کد مطلب: 77155
 
اوپک بر پاشنه ایران چرخید
توافق تاریخی اوپک
 
بالاخره اعضای اوپک در نشستی تاریخی در وین بر سر کاهش روزانه ۱.۲ میلیون بشکه‌ای تولید نفت به توافق رسیدند. این توافق علاوه بر این که یک بار دیگر دیگر ثابت کرد که اوپک موجودیتی زنده است، دست بالای ایران در مذاکرات و تغییر استراتژی نفتی عربستان را نیز نشان داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۰
بالاخره اعضای اوپک در نشستی تاریخی در وین بر سر کاهش روزانه ۱.۲ میلیون بشکه‌ای تولید نفت به توافق رسیدند. این توافق علاوه بر این که یک بار دیگر دیگر ثابت کرد که اوپک موجودیتی زنده است، دست بالای ایران در مذاکرات و تغییر استراتژی نفتی عربستان را نیز نشان داد.
به گزارش نکونیوز، ماراتن مذاکرات نفتی خاتمه یافت و اوپکی‌ها بر سر کاهش روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت به توافق رسیدند.
اوپکی‌ها توافق کردند که در یک دوره شش ماهه تولید نفت خود را کاهش داده و آن را به ۳۲.۵ میلیون بشکه در روز برسانند. عربستان بیشترین کاهش تولید (چیزی حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز) را تقبل کرده است.
بهروز نعمتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی هیأت رئیسه مجلس که به همراه هیأت ایرانی برای شرکت در اجلاس اوپک به وین رفته است در مورد توافق اوپک گفت: در نشست امروز اوپک ایران به‌رغم کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای نفت اوپک در روز، به هدف خود در بحث تولید نفت خود رسید. وی افزود: در این نشست سهم تولید نفت ایران به دوران قبل از تحریم بازگشت و سهم تولید نفت ایران ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار بشکه در روز شد.
اعضای اوپک با افزایش روزانه ۹۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران نسبت به تولید نفت این کشور در ماه اکتبر توافق کردند و ایران می‌تواند تولید نفت خود را به سطح ۴ میلیون بشکه در روز نزدیک کند. این بدان معناست که ایران در مذاکرات نفتی، سیاست و برنامه‌های عربستان را به چالش کشیده و توانسته به هدف از پیش اعلام شده خود، یعنی رساندن سطح تولید نفت به سطح پیش از تحریم‌ها، برسد.
عربستان که تا مدت‌ها می‌گفت نیاز به مداخله اوپک و کاهش تولید نفت این سازمان نیست اکنون کاهش روزانه ۴۸۶ هزار بشکه‌ای تولید نفت خود را پذیرفته است.
همچنین در نشست امروز اوپک، عضویت اندونزی در این سازمان موقتاً به تعلیق درآمد. از روسیه خواسته شد تا تولید نفت خود را ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. توافق به دست آمده از اول ژانویه ۲۰۱۷ اجرایی می‌شود.
اوپکی‌ها از اعضای غیرعضو اوپک در مجموع خواسته‌اند تا تولید نفت خود را 600 هزار بشکه در روز کاهش دهند.
الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه نیز از توافق اوپک استقبال کرد. وی گفت روسیه حاضر است «به صورت تدریجی» تولید نفت خود را ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. نواک گفته که روسیه «به دلایل فنی» نمی‌تواند تولید نفت خود را به یکباره کاهش دهد.
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز پس از پایان نشست اوپک گفت که هفته آینده جلسه‌ای با غیراوپکی‌ها در دوحه قطر برگزار می‌شود.
جزئیات توافق اوپکی‌ها بنا به خبر منتشر شده در برخی خبرگزاری‌های خارجی بدین صورت است:
عربستان باید ۴۸۶ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش دهد. عراق باید ۲۱۰ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش دهد.
امارات متحده عربی باید ۱۳۹ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش دهد. کویت نیز باید ۱۳۱ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش دهد.
ونزوئلا باید ۹۵ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش دهد.
از طرف دیگر، ایران می‌تواند ۹۰ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را افزایش داده و آن را به ۳.۹۷۵ میلیون بشکه در روز برساند.
قطر باید ۳۰ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش دهد. الجزایر نیز باید ۵۰ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش دهد. آنگولا هم باید ۸۷ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش دهد.
همچنین مقرر شد اوپک یک کمیته وزارتی جدید به ریاست کویت، الجزایر و ونزوئلا ایجاد ‌کند تا این کمیته بر اجرای توافق بدست آمده در نشست امروز نظارت کند.
تحت تأثیر توافق اوپک قیمت نفت بیش از 8 درصد افزایش یافت و نفت برنت هم‌اکنون در قیمت‌ 50 دلار و 20 سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.

خبرهای تکمیلی در کانال تلگرامی نکونیوز در دسترس خوانندگان عزیز قرار دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵