کد مطلب: 66699
 
نگاه "نکونیوز" به جابجایی های مدیریتی شستا در یک دهه اخیر
شستا، سه مدیر در یک سال!
 
شستا، هلدینگ بزرگی که در نفت نیز نقش پررنگی دارد، در دولت تدبیر و امید هم از تعدد مدیران و جابجایی های مداوم، مصون نمانده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۶
شستا، هلدینگ بزرگی که در نفت نیز نقش پررنگی دارد، در دولت تدبیر و امید هم از تعدد مدیران و جابجایی های مداوم، مصون نمانده است.
به گزارش نکونیوز، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی موسوم به شستا، شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است که در سال ۱۳۶۵ در قالب یک شرکت سهامی خاص، با سرمایه اولیه ۲ میلیارد تومان تأسیس شد. این شرکت که به‌عنوان یکی از منابع درآمد سازمان تأمین اجتماعی ایران است در زمینه سرمایه‌گذاری و مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی اعم از فعالیت تولیدی، بازرگانی، خدماتی (مالی، مدیریتی و…) و تاسیس و مبادلات سهام انواع شرکت‌ها فعالیت می‌کند و در حال حاضر، ۱۰ درصد ارزش بورس اوراق بهادار تهران، متعلق به شستا است.
هلدینگ شستا مجموعه‌ای با بیش از ۱۷۰ شرکت و مؤسسه را اداره می‌کند. مجموع دارایی‌های این شرکت سرمایه‌گذاری در سال ۱۳۹۱ بالغ بر ۳۹ هزار میلیارد تومان و سود سالانه آن نزدیک به ۳۰۰۰ میلیارد تومان بوده و این درحالی است که سود ۴۰۰ شرکت دیگر که در بورس فعال هستند جمعاً ۱۶۰۰۰ میلیارد بوده است. گفته می‌شود بازدهی واقعی شستا ناشی از سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها به‌مراتب بیش از آن میزانی است که به لحاظ مالی و حسابداری نشان داده می‌شود.
در حوزه نفت و صنایع وابسته، شستا حضور پررنگی دارد بطوریکه ۳۰ درصد از بازار قیر ایران در اختیار شستا است. نفت ایرانول و پتروشیمی جم از جمله شرکتهایی هستند که بخش عمده سهام آنها در اختیار شستا است و شستا در برخی شرکتهای نفتی دیگر نیز سهامدار است. شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشيمي تامين (تاپيكو) از زیرمجموعه های شستا، یک هلدینگ است که در حوزه های بالادستي صنعت پتروشيمي با اولویت گروه متانول، الفين و پلي الفين ها، در بخش بالادستي صنعت نفت و گاز با اولویت توليد نفت و گاز در ميادین مشترك، در بخش پایين دستي صنعت نفت با اولویت پالایشگاه های ميعانات گازی، ایجاد پتروپالایشگاه ها و توسعه خوراك واحدهای پتروشيمي با اولویت طرح های NGL و در بخش پایين دستي پتروشيمي با اولویت محصولات تكميل کننده زنجيره ارزش ،تمرکز خواهد کرد
اما شستا و زیر مجموعه های آن – شاید به دلیل گردش مالی گسترده – همواره دچار جابجایی های گسترده مدیریتی می شوند. این موضوع از راس شستا آغاز می شود و بعضا شرکتهای زیر مجموعه آن را نیز در بر می گیرد. هر چند بعید به نظر می رسد با تغییر جدید مدیریت شستا، شاهد تغییرات دیگری در این مجموعه باشیم چرا که ترکیب هیات مدیره چندان تغییری نکرده و مدیرعامل پیشین – محمدرضا آیت الهی – رییس هیات مدیره شستا شده است.
در حال حاضر هیئت‌مدیره شستا متشکل از ۵ نفر است. پیش از روی کارآمدن دولت یازدهم ایران، این تعداد ۷ نفر بود که با روی کارآمدن دولت جدید و انتخاب مدیرعامل جدید سازمان تامین اجتماعی، در جلسه ۳ شهریور ۱۳۹۲ هیئت‌مدیره آن سازمان تصمیم گرفته شد تا اعضای هیئت‌مدیره شستا به ۵ نفر کاهش یابد. طبق این تصمیم، در همان موقع سعید مرتضوی و احسان یارمحمد (مدیرعامل سابق) از هیئت‌مدیره خلع شدند.
اما نکته جالب، تغییر مداوم مدیران در شستا است بطوریکه از نیمه دوم سال ۱۳۸۴ تا کنون، شستا ده مدیرعامل به خود دیده تا میانگین عمر مدیریت در این هلدینگ ثروتمند، بیش از یک سال نباشد. این روند که در دولت محمود احمدی نژاد شدت گرفته بود، با روی کار آمدن دولت جدید هم ادامه پیدا کرده است بطوریکه طی کمتر از سه سال اخیر، شستا شاهد چهار مدیرعامل بوده است.
در زمان دولت نهم، محمدرضا کبورانی از نیمه دوم سال ۸۴ به مدت ۱۸ ماه به عنوان مدیرعامل شستا فعالیت کرد. در ۱۵ اسفند ۸۵، او جای خود را به عزیز بیگی داد که ۶ ماه مدیرعامل شستا بود. بیشترین عمر مدیریتی در شستا متعلق به محمدعلی یزدانجو بود که از مرداد ۸۶ به مدت پنج سال مدیرعامل شستا بود. محمدرضا حیدری ملایر از ۲۷ شهریور ۹۱ جایگزین یزدانجو شد و پس از ۵ ماه جای خود را به نجات امینی داد که از بهمن ۹۱ فقط دو ماه مدیرعامل شستا بود. جانشین او احسان الله یاراحمد، از ۲۲ اسفند ۹۱ به مدت شش ماه مدیرعامل شستا بود تا عمر دولت قبل به سر رسید.
در دولت تدبیر و امید با ریاست احمد فیاض بخش بر شستا که از ۲۳ شهریور ۹۲ آغاز شد و ۲۱ ماه به طول انجامید، این امید ایجاد شد که شاهد آغاز دوره ای از ثبات بر شستا باشیم اما عملا این اتفاق رخ نداد و در کمتر از یک سال، سهمدیر بر راس شستا تکیه زده اند. محمد سعیدی از تیرماه ۹۴ به مدت ۲ ماه، محمدرضا آیت الهی از ۲۱ مرداد پارسال به مدت کمتر از ۹ ماه و حالا مجتبی انصاری از ۱۵ اردیبهشت امسال. آیا دوران بی ثباتی مدیریتی در شستا سرانجام به پایان می رسد؟ گذشت زمان، پاسخ این پرسش را روشن خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵