کد مطلب: 97208
 
نکونیوز بررسی می‌کند
قیمت بنزین در 40 سال گذشته
از بنزین 6 ریالی تا شاید 1500 تومانی!
 
طبق بودجه ۹۷ قیمت بنزین افزایش خواهد یافت و از هم‌اکنون گمانه‌زنی‌ها در مورد قیمت آتیِ این فرآورده نفتی مهم نیز آغاز شده است. خبرها حاکی از این است که دولت قصد دارد قیمت بنزین را از ۱۰۰۰ تومان فعلی به ۱۵۰۰ تومان برساند. اما قیمت بنزین در ۴۰ سال گذشته چه تغییراتی را از سر گذرانده است؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۷
طبق بودجه ۹۷ قیمت بنزین افزایش خواهد یافت و از هم‌اکنون گمانه‌زنی‌ها در مورد قیمت آتیِ این فرآورده نفتی مهم نیز آغاز شده است. خبرها حاکی از این است که دولت قصد دارد قیمت بنزین را از ۱۰۰۰ تومان فعلی به ۱۵۰۰ تومان برساند. اما قیمت بنزین در ۴۰ سال گذشته چه تغییراتی را از سر گذرانده است؟
به گزارش نکونیوز، قیمت بنزین پیش از انقلاب و در سال ۵۵، ۶ ریال به ازای هر لیتر بود. در سال ۵۶ قیمت بنزین به ۸ ریال و در سال ۵۷ به یک تومان رسید.
سال ۵۷، سال انقلاب بود و رژیم پهلوی در بهمن آن سال سرنگون شد. تا سال ۵۹ قیمت بنزین تغییری نداشت و با نرخ یک تومانی، به فروش می‌رسید. با این حال در سال ۵۹ قیمت بنزین به یکباره ۳ برابر شد و به ۳ تومان به ازای هر لیتر رسید.
در سال ۵۹ جنگ تحمیلی آغاز شد و عراق به ایران حمله کرد؛ این جنگ تا ۸ سال بعد ادامه یافت و کشور شرایط اقتصادی دشواری را تحمل کرد. مخصوصاً در سال‌های ۶۵ تا ۶۷ کشور با رشد اقتصادی منفی و تورم بالا دست و پنجه نرم می‌کرد. با این حال، قیمت بنزین تا سال ۱۳۶۸ ثابت بود و تغییری نکرد. در سال ۶۹ و در دولت نخست هاشمی رفسنجانی، نرخ بنزین از ۳ تومان به ۵ تومان افزایش یافت.
بار دیگر تورم سال‌های ابتدایی دهه ۷۰ باعث شد تا قیمت بنزین در سال ۷۴ در دولت دوم هاشمی رفسنجانی دو برابر شود و به ۱۰ تومان برسد. پس از سال ۷۴ نرخ ثابت بنزین برای دوره‌های نسبتاً طولانی به کلی رها شد و دولت هر ساله نرخ بنزین را افزایش می‌داد. قیمت بنزین در سال ۷۵ به ۱۳ تومان و در سال ۷۶ به ۱۶ تومان به ازای هر لیتر رسید.
در سال ۷۶ دولت اصلاحات روی کار آمد و در این دولت نیز نرخ بنزین هر ساله افزایش یافت. قیمت هر لیتر بنرین در سال ۷۷ به ۲۰ تومان، در سال ۷۸ به ۳۵ تومان، در سال ۷۹ به ۳۸.۵ تومان، در سال ۸۰ به ۴۵ تومان، در سال ۸۱ به ۵۰ تومان، در سال ۸۲ به ۶۵ تومان و در سال ۱۳۸۳ به ۸۰ تومان رسید.
در اسفند ۸۳ مجلس هفتم که در اختیار اصولگرایان بود، با تصویب قانون تثبیت قیمت‌ها افزایش قیمت بنزین را برای دولت بسیار دشوار و آن را منوط به تأیید مجلس کرد. حداد عادل که در آن زمان رئیس مجلس بود این قانون را هدیه مجلس به مردم در آستانه سال نو (سال ۸۴) دانست. در این قانون آمده است: قیمت فروش بنزین، نفت‌گاز، نفت سفید، نفت کوره و سایر فراورده‌های نفتی، گاز، برق و آب، همچنین نرخ خدمات فاضلاب، ارتباطات تلفن و مرسولات پستی در سال اول برنامه چهارم، قیمت‌های پایان شهریور ۱۳۸۳ خواهد بود. برای سال‌های بعدی برنامه چهارم، تغییر در قیمت کالاها و خدمات مزبور طی لوایحی که حداکثر تا اول شهریور هر سال تقدیم می‌شود، پیشنهاد و به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد.
سال ۸۴، احمدی‌نژاد با پیروزی در انتخابات سکان هدایت کشور را در دست گرفت. در سال ۸۶ طرح سهمیه‌بندی مصرف سوخت اجرایی شد و قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد به ۴۰۰ تومان رسید. قبل از اجرایی شدن این طرح صف‌های طویلی در پمپ‌بنزین‌ها برای دریافت بنزین به قیمت‌ پیشین شکل گرفت و در برخی از جایگاه‌ها ناآرامی‌هایی بوجود آمد. حداد عادل که در آن زمان رئیس مجلس بود، تولید «کودک میمون سهمیه‌بندی» را تبریک گفت و با اشاره به برخی ناآرامی‌ها گفت که هر تولدي با «چرک و خون» همراه است.
با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در اواخر آذر ۸۹، قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۴ برابر شد و به ۴۰۰ تومان رسید. قیمت بنزین آزاد نیز ۷۵ درصد افزایش یافت و از ۴۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان رسید.
در سال ۹۳ و در دولت روحانی قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۷۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد به ۱۰۰۰ تومان رسید. در سال ۹۴ نیز بنزین تک‌نرخی شد و بساط سهمیه‌بندی بنزین برچیده شد. از آن زمان تاکنون بنزین با نرخ ۱۰۰۰ تومانی ارائه می‌شود و حالا افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان به یک گزینه جدی تبدیل شده است. البته قیمت نهایی بنزین هنوز مشخص نشده و مجلس نیز باید در مورد قیمت بنزین در سال ۹۷، نظر بدهد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵