کد مطلب: 74527
 
یکپارچه‌سازی بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی
یک گام به پس
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هفته پیش در بیست و هفتمین اجلاس مدیران شرکت‌های تولیدی پتروشیمی مجدداً بر اولویت اجرای یکپارچه‌سازی بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی تأکید کرد. آیا طرح یکپارچه‌سازی بازرگانی محصولات پتروشیمی گامی رو به پیش است؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۲
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اواخر هفته پیش در بیست و هفتمین اجلاس مدیران شرکت‌های تولیدی پتروشیمی مجدداً بر اولویت اجرای یکپارچه‌سازی بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی تأکید کرد. آیا طرح یکپارچه‌سازی بازرگانی محصولات پتروشیمی گامی رو به پیش است؟
به گزارش نکونیوز، مرضیه شاهدایی مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی چندی است که تأکید زیادی بر طرح یکپارچه‌سازی بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی دارد. کارشناسان عمدتاً در این نکته توافق دارند که در جریان خصوصی‌سازی پتروشیمی‌ها اشتباهات فاحشی رخ داده و به جای این که پتروشیمی‌ها «خورد خورد» واگذار شوند، می‌بایست سهام آن‌ها در قالب در یک برند واحد به تدریج در بازار عرضه می‌شد.
قطعاً این شیوه ناصحیح اجرای خصوصی‌سازی‌ها تبعاتی نیز در پی داشته است. یکی از این تبعات در حوزه بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی بوده است. شاهدایی پیش از این در پاسخ به پرسش خبرنگار نکونیوز، راجع به این تبعات گفته بود: «اگر هر هلدینگی در صنعت پتروشیمی
راه‌حل پیشگیری از «رقابت مخرب» نه بازگشت بی‌برنامه و عجولانه به گذشته بلکه تلاش برای ایجاد شفافیت است. در صورتی که در بازار شفافیت وجود داشته باشد و قیمت محصولات مختلف مشخص باشد، شرکت‌ها محصولات خود را در قیمت بازار عرضه می‌کنند.
به طور مستقیم اقدام به بازاریابی کند با این حجم بالای صادرات، در حوزه بازرگانی پتروشیمی با خرده‌فروشی مواجه خواهیم شد که موجب می‌شود در منطقه نتوانیم قیمت تعیین کنیم. ما طی سال‌های اخیر شاهد بودیم که در این حوزه، شرکت‌های داخلی روی دست هم بلند شدند و بازار را خراب کردند به‌طوری که سایر کشورها در مقابل محصولات ایرانی، آنتی دامپینگ گذاشتند».
در واقع استدلال برای یکپارچه‌سازی فروش محصولات پتروشیمی این است که تاکنون «رقابت مخرب» در بازار اصطلاحاً باعث «جنگ قیمت‌ها» بین شرکت‌های داخلی شده است. صنعت پتروشیمی که تاکنون مدل اقتصاد بازار را برای توسعه خود انتخاب کرده بود، به یکباره به این فکر افتاده تا در حوزه بازرگانی «تمرکز» ایجاد کند؛ در حالی که احتمالاً این تمرکز ما را از وضعیت فعلی نیز یک گام عقب‌تر ببرد. ایجاد تمرکز در بازرگانی محصولات پتروشیمی (علاوه بر این که ممکن است به دلیل مقاومت سهامداران پتروشیمی‌ها امکان‌ناپذیر باشد) باعث می‌شود تا با شکل‌گیری یک بوروکراسی عریض و طویل و در عین حال تنبل و ناکارآمد حول این قضیه، انرژی، زمان و منابع در جای اشتباهی سرمایه‌گذاری شود.
راه‌حل پیشگیری از «رقابت مخرب» نه بازگشت بی‌برنامه و عجولانه به گذشته بلکه تلاش برای ایجاد شفافیت است. در صورتی که در بازار شفافیت وجود داشته باشد و قیمت محصولات مختلف مشخص باشد، شرکت‌ها محصولات خود را در قیمت بازار عرضه می‌کنند. در شرایطی که شفافیت وجود داشته باشد، هیچ شرکتی حاضر نخواهد بود سودآوری پایدار خود را در پای جذب مشتریان به صورت کوتاه‌مدت، آن هم به بهای قیمت‌های ارزان، قربانی سازد.
بدیهی است که شرکت‌ها می‌توانند با برگزاری همایش‌ها و نشست‌ها به هم در مورد شرایط بازار مشاوره بدهند و تقسیم بازار انجام دهند، اما ادغام و یکپارچه‌سازی آن‌ها در شرکت بازرگانی پتروشیمی یا هر نهاد جدیدالتأسیس دیگری، صرفاً باعث خواهد شد تا تمام معایب بوروکراسی‌ها دامن‌گیر بازرگانی پتروشیمی نیز شود و به جای حل مشکل، مشکلات جدیدی نیز به معضلات فعلی پتروشیمی اضافه شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵