کد مطلب: 46220
 
جنگ اوپک بر سر قیمت تنها به خاطر نفت شیل نیست
 
در خصوص تصمیم سال گذشته اوپک مبنی بر حفظ سطح تولید علی رغم اشباع بازار نفت، مطالب بسیاری گفته شده است. در آن زمان این تصمیم یک حمله مستقیم به رقبای بازار مانند روسیه، ایران و امریکا تلقی می شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۰
در خصوص تصمیم سال گذشته اوپک مبنی بر حفظ سطح تولید علی رغم اشباع بازار نفت، مطالب بسیاری گفته شده است. در آن زمان این تصمیم یک حمله مستقیم به رقبای بازار مانند روسیه، ایران و امریکا تلقی می شد. آشکار است که کاستن از قدرت این رقبا از طریق وارونه کردن جریان قیمت نفت یکی از اهداف اوپک بوده است اما تنها هدف این کارتل نبوده است. زیرا عامل دیگری که ابتدا منجر به کاهش قیمت نفت گردید این بود که رشد تقاضا برای نفت از میزان پیش بینی شده به خصوص در آسیا ضعیف تر بود. درمان مشکل کمبود تقاضای نفت هم قیمت های به مراتب پایین تر ارزیابی می شد.
*کاهش سهم از بازار
به گزارش گروه ترجمه نكونيوز، کنترل اوپک بر بازار نفت از طرف دو جبهه مورد هجوم قرار گرفته است. جبهه اول برابر کنترل اوپک بر بخش اعظمی از بازار نفت شکل گرفته است. برای سالیان متمادی اوپک قادر بود با اعمال تسلط خود بر بازار، سطح تولید را به گونه ای حفظ کند که اطمینان یابد قیمت آن به زیر ۱۰۰ دلار نخواهد رفت. اما همین قیمت بالای نفت منجر به ایجاد مشوق برای تولید کنندگان خارج از اوپک شد تا به منظور تولید نفت خود جلب سرمایه گذاری کنند که این امر به نوبه خود باعث فوران تولید در طول سال های بعد در کشورهای امریکا، کانادا و روسیه شد.
در نتیجه افزایش چشمگیر تولید نفت این کشورها، اوپک با رقابت بیشتری برابر تقاضای نفت موجود روبرو شد. این امر را می توان با خروج اوپک از بازار امریکا متعاقب افزایش تولید به خوبی مشاهده کرد که همزمان با تمرکز بر راندمان بالای مصرف سوخت منجر به کاهش نیاز امریکا به نفت شده است.
در طول دهه گذشته تولید نفت اوپک %۳ افزایش یافته اما در عین حال واردات نفت امریکا از اوپک %۵۰ کاهش داشته است. به دنبال این وقایع، اوپک به خریداران آسیایی از جمله چین روآورده است چرا که تقاضای این کشوربه سرعت در حال رشد بود. اما دشواری که اخیرا برای اوپک پیشامد کرده این حقیقت است که رشد تقاضای چین برای نفت با کاهش روبرو شده است.
از سال ۲۰۰۳ الی ۲۰۱۲ تقاضای چین با نرخ نیم میلیون بشکه در روز افزایش سالیانه داشته است. اما با به بلوغ رسیدن اقتصاد این کشور و کند شدن رشد آن، عطش تقاضای نفت آن هم فرو نشسته است. علاوه بر این قیمت های بالای سه رقمی نفت هم به توقف افزایش تقاضا کمک کرده است. در نتیجه همین اتفاقات مؤسسه مطالعات انرژی امریکا، اکنون میزان رشد تقاضا را نصف میزان رشد در طول دهه گذشته می داند. علائم کاهش تقاضای چین پاییز گذشته نمودار شد که منجر به نخستین کاهش ها در قیمت نفت گردید.
به دلیل اهمیت تقاضای چین در رشد کل تقاضای نفت، اوپک علاقه ندارد تقاضای چین کاهش یابد. به همین علت اوپک تولید نفت خود را کاهش نداد تا بدین ترتیب هم ضربه ای به رقبا وارد کرده باشد و هم تکانی به رشد تقاضا نه فقط در چین بلکه سراسر دنیا وارد کند. در همین رابطه اقتصاد دانان تخمین می زنند به ازای کسر هر ۱۰ دلار از قیمت نفت، ۰.۲ درصد به تولید ناخالص جهان افزوده گردد و خود این عامل باعث رشد تقاضا می شود. در واقع بنا به تخمین اقتصاددانان، در ازای کاهش هر ۱۰ دلار از قیمت نفت، ۳۰۰۰۰۰ بشکه به تقاضای نفت افزوده شود. این امر بدین معنی است که اوپک با کاهش قیمت ۵۰ دلاری به ازای هر بشکه، یک بازار یک و نیم میلیون بشکه ای برای نفت ایجاد کرده است. به نظر می رسد افزایش پیش بینی مؤسسه مطالعات انرژی امریکا از رشد تقاضای هفتصد هزار بشکه ای سال قبل به ۱.۱ میلیون بشکه در امسال حاکی از موفقیت این ایده باشد.
*کاهش سرمایه گذاری
اوپک با دو تهدید بر سر راه تسلط خود بر بازار روبرو بوده است. نه تنها رقبای آن تولید خود را افزایش می دادند بلکه این افزایش همزمان با کاهش رشد تقاضا رخ داده است. این کارتل تصمیم گرفت که بهترین راه حل برای هر دو مشکل، شکستن قیمت نفت است. کاهش قیمت نفت می تواند همزمان با ایجاد افزایش تقاضای نفت، رقبا را هم از بازار اخراج کند.
منبع: The Motley Fool
مترجم: نعیم نوربخش - نكونيوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵