۲
 
کد مطلب: 37187
 
سالها دعوا بر سر خصوصی سازی پتروشیمی و یک پرسش
چه کسی دستور خصوصی سازی پتروشیمی را امضا کرد؟
 
طی سالهای اخیر و بویژه پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، انتقادها بر سر خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی اوج گرفته است اما هنوز این منتقدان به این پرسش پاسخ نداده اند که چه کسی دستور خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی را امضا و آن را ابلاغ کرده است؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۲
طی سالهای اخیر و بویژه پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، انتقادها بر سر خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی اوج گرفته است اما هنوز این منتقدان به این پرسش پاسخ نداده اند که چه کسی دستور خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی را امضا و آن را ابلاغ کرده است؟
به گزارش نکونیوز، شاه بیت سخنان مسوولان و مدیران در وزارت نفت و بویژه صنعت پتروشیمی طی ماههای اخیر، خصوصی سازی نادرست در صنعت پتروشیمی بوده است. این موضوع به حدی تکرار شده که دیگر هر مخاطب عادی هم می داند خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی یک کار نادرست و بدون در نظر گرفتن تمامی جوانب آن بوده و آثار منفی آن به راحتی قابل رفع و رجوع نیست. در این میان انتظار این است که متخصصان و مسئولان و مدیران فعلی صنعت پتروشیمی، لااقل پیشنهادی برای رفع این مشکل پیدا کنند. تکرار نادرست بودن خصوصی سازی در پتروشیمی، دردی را از این صنعت دوا نمی کند. باید راه حلهایی مشخص ارائه شود تا گامهایی – هرچند کوچک – برای رفع مشکلات صنعت پتروشیمی که پس از این خصوصی سازی نادرست حاصل شده برداشته شود. اما گویا اغلب مدیران و مسئولان صنعت پتروشیمی – و نه همه آنها – صرفا به انتقاد می پردازند و خود را ملزم به ارائه راه حل نمی دانند؛ چرا که انتقاد کردن آسان است و راه حل دادن، سخت و دشوار؛ و به همین دلیل همه فقط انتقاد می کنند. اما شاید نقطه آغاز ارائه راه حل برای رفع مشکلات حاصل از خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی پاسخ به این پرسش باشد که کدام مدیر در صنعت پتروشیمی، دستور خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی را امضا و ابلاغ کرد و زمینه ساز این همه دشواری در این صنعت از طریق خصوصی سازی نادرست شد؟ پاسخ به این پرسش – که چندان هم دشوار نیست - شاه کلید بسیاری از ابهامات است.
Share/Save/Bookmark


هموطن
۱۳۹۳-۰۹-۰۲ ۱۰:۵۱:۳۲
نميدانم چرا در سايتهاي اينترنتي نفتي برخورد با كاربران برخوردي اطلاعاتي است.مثلاً ذيل اين مطلب آيا هيچ كامنت و نظري نبود؟ ولي آنچه مسلم است واگذاري پتروشيمي ها به بخش خصوصي! كاري بس اشتباه بود كه دولت ميتواند در صورتيكه بخواهد كاري كند كه بيت المال بر باد نرود لايحه اي را به مجلس دهد و با راضي كردن سهامداران جديد از آنها خلع يد كند و با تجربه اي كه پيش آمده از سيستم آينده سودآوري بخواهد
 
اميركاپور
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۰۱:۰۵:۳۸
خصوصي سازي طبق اصل 44. ولي آيا اگر بازار اين طرح هاي بزرگ در دست لابيهاي قدرت و ثروت باشد اين اصل به تنهايي مي تواند اقتصاد كشور را پيش ببرد؟ ما هم كه يك كارگر هستيم معتقديم بايست امكان سرمايه گذاري عموم را فراهم كرد. اعتقاد داريم سرمايه هاي ايراني در ايران حضور داشته باشند. اعتقاد داريم امكان برقراري ارتباط آزاد و تجارت آزاد وجود داشته باشد و .....! ولي نبايست امور خصوصي سازي چنان محصور در دست لابيهاي نظام سرمايه داري باشد كه روز به روز دارند ثروتمندتر مي شوند. نتايج تاسف بار اصل 44 و تبعات هولناك اجراي غلط وبي مطالعه آن وعدم نظارت درست بر اجرا، فساد هاي 3000 و 12هزار و احتمالا مواردي كه هنوز كشف نشده اند يا مواردي است كه حدود 1يا2 يا 3يا ميليون يا ده ميليون يا صد ميليون يا ميليارد وتريليارد و... ميباشد. من كارمند پتروشيمي هستم و فرق بين شركت با نظارت و حمايت دولت را با يك پتروشيمي بدون پشتوانه و نظارت دولت خوب درك كردم و از درون آن به شما ميگويم ... آن كسي كه روز اول خصوصي سازي را بر گرده مملكت (البته بدون مطالعه) وارد كرد خيانتي نابخشودني كرده است.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵