کد مطلب: 93409
 
آخرین تحولات بازار نفت
افزایش 20 درصدی قیمت نفت در سه ماه گذشته
پایبندی اوپکی‌ها به توافق نفتی سست‌تر شد
 
در حالی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ را تازه چند روزی است آغاز کرده‌ایم که قیمت نفت در سه ماهه سوم این سال، افزایش کم‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. قیمت نفت برنت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷، ۲۰ درصد افزایش یافت. این میزان از افزایش قیمت نفت در سه ماهه سوم سال، از سال ۲۰۰۴ تاکنون بی‌سابقه است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱
در حالی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ را تازه چند روزی است آغاز کرده‌ایم که قیمت نفت در سه ماهه سوم این سال، افزایش کم‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. قیمت نفت برنت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷، ۲۰ درصد افزایش یافت. این میزان از افزایش قیمت نفت در سه ماهه سوم سال، از سال ۲۰۰۴ تاکنون بی‌سابقه است.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در مجموع در سه ماهه سوم سال جاری، ۱۲ درصد افزایش یافت.
افزایش قابل توجه قیمت نفت در سه ماهه سوم سال باعث شد تا امیدواری‌ها نسبت به روند صعودی قیمت نفت در سه ماهه چهارم هم افزایش یابد. با این حال، در روز گذشته قیمت نفت سیر نزولی را طی کرده و برنت که هفته گذشته حتی وارد کانال ۵۹ دلاری شد، اکنون در کانال ۵۶ دلاری مبادله می‌شود.
یکی از دلایل کاهش قیمت نفت به تنش‌ها بر سر برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق برمی‌گردد. برگزاری این رفراندوم باعث شد تا هفته گذشته قیمت نفت افزایش یابد. ترکیه هفته گذشته تهدید کرده بود که جریان صادرات نفت اقلیم کردستان عراق که از طریق بندر جیهان ترکیه صورت می‌گیرد را قطع خواهد کرد. متعاقب این تهدید، قیمت نفت افزایش یافت چرا که روزانه حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت اقلیم از این طریق صادر می‌شود. با این حال، ترکیه هنوز این تهدید را عملی نکرده و این امر باعث شد تا دیروز و امروز قیمت نفت کاهش یابد.
یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت نفت، افزایش تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر بوده است. بنا به آمارهای منتشرشده توسط بلومبرگ، تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر ۱۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۳۲.۸۳ میلیون بشکه در روز رسید. عربستان و کویت بیشترین سهم را در افزایش تولید نفت اوپک داشته‌اند.
تولید نفت عربستان در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه اوت، ۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۱۰.۰۶ میلیون بشکه در روز رسید. کویت نیز در ماه سپتامبر تولید نفت خود را ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داد و آن را به ۲.۷۶ میلیون بشکه در روز رساند.
میزان پایبندی ۱۲ عضو اوپک که طبق توافق نفتی متعهد به کاهش تولید نفت بوده‌اند نیز در ماه سپتامبر کاهش یافت. اوپکی‌ها در ماه گذشته ۸۲ درصد به توافق نفتی پایبندی بوده‌اند. میزان پایبندی این ۱۲ کشور به توافق نفتی در ماه اوت، ۸۸ درصد بوده است.
در حال حاضر نفت خام برنت در ۵۶ دلار و ۱۸ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز ۵۰ دلار و ۶۱ سنت به ازای هر بشکه است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵