کد مطلب: 103102
 
ایجاد کریدور منطقه ویژه پتروشیمی
 
با هدف تسهیل در صادرات محصولات پتروشیمی، تفاهم‌نامه‌ای چهارجانبه برای ایجاد کریدور صادراتی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی امضا شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۳
با هدف تسهیل در صادرات محصولات پتروشیمی، تفاهم‌نامه‌ای چهارجانبه برای ایجاد کریدور صادراتی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی امضا شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، چهارشنبه (نهم خردادماه) پس از یک‌سال و چند ماه تلاش مستمر، با هدف تسهیل در صادرات کانتینری محصولات پتروشیمی، تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد کریدور صادراتی بین منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و منطقه ویژه بندری امام خمینی (ره) امضا شد.

این کریدور، دو منطقه ویژه هم‌جوار پتروشیمی و بندرامام را به هم متصل و مسیری بین آنها برقرار می‌کند تا محصولات صادراتی شرکت‌های پتروشیمی مستقیم و با حداقل تشریفات گمرکی به منطقه ویژه بندرامام وارد شود.

تسریع در صادرات، افزایش کارایی سیستم حمل‌ونقل جاده‌ای، کاهش تشریفات ترخیص از جمله حذف پلمب، کاهش هزینه‌ها و مهار ترافیک ناشی از تجمع کامیون‌ها در پشت در خروجی سایت ۵ منطقه ویژه از مهم‌ترین اهداف این تفاهم‌نامه است.

از آنجا که این کریدور در زمین‌های هم‌جوار راه‌آهن ایجاد و نیز فرآیند صادرات تحت قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌شود، این تفاهم‌نامه به‌صورت چهارجانبه، بین سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، اداره کل گمرک بندرامام خمینی (ره) و اداره کل راه آهن جنوب امضا شد.

مطابق این تفاهم‌نامه مقرر شد برای استفاده از ظرفیت خطوط ریلی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، امکان‌سنجی لازم با همکاری اداره کل راه‌آهن جنوب، سازمان منطقه ویژه و شرکت‌های گیرنده خدمات به عمل آید.

پس از امضای این تفاهم‌نامه، سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی وارد فاز عملیات اجرای این کریدور می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵