امیدوارکننده برای صنعت نفت بود. روز یکشنبه ۲۵ بهمن مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افزایش تولید نفت ایران به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در نخستین ماه لغو تحریمها خبر داد. وی گفت که با صادرات اولین محموله نفت خام ایران به اروپا پس از پنج سال، فصل جدیدی در صنعت نفت ایران آغاز شده است. ا اشاره به آغاز صادرات و از سرگیری معاملات نفتی ایران با شرکت توتال فرانسه، لوک اویل روسیه و یک پالایشگاه اسپانیایی، تصریح کرد: تاکنون با توتال فرانسه برای صادرات روزانه ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار بشکه نفت خام به توافق رسیده‌ایم. یک روز بعد اولین محموله نفتی ایران، سواحل ایران را به سمت اروپا ترک کرد. ینترنشنال بیزینس تایمز روز دوشنبه نوشت : به رغم اشباع کنونی بازار جهانی نفت که باعث شده قیمت‌ها از اواسط سال ۲۰۱۴ به بعد بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کند، ایران در تلاش برای افزایش صادرات نفت خود به میزان یک میلیون بشکه در روز ظرف شش ماه آینده، شروع به بالابردن تولید خود کرده است.
بلومبرگ هم گزارش داد براساس بیانیه‌ای که در وب سایت شرکت بیمه آمریکایی موسوم به انجمن حفاظت و غرامت مالکان کشتی های آمریکایی منتشر شده، سازمان کنترل داراییهای خارجی (OFAC) در تاریخ پنجم فوریه محدودیتهایی را که پیشتر مانع پوشش بیمه محموله‌های نفتی ایران توسط این شرکت بیمه می‌شدند لغو کرده است. همان زمان اعلام شد که کره جنوبی واردات نفت از ایران را سه برابر کرده است.
اما این تحولات که به معنای بازشدن بسیاری از قفلها از پیش روی صادرات نفت ایران بود، برخی اعضای اوپک را که مخالف ایران هستند به تکاپو انداخت. نشست دوحه با حضور عربستان و قطر و ونزوئلا و روسیه یکی از این اقدامات بود. آنها با متوقف کردن سطح صادرات نفت خود در سطح ماه ژانویه برای رفع اشباع بازار توافق کردند. ژانویه ماهی بود که تولید این کشورها بالا بود و این توافق بدین معناست که سطح تولید عربستان بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز باقی می ماند. بدین ترتیب با توافق کشورها، ایران که قصد بازگشت به تولید خود در زمان پیش از تحریمها را دارد به عنوان مقصر کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی معرفی خواهد شد. به همین دلیل نشست چهارجانبه تهران که یک روز پس از نشست دوحه با حضور ایران و عراق و ونزوئلا و قطر برگزار شد چندان اظهارنظر روشنی از سوی زنگنه نداشت و اظهارات دوپهلوی او نشان داد که ایران هم نگران است در بازار فعلی نفت مقصر کاهش قیمت شناخته شود. حالا پس از بازشدن بسیاری از قفلهای صنعت نفت در حوزه بین الملل، قفل تازه ای در مقابل نفت ایران قرار گرفته که می تواند افزایش تولید نفت ایران را به تاخیر بیندازد هرچند که در این مورد در داخل ایران نظرات متناقضی وجود دارد. برخی معتقدند این تصمیمات کشورهای دیگر نباید برنامه ایران را به تاخیر بیندازد و برخی دیگر بر این اعتقادند که ایران برای جلوگیری از کاهش هر چه بیشتر قیمت نفت، باید برنامه خود را به تاخیر بیندازد. زنگنه حامی نظر اول است اما نشست دوحه و سپس نشست تهران، موجب شد وزیر نفت ایران هم کمی محافظه کارانه تر سخن بگوید....
بازتاب اختلافات نفتی داخلی در رویترز
سرانجام اختلافات داخلی در ایران در مورد قراردادهای نفتی و جنجال سازی پیرامون آن، بازتاب جهانی هم یافت تا نگرانی از دور شدن سرمایه گذاران خارجی از ایران افزایش یابد. روز شنبه خبرگزاری رویترز مدعی شد: لغو کنفرانس‌های رونمایی از قرار‌دادهای جدید نفتی ایران در لندن نشان می‌دهد که اختلاف نظر گروه‌های مختلف در ایران در حال اثرگذاری بر برنامه‌های احیاء صنعت انرژی این کشور است. رویترز در تازه‌ترین گزارش خود درباره صنعت نفت ایران به موضوع لغو کنفرانس نفتی ایران در لندن پرداخته که بیژن زنگنه، وزیر نفت عامل لغو آن را مشکلات دریافت ویزای انگلیس برای هیات ایرانی برای حضور در این کنفرانس که قرار بود ۲۲ تا ۲۴ فوریه در لندن برگزار شود اعلام کرده، اما مقامات نفتی خارجی می‌گویند اختلافات داخلی در ایران به نظر می‌رسد که عامل این تاخیر بوده است، چرا که ایران به دنبال سرمایه‌گذاری گسترده در صنعت نفت خود پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی در ماه گذشته است.
سیاستهای جدید صنعت پتروشیمی
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، برنامه ریزی کلان برای حداکثر بهره برداری از منابع هیدروکربوری بویژه گاز طبیعی را در تولید متنوع محصولات پتروشیمی و عرضه آنها به صنایع تکمیلی از برنامه های این شرکت عنوان کرد. مرضیه شاهدایی شامگاه شنبه (٢٤ بهمن ماه) در آیین تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشکر از اعتماد بیژن زنگنه، وزیر نفت از این انتخاب گفت: برنامه ریزی برای ایجاد و توسعه زیرساختهای لازم و مورد نیاز صنایع پتروشیمی از صنایع پایه تا صنایع تکمیلی در مناطق مختلف کشور از جمله برنامه های پیش روی این شرکت به منظور اجرایی شدن برنامه های توسعه ای صنعت در چارچوب برنامه های اقتصاد مقاومتی است. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: برنامه ریزی کلان برای حداکثر بهره برداری از منابع هیدروکربوری بویژه گاز طبیعی در تولید متنوع محصولات پتروشیمی و عرضه آنها به صنایع تکمیلی و ایجاد زمینه های مناسب برای سرمایه گذاریهای خارجی از طریق مشارکت دارندگان فناوریهای روز و برتر صنعت پتروشیمی نیز از دیگر برنامه های آینده این شرکت است. شاهدایی ادامه داد: جذب همکاری شرکتهای بزرگ و شاخص صنعت پتروشیمی همسو با انتقال و بومی سازی فناوریهای مورد نیاز صنعت و ارتقای هدفمندی تخصصی فنی و مدیریتی کارکنان برای جانشین پروری و شایسته سالاری نیز در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵