کد مطلب: 80089
 
عامل تاخیر در صادرات گاز به عراق چیست؟
سریال ناتمام خط انتقال گاز ششم سراسری
 
با تاخیر در راه اندازی خط لوله ششم سراسری گاز، انگشت اتهام در مورد تاخیر در صادرات گاز به عراق، به سمت خط لوله ششم نشانه رفت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۹
با تاخیر در راه اندازی خط لوله ششم سراسری گاز، انگشت اتهام در مورد تاخیر در صادرات گاز به عراق، به سمت خط لوله ششم نشانه رفت.
به گزارش نکونیوز، قرار بود امروز (سه شنبه ۱۲ بهمن) قطعه چهارم از خط لوله ششم سراسری گاز در سفر بیژن زنگنه وزیر نفت به کرمانشاه افتتاح شود اما سفر زنگنه به کرمانشاه به طور ناگهانی لغو شد. گفته می شود خط لوله ششم سراسری گاز هنوز تکمیل نشده و دلیل اصلی تاخیر در صادرات گاز به عراق، همین خط لوله است. هرچند مسایل دیگری همچون اختلافات مالی و کمبود گاز داخلی پس از قطع گاز صادراتی ترکمنستان به ایران و آسیب دیدن خط لوله دریایی فاز ۱۹ پارس جنوبی هم در تاخیر در صادرات گاز به عراق تاثیرگذار بوده، اما اکنون به نظر می رسد حتی در صورت عدم وجود مشکلات فوق نیز، به دلیل آماده نبودن بخشی از خط لوله ششم، امکان صادرات گاز به عراق وجود نداشت.
خط انتقال گاز ششم سراسري به موازات خط انتقال گاز پنجم سراسري در برنامه پنجم توسعه مصوب شد تا به طول ۱۲۰۷ كيلومتر و قطر ۵۶ اينچ از مبدأ عسلويه (خروجي فازهاي ۹ و۱۰) در استان بوشهر تا دهگلان در استان كردستان، امتداد يابد.
این خط لوله از عسلویه تا اهواز پیش از این افتتاح شده بود اما هنوز بخش بعدی که تا دهگلان امتداد دارد راه اندازی نشده اس. این درحالیست که علیرضت غریبی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در فروردین ماه ۹۴ گفته بود: قطعه دوم از خط ششم سراسری به طول ٦٠٠ کیلومتر از اهواز تا دهگلان، تا پایان سال ٩٤ به بهره برداری می رسد. اما درحالیکه به پایان سال ۹۵ نزدیک می شویم هنوز این بخش از خط انتقال گاز ششم سراسری به بهره برداری نرسیده حتی اگر سفر وزیر نفت به کرمانشاه هم لغو نمی شد و این پروژه به بهره برداری می رسید، باز هم بیش از ۱۰ ماه تاخیر داشت.
مشخصات خط لوله ششم گاز سراسری (اهواز - دهگلان) در سایت اطلاع رسانی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا که مجری این پروژه است بدین شرح است:
احداث ۵۹۷ كيلومتر خط لوله "۵۶؛ انشعاب آبدانان ۸۵ كيلومترو به قطر"۱۲؛ انشعاب دهلران ۱۲۱ كيلومترو به قطر"۲۰؛ انشعاب نفت شهر ۹۸ كيلومترو به قطر"۴۸؛ انشعاب دهگلان و شاخه مرتبت ۳۲كيلومتر به قطر"۳۰؛ و تعداد۴ ايستگاه كنترل فشار وسيستم مخابرات واسكادي مربوطه.
صادرات گاز ایران به عراق از دو نقطه قرار است انجام شود. صادرات گاز به منطقه بصره از طریق مرز خرمشهر صورت می گیرد و به این منظور، در منطقه اهواز یک انشعاب ۴۸ اینچ از خط ششم سراسری گرفته می شود و این خط در مسیر خرمشهر امتداد خواهد یافت. مسیر دیگر، خط لوله ای است که از چارمله استان ایلام تا نفت‌شهر در مرز ایران و عراق به طول ۱۰۰ کیلومتر احداث شده است و بدین ترتیب گاز ایران از دو مسیر به عراق می رسد. بنابراین صادرات گاز به عراق در گرو بهره برداری کامل از خط لوله ششم سراسری است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵