داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 17952
 
کاهش ۲۴ میلیاردی قاچاق سیگار به کشور
 
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اعلام کاهش قاچاق سیگار به کشور به میزان ۲۴ میلیارد نخ از سال ۸۸ تاکنون گفت: بخشی از کار قاچاق فرار از بروکراسی پیچیده اداری است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۹
به گزارش خبرنگار مهر، کاظم جلالی امروز در گردهمایی مسئولین کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به استان های سراسر کشور گفت: از سئوالات جدی این است که چرا قاچاق تا این حد بر اقتصاد کشور تاثیرگذار است و چقدر فرار مالیاتی ایجاد می کند.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: راهکار جلوگیری از قاچاق باید در اقتصاد جستجو شود. بخشی از کاری که در قاچاق کالا انجام می شود، برای کسب منفعت است و افراد اقدام به واردات کالاهایی مانند مشروبات الکلی که دارای حرمت شرعی است، می کنند.
جلالی با بیان اینکه بخش دوم کار قاچاق کالا فرار از پرداخت حقوق ورودی است، افزود: آیا در حمایت از تولید ملی هر چقدر حقوق ورودی را افزایش دادیم توانستیم جلوی واردات غیرمجاز را بگیرم و یا خیر؟
وی ادامه داد: یک بخش کار قاچاق فرار از بروکراسی پیچیده اداری است. مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری نهایی شدن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که از طریق لایحه دولت انجام می شود و البته مرکز پژوهش ها نیز وقت بسیار زیادی را در این بخش گذاشته است.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود: تا ساختار اقتصاد کشور اصلاح نشود، قاچاق خواهیم داشت و ما تاکنون قانون جامع مبارزه با قاچاق را نداشتیم و البته در بخش اجرا نیز همه دستگاه ها باید کار کنند.
جلایی با اعلام اینکه در سال ۸۸ حدود ۳۲ میلیارد نخ سیگار قاچاق وارد کشور شد، افزود: این میزان در سال ۸۹ به ۲۴ میلیارد نخ، سال ۹۰ به ۱۸ میلیارد نخ و در سال گذشته نیز حدود ۸ میلیارد نخ رسید که نشان‌دهنده کاهش قاچاق سیگار به کشور است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵