کد مطلب: 82212
 
نکات برجسته آخرین گزارش اوپک+ نمودار
از افزایش تولید ایران تا ارسال سیگنال‌های مهم توسط عربستان
 
آخرین گزارش اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت کشورهای عضو این سازمان در ماه گذشته میلادی ۱۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به اولین ماه ۲۰۱۷ کاهش یافته و به ۳۱.۹۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۷
آخرین گزارش اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت کشورهای عضو این سازمان در ماه گذشته میلادی ۱۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به اولین ماه ۲۰۱۷ کاهش یافته و به ۳۱.۹۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.
به گزارش نکونیوز، گزارش اوپک نشان می‌دهد که کشورهای عضو این سازمان در اجرای طرح کاهش تولید نفت و پایبندی به توافق نفتی، موفق عمل کرده‌اند. تولید نفت اوپک که در ماه ژانویه ۹۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود، در ماه فوریه ۱۴۰ هزار بشکه در روزِ دیگر کاهش یافته است.
اوپکی‌ها که در نشست ۳۰ نوامبر توافق کرده بودند تولید نفت خود را یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند، در دو ماه نخست سال ۲۰۱۷ تولید نفت خود را یک میلیون و ۷۰ هزار بشکه در روز کاهش داده‌اند و در رعایت توافق نفتی موفق عمل کرده‌اند.
تولید نفت اوپک در ماه نوامبر ۲۰۱۶، ۳۳ میلیون و ۳۷۴ هزار بشکه در روز بود و این آمار به خوبی سطح کاهش تولید نفت اوپکی‌ها را نشان می‌دهد.
اوپک آمار تولید نفت کشورهای عضو خود بر اساس منابع ثانویه (شش منبع از جمله آژانس بین‌المللی انرژی و پلتس) و همچنین بر اساس ارتباط مستقیم با اعضا اعلام می‌کند.
منابع ثانویه اوپک میزان تولید نفت ایران را در ماه فوریه ۳ میلیون ۸۱۴ هزار بشکه در روز اعلام کرده‌اند. بر این اساس تولید نفت ایران در ماه فوریه نسبت به ماه ژانویه ۳۶.۱ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.
بیشترین افزایش تولید را در میان کشورهای عضو اوپک، نیجریه داشته که تولید نفت این کشور در ماه فوریه ۵۸ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.
اوپک بر اساس آمار منابع ثانویه اعلام کرده که تولید نفت عربستان سعودی در ماه فوریه 68.1 هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۷.۷۹۷ هزار بشکه در روز رسیده است. عربستان طبق توافق نفتی می‌تواند در حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند؛ اما تولید نفت خود را بیش از میزان تعهدشده توسط این کشور کاهش داده تا روند بهبود قیمت نفت با سرعت بیشتری طی شود.
اما نکته جالب در مورد عربستان این است که این کشور آمار تولید نفت خود را بسیار بیشتر از میزان اعلامی توسط منابع ثانویه به اوپک گزارش داده است. عربستان به اوپک اعلام کرده که تولید نفت خود را در ماه فوریه ۲۶۳ هزار بشکه در روز افزایش داده و آن را به ۱۰ میلیون و ۱۱ هزار بشکه در روز رسانده است.
وزیر نفت عربستان پیش از این در همایشی در هیوستون آمریکا گفته بود که فعالان شیل نباید گمان کنند که اوپک با کاهش تولید نفت برای آن‌ها جا باز می‌کند و با کاهش تولید، افزایش تولید نفت از طرف شرکت‌های تولیدکننده نفت شیل را جبران می‌کند. در واقع، خالد الفالح گفته بود که عربستان «سواری مجانی» به تولیدکنندگان شیل نمی‌دهد و با بیرون رفتن از بازار، اجازه نمی‌دهد تا صنعت شیل سهم بازار این سازمان را به راحتی تصرف کند.
احتمالاً عربستان با بالاتر از میزان واقعی اعلام کردنِ سطح تولید نفت خود به اوپک، خواسته این سیگنال را به تولیدکنندگان شیل بفرستد که این کشور می‌تواند به راحتی تولید نفت خود را مجددا افزایش دهد.
ایران میزان تولید نفت خود را در ماه فوریه به اوپک گزارش نداده است.
بر اساس گزارش منابع ثانویه اوپک، عراق نیز تولید نفت خود را در ماه ژانویه ۶۲ هزار بشکه در روز کاهش داده است.
در جداول زیر تولید نفت اعضای اوپک بر اساس آمار منابع ثانویه و همچنین گزارش مستقیم کشورهای عضو به اوپک قابل مشاهده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵