۲
 
کد مطلب: 50090
 
دكتر حسين راغفر در گفت و گو با "نكونيوز":
يارانه نقدي مي توانست معادله ميادين مشترك را تغيير دهد
 
دكتر حسين راغفر معتقد است اگر يارانه نقدي را دولت گذشته به جاي پرداخت نقدي به مردم، در اختيار وزارت نفت قرار مي داد موازنه برداشت از ميادين مشترك نفت و گاز به سود ايران تغيير مي كرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۱
دكتر حسين راغفر معتقد است اگر يارانه نقدي را دولت گذشته به جاي پرداخت نقدي به مردم، در اختيار وزارت نفت قرار مي داد موازنه برداشت از ميادين مشترك نفت و گاز به سود ايران تغيير مي كرد.
دكتر راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه الزهرا در گفت و گوي اختصاصي با نكونيوز گفت : یکی از اصلی ترین موضوعاتی که در اقتصاد مطرح است، استفاده بهینه از منابع موجود است. به همبن دلیل یکی از مسائلی که در دولت قبل طرح کردند این بود که ما می خواهیم از طریق پرداخت يارانه نقدي، منابعی را که ملی است بین خود مردم توزیع کنیم. درحالیکه از ابتدا مشخص بود که این شیوه پرداخت، هزینه های بسیار سنگینی برای جامعه دارد و فرصت سرمایه گذاری را از کشور می گیرد.
وي با بيان اينكه اين منابع می توانست سرمایه های جدیدی را برای کشور خلق کند گفت : پرداخت نقدي يارانه ها هزینه های بزرگی را به جامعه تحمیل کرد و فرصت های اشتغال را از جامعه گرفت.
راغفر تصريح كرد : منابع مشترک نفت و گازی که کشورمان با کشورهای جنوبی خلیج فارس يا همسايه غربي دارد، عملا به دلیل فقدان منابع یا انحراف منابع موجود کشور به ميزان مناسب استخراج نشد و عرصه را برای استفاده کشورهای حاشیه خلیج فارس و شرکت های غربی که برای آنها کار می کنند فراهم کرد. به نحوی که میزان برداشت این کشورها از این حوزه های نفتی به شدت به زیان ایران تمام شد و منابع بزرگ ارزی از دست رفت درحاليکه از اين منابع مي شد برای سرمایه گذاری استفاده كنيم.
اين اقتصاددان در ادامه گفت : رقم يارانه ها در سال اول رقم بسیار بزرگی بود که در صورت استفاده در صنعت نفت مي توانست موازنه برداشت منابع مشترک را به سود ايران تغییر بدهد. اما به دلیل سیاست های غلط، این منابع و به تبع آن فرصت سرمایه گذاری از دست رفت. بطوريكه همه این منابع به صورت مصرف جاری در جامعه آمد و هزینه بزرگی، هم به مردم و هم به بنگاه های تولید در داخل تحمیل کرد که بسیاری از بنگاه ها به دلیل عدم توازن در هزینه ها ناگزیر از ترک فعالیت شدند. برای همین به تعبیر وزیر صنعت، معدن و تجارت ۱۴ هزار واحد تولیدی در این دوره تعطیل شدند. این ها بخشی از هزینه های یک سیاست به اسم هدفمندی یارنه ها بود که به نظر من اجراي آن به اين شيوه، یک تعمد بزرگ در اتلاف بزرگ منابع بود.
گفت و گو : خداداد خادم
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۵:۵۴:۴۵
حالا که دیگه مردم به این 40 تومن معتاد شدن و کسی جرات نمیکنه ازشون بگیره چون احتمالا باید با ریاست جمهوری خدافظی کنه
 
غلامی
۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۵:۴۴:۴۷
اولا که مقصر تنها قوه مجریه قبلی نبود. قوه قانونگذاری (مجلس) میبایستی قانون مناسب و قوی یی در این زمینه تصویب میکرد و نظارت دقیقی بر اجرا میداشت که نداشت و همه تفصیرها را به گردن دولت انداختند. ثانیا مگر اجرای این پروژه های سنگین یک ساله و دوساله است که به همین راحتی با تزریق پول در کوتاه مدت ما از رقبای همسایه پیشی بگیریم. علاوه بر مشکلات تامین اعتبار پارامترهای متعدد فنی و اقتصادی بعلاوه تحریمها در سرعت و کیفیت اجرای پروژه ها تاثیرگذار بوده و هست. لذا سبقت از رقیبان در یک برنامه بلند مدت 10 الی 15 ساله میسر است
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵