داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 22920
 
آشنا: در بسته بود اما پنجره را گشودیم
 
محمدجواد ظریف و حسام الدین آشنا نکات تازه ای از رخدادهای مهم نیویورک را بازگو کردند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۷
روزنامه ایران نوشت: در آستانه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ که فردا در ژنو آغاز می شود، دو چهره شاخص دولت جزئیات تازه ای از رویدادهای مهم نیویورک و نیز مدیریت رسانه ای و دیپلماتیک دولت در این سفر را تشریح کردند. محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان و حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهوری در گفت وگوهای جداگانه که فردا منتشر می شود، ناگفته هایی از طراحی دیپلماسی روحانی برای ارائه تصویر نوین ایران و نحوه مواجهه با طرف های آمریکایی بازگو کردند. این دو چهره دیپلماتیک و رسانه ای همچنین به تشریح دیدگاه ها و بازتاب های داخلی و خارجی سفر رئیس جمهوری به مقر سازمان ملل پرداختند.

**ظریف: امتیازگیری را به عرصه دیپلماسی نکشانیم

مرد شماره یک دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکرات هسته‌ای ایران در این گفت‌وگو درخصوص دستاوردهای دیپلماسی نیویورک با صراحت بیشتری سخن گفت.

وزیر خارجه کشورمان با تشریح نگاه های مختلف جناح های آمریکایی نسبت به رویکرد جدید ایران تاکید کرد: تلاش کردیم صدای واقع بین های آمریکایی را بشنویم و مدیریت کنیم. ظریف گفت: در پی این دپیلماسی تهران در نیویورک پروسه چند ساله جریان‌های تندرو و صهیونیستی با چالش روبه‌رو شده است.

ظریف اما در پاسخ به این سؤال که آیا انتقادهای داخلی، در عزم دستگاه دیپلماسی خلل وارد کرده یا نه، توصیه کرد که همه جریان‌ها برای یکبار هم که شده، زیر چتر منافع ملی جای بگیرند و مطالبات سیاسی را برای وقتی دیگر بگذارند چرا که این بار ایران با دست پر به ژنو می‌رود تا به بازی مذاکره برای مذاکره پایان دهد.

وی تاکید کرد که بنده از تمام جریانات داخلی تقاضا می‌کنم که در شرایط کنونی به دنبال بازی سیاسی و امتیازگیری داخلی نباشند چرا که یک اقدام و هدف بزرگ ملی در دستور کار است که نیازمند وحدت، همدلی و انسجام ملی است. تاریخ در مورد کسانی که در این شرایط به خاطر منافع جناحی، منافعی ملی را زیر پا گذاشتند، قضاوت خواهد کرد و مردم به چنین برخوردی روی خوش نخواهند داشت. وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امیدوارم جریانات داخلی به جای این که به فکر منافع جناحی و دیدگاه‌های خودشان باشند، به فکر منافع ملی باشند.

**آشنا: در بسته بود اما پنجره را گشودیم

مشاور فرهنگی رئیس جمهور که در یک هفته تاریخی تلاش کرد مدیریت رسانه ای متفاوتی را نسبت به حضور تیم دیپلماسی در نیویورک سازماندهی کند، از زوایای پیچیده و تو در توی مبادله پیام میان تهران و واشنگتن خبرداد.

وی به خبرنگارما گفت زمانی که تیم ایران برای سفر به نیویورک آماده می شد، با رصد و تحلیل فضای رسانه های غربی به خصوص آمریکا دریافتیم که عمده رسانه‌های امریکایی تحت تأثیر فضای قبل از انتخابات نه تنها نگاه خوشبینانه‌ای به این سفر نداشتند بلکه نوعی پیش درآمد منفی هم برای این سفر دیده بودند.

وی گفت: برای غلبه بر این فضا مصاحبه رئیس جمهور با یک شبکه آمریکایی طراحی شد. از قضا مصاحبه با ان‌بی‌سی تاثیر فراوانی در آماده‌سازی فضای داخلی امریکا برای حضور دکتر روحانی در اجلاس نیویورک فراهم کرد. در واقع مصاحبه آقای روحانی با شبکه امریکایی ان بی‌سی کمک کرد که این نگرانی‌ها به انتظار تبدیل شود. یعنی رویکرد آن‌ها به گونه‌ای تغییر کرد که گویا فرد جدیدی از ایران در راه است و حرف جدیدی گفته خواهد شد.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور در ادامه از بخش دیگر این طراحی خبر داد و گفت: پیام ما باید این می‌شد که ما در را باز نمی‌کنیم اما پنجره را هم نمی‌بندیم. این کل نقشه راهی بود که تیم براساس آن کار کرد. این پیام در واقع از نظر نمادین و زیبایی‌شناسی در مصاحبه ان بی‌سی با آقای روحانی تعبیه شده بود. پشت سر آقای روحانی یک در «نیمه باز» بود که نه « باز» است و نه «بسته» ما این پیام را گذاشته بودیم و تا آخر هم همین مسیر را رفتیم. پاسخ به تلفن اوباما هم براساس این دیدگاه داده شد.

حسام الدین آشنا البته در بخش های دیگر این مصاحبه از چهار نگاه مخالفان، نگرانان، اصولگرایان و موافقان به دیپلماسی نیویورک گفت. وی در این گفت وگو همچنین بازتاب های منطقه ای و نگرانی های دوگانه کشورهای عربی حامی خط مقاومت و مخالف مقاومت را نسبت به تحرکات دیپلماتیک تحلیل کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵