کد مطلب: 62007
 
نفت در هفته ای که گذشت
متن ها زیر سایه چهار حاشیه نفتی
 
هفته ای که گذشت هفته ای پر از حاشیه برای صنعت نفت بود؛ هفته ای که حاشیه ها، متن را زیر سایه خود قرار داد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۱
هفته ای که گذشت هفته ای پر از حاشیه برای صنعت نفت بود؛ هفته ای که حاشیه ها، متن را زیر سایه خود قرار داد.
به گزارش نکونیوز، نخستین حاشیه هفته، با جلوگیری گارد ویژه نیروی انتظامی از برگزاری تجمع دانشجویان معترض در مقابل ساختمان مرکزی وزارت نفت شکل گرفت. بسیج دانشجویی چند دانشگاه، برگزارکننده این تجمع بودند که هدف آن مخالفت با قراردادهای جدید نفتی و همچنین طرح موضوعاتی همچون فساد در نفت با تکیه بر پرونده کرسنت بود. اما تجربه تلخ حمله به سفارت عربستان موجب شد نیروی انتظامی اساسا اجازه برگزاری تجمع را ندهد. ۳۸ نفر نیز در مقابل وزارت نفت بازداشت شدند که البته همگی تا پایان وقت همان روز آزاد شدند. این اتفاق با واکنش رسانه های حامی جریان منتقد وزارت نفت مواجه شد بطوریکه روزنامه وطن امروز با تیتر درشت "گارد بیژن"، مدعی شد نیروی انتظامی با درخواست زنگنه اقدام به برخورد با دانشجویان معترض کرده است که این موضوع از سوی پلیس تکذیب شد.
حاشیه دوم، موضوع استعفای رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی بود. سید مهدی حسینی روز شنبه در واکنش به برخی اخبار منتشر شده مبنی بر استعفا از این مسئولیت، تصریح کرد: استعفایی در کار نیست و طبق مقررات، به وظایف خود عمل خواهم کرد. رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی پیشتر از وضعیت و زمان انعقاد قراردادهای نفتی در شرایط جاری ابراز بی‌اطلاعی کرده بود که این موضوع باعث شد برخی رسانه‌ها از استعفای حسینی خبر دهند. روز سه شنبه، حسینی متنی تفصیلی در تشریح زوایای قراردادهای جدید نفتی برای پاسخ به منتقدان منتشر کرد تا نشان دهد همچنان در این مسیر جدی است.
حاشیه سوم، لغو یک کنفرانس مهم نفتی ایران در لندن بود. کاردر معاون شرکت ملی نفت در امور سرمایه‌گذاری، از لغو کنفرانس معرفی قراردادهای نفتی ایران در لندن که قرار بود در ماه فوریه برگزار شود خبر داد. وی دلیل آن را «مشکلات صدور ویزای انگلستان» دانست و گفت: فعلا کنسولگری این کشور در تهران خدمات صدور ویزا ندارد. معاون شرکت ملی نفت افزود: پیش از این از طریق شرکت برگزارکننده کنفرانس لندن مطلع شده بودیم که سفارت انگلستان در تهران برای سخنرانان اصلی و مقامات شرکت‌کننده در کنفرانس ویزا سفر صادر خواهد کرد. ما با این موضوع مواجه شدیم که شرکت‌های ایرانی هم می‌خواهند در کنفرانس حاضر باشند. سفارت انگلستان اعلام کرد که بخش خدمات کنسولی در تهران هنوز آغاز به کار نکرده است بنابراین امکان صدور ویزای شرکت‌کنندگان ایرانی در تهران وجود نداشت و آنها برای اخذ ویزا باید به کشور ثالث مراجعه می‌کردند. طبیعتا این موضوع برای شرکت‌های ایرانی مشکلات زیادی پدید می‌آورد بنابراین به دلیل عدم صدور روادید در تهران و مشکلات آن برای شرکت‌کنندگان ایرانی، شرکت ملی نفت مصلحت ندانست کنفرانس معرفی قراردادهای جدید نفتی ایران در لندن برگزار شود. ممکن است در صورت لزوم، این کنفرانس را در جای دیگری برگزار کنیم البته به شرط آنکه تاریخ برگزاری آن قبل از زمان اولین مناقصه‌هایمان باشد چون بعد از آن دیگر معرفی قراردادهای نفتی بی‌فایده است.
حاشیه چهارم هم روز سه شنبه ایجاد شد؛ زمانی که عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از محکومیت ایران به خاطر گران فروشی گاز به ترکیه در دادگاه بین المللی خبر داد؛ اما گویی نباید این خبر را اعلام می کرد؛ چرا که ساعاتی بعد روابط عمومی شرکت ملی گاز آن خبر را تکذیب و در اطلاعیه ای اعلام کرد که پرونده داوری مربوط به اختلاف در قیمت گاز صادراتی با شرکت بوتاش ترکیه هم اکنون در دیوان داوری بین المللی در دست بررسی و رسیدگی به وسیله هیئت داوری بوده و این هیئت هنوز هیچگونه رای نهایی در خصوص اختلاف مورد بحث صادر نکرده است. یک روز بعد، دیوان داوری بین‌المللی ( ICC) طی حکمی به ایران ابلاغ کرد که باید در خصوص گاز طبیعی صادراتی به ترکیه ۱۳.۳ تا ۱۵.۸ درصد تخفیف بدهد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز یک مقام شرکت ملی گاز ایران و وزیر انرژی ترکیه اعلام کردند که ICC به ایران اعلام کرده که باید در قیمت گاز صادراتی به ترکیه که قرار‌داد آن به سال ۲۰۱۱ باز می‌گردد ۱۰ تا ۱۵ درصد تخفیف لحاظ کند. ترکیه برای تامین انرژی مورد نیاز خود تا حد زیادی به واردات وابسته است در ژانویه ۲۰۱۲ پس از این‌که تهران درخواست آنکارا مبنی بر بالا‌بودن قیمت گاز صادراتی به این کشور را نپذیرفت، از ایران به دیوان داوری بین‌المللی شکایت کرد. ترکیه سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از ایران وارد می‌کند که حدود یک پنجم نیاز سالانه ۵۰ میلیارد مترمکعبی این کشور را تشکیل می‌دهد.
چند خبر از متن
حواشی هفته آنقدر زیاد بود که خبرهای اصلی را تحت الشعاع قرار داد. یکی از خبرها، تایید خرید بنزین از پتروشیمی ها به شرط کیفیت بالا بود. روز یکشنبه مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: هم اکنون تنها پتروشیمی بندر امام روزانه ١,٥ میلیون لیتر بنزین سوپر (یورو چهار) با بالاترین کیفیت به این شرکت تحویل می دهد و هر پتروشیمی که بتواند محصولی با این استاندارد تولید کند ما خرید آن را تایید می کنیم. سعید محجوبی با تاکید بر این که بنده یکی از مخالفان سر سخت استفاده از ریفرمیت تولید شده در مجتمع های پتروشیمی کشور در بنزین مصرفی مردم از گذشته تاکنون بوده ام، گفت: هم اکنون هیچ گونه ریفرمیتی از پتروشیمی ها در بنزین عرضه شده کشور استفاده نمی شود.
روز دوشنبه مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که تکمیل طرحهایی که بالای ٧٠ درصد پیشرفت دارند از اولویتهای این شرکت در شرایط پساتحریم به شمار می می رود، گفت: این طرحها دیگر نیازی به ارز ندارند و خودشان ارز مورد نیاز را فراهم می کنند و به نتیجه مطلوب می رسند. عباس شعری مقدم با اشاره به این که سرمایه گذاریهای خارجی از اولویتهای بعدی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای تکمیل زنجیره ارزش است، اظهار کرد: سرمایه گذاریها و انتقال فناوری به کشور سبب اشتغالزایی می شود. براساس اعلام وزارت نفت، طرحهای فاز دوم پتروشیمی کارون، فاز یک نیروگاه پتروشیمی دماوند، اتیلن گلایکول های عسلویه در پتروشیمی مروارید، فاز سوم پتروشیمی پردیس، پلی استایرن انبساطی پتروشیمی انتخاب، فاز نخست پلی استایرن انبساطی در کیمیا صنایع دالاهو، واحد الفین پتروشیمی ایلام، خط لوله اتیلن غرب، آمونیاک و اوره هفتم شهدای مرودشت، پلی اتیلن سبک پتروشیمی کردستان، پلی اتیلن سنگین/سبک خطی پتروشیمی مهاباد، متانول دهم پتروشیمی کاوه از جمله طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی با پیشرفت بالای ٧٠ درصد هستند.
روز سه شنبه هم معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: شرکت انگلیسی- هلندی شل بدون هیچ مشکلی و به محض تسهیل شدن شرایط بانکی، آماده پرداخت بدهی نفتی خود به ایران است. امیر حسین زمانی نیا درباره وضع پرداخت بدهی نفتی شل به ایران با توجه به اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: مقدمات بانکی پرداخت بدهی شل در حال انجام است و آنها بزودی این بدهی را پرداخت می کنند. وی با بیان این که در این زمینه مذاکراتی میان شل، بانک مرکزی و وزارت نفت انجام شده است، تصریح کرد: این شرکت اعلام آمادگی کرد که در نخستین فرصت و پس از تسهیل شرایط بانکی ایران این بدهی را پرداخت کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵