کد مطلب: 90033
 
جنجال‌ها حول قرارداد توتال فروکش کرد
شرایط داخلی و خارجی مهیای امضای قراردادهای جدید نفتی
 
امضای اولین قرارداد نفتی با کنسرسیومی به رهبری توتال، شرایط خارجی را برای انعقاد قراردادهای بیشتر نفتی مهیا کرد و حالا تأیید قرارداد ایران و توتال، که جنجال‌های زیادی حول آن ایجاد شده بود، در هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی، شرایط داخلی را نیز برای انعقاد قراردادهای جدید مهیا کرده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۷
امضای اولین قرارداد نفتی با کنسرسیومی به رهبری توتال، شرایط خارجی را برای انعقاد قراردادهای بیشتر نفتی مهیا کرد و حالا تأیید قرارداد ایران و توتال، که جنجال‌های زیادی حول آن ایجاد شده بود، در هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی، شرایط داخلی را نیز برای انعقاد قراردادهای جدید مهیا کرده است.
به گزارش نکونیوز، جمیع شرایط داخلی و خارجی باعث شده بود تا تدوین اولین قرارداد نفتی در قالب IPC مدت‌ها عقب بیفتد. در داخل وضعیت خود الگوی قراردادهای جدید نفتی مشخص نبود و این الگو باید در مراجع مختلف بررسی و تأیید می‌شد که این کار از اواسط سال ۹۲ تا اوایل سال ۹۶ به درازا کشید؛ و در خارج امضای اولین قرارداد IPC به این منوط شده بود که سیاست دولت ترامپ در قبال تأیید یا عدم تأیید برجام مشخص گردد.
پس از طی شدن این روند طولانی، توتال با تأیید برجام توسط دولت آمریکا و اطمینان از این که اروپایی‌ها همچنان صرف‌نظر از هر دیدگاه دولت ترامپ در آینده، به برجام پایبند خواهند بود، اولین قرارداد نفتی را با شرکت ملی نفت ایران امضاء کرد. حضور توتال شرایط خارجی را برای فعالیت سایر شرکت‌های بزرگ در ایران آماده کرده و باید منتظر بود تا شرکت‌هایی همچون انی ایتالیا، اینپکس ژاپن و لوک اویل روسیه نیز با ایران قرارداد امضاء کنند.
علاوه بر این هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی نیز قرارداد توتال را تأیید کرد تا بدین ترتیب در مدت زمان کوتاهی، جار و جنجال‌های ایجادشده حول اولین قرارداد IPC فروکش کرده و شرایط داخلی برای جذب سرمایه خارجی در صنعت نفتی مهیا شود.
فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس، در مورد تأیید قرارداد توتال گفته است: پس از پنج جلسه بحث و بررسی بر روی مفاد قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بین ایران و توتال، این قرارداد در جلسه روز دوشنبه، ۹ مردادماه به تایید رسید. برای بررسی قرارداد با توتال افرادی که متخصص قراردادها هستند همانند کارشناسان وزارت نفت و رییس هیئت هفت نفره تطبیق الگوی قراردادها که مسئولیت آن بر عهده آقای فروزنده است حضور داشتند و همچنین مجلس و دادستانی کل کشور این قرارداد را بررسی کردند.
بنابراین در روند بررسی قرارداد ایران و توتال افرادی از هر سه قوه کشور حاضر بوده‌اند تا بدین ترتیب در زمینه جذب سرمایه خارجی در صنعت نفت اجماع ایجاد شود.
بخشی دیگر از اظهارات حسنوند نیز حاکی از این است که سازوکار بررسی قرارداد ایران و توتال به نحوی بوده که بین گروه‌های مختلف اجماع ایجاد کند. وی گفته است: مقرر شده که برخی دغدغه ها و نگرانی ها که در قرارداد ایران و توتال وجود دارد در آینده مدنظر قرار گیرد تا برخی نگرانی ها برطرف شود.
بدین ترتیب شرایط داخلی تا حد زیادی مهیای انعقاد قراردادهای بیشتر برای توسعه صنعت نفت و گاز کشور شده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵