داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 102030
 
گزارش هیئت تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها منتشر شد:
فعالیت اقتصادی فرزندان زنگنه و ظریف با تابعیت دوگانه در خارج از کشور
 
متن کامل گزارش هیئت تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها منتشر شد. گزارشی که در آن از فعالیت اقتصادی و کارمندی فرزندان ظریف، زنگنه و مشاوران روحانی در خارج کشور با تابعیت مضاعف یاد شده؛ بدون آن که اطلاعات کاملتری در این باره ارائه شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۵
متن کامل گزارش هیئت تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها منتشر شد. گزارشی که در آن از فعالیت اقتصادی و کارمندی فرزندان ظریف، زنگنه و مشاوران روحانی در خارج کشور با تابعیت مضاعف یاد شده؛ بدون آن که اطلاعات کاملتری در این باره ارائه شود.
به گزارش نکونیوز، گزارش هیئت تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و قرار است در روزهای آینده در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود. پس از قرائت، این گزارش در اختیار قوه قضائیه قرار می‌گیرد تا به آن رسیدگی کند.
مبحث اول این گزارش با عنوان خلاءهای قوانین موجود در نحوه به کار گیری افراد دوتابعیتی و دارای مجوز اقامت در دستگاه‌های اجرایی، خود دارای چهار گفتار از بررسی موضوع تا ارائه راهکارها و پیشنهادات است. در مبحث دوم نواقص اجرایی نحوه شناسایی افراد دوتابعیتی، در مبحث سوم فرصت‌ها و تهدیدات افراد دارای تابعیت مضاعف، در مبحث چهارم گزارش استعلامات از دستگاه‌های اجرایی و در مبحث پنجم، پیش نویس طرح و سپس نتیجه گیری ارائه شده است. اما نکته جالب، در مبحث سوم درباره "فرصت‌ها و تهدیدات افراد دارای تابعیت مضاعف" است که به حضور برخی افراد و فرزندانشان در خارج کشور اشاره شده است و در این مورد صرفا نام دو وزیر آمده است : محمدجواد ظریف و بیژن زنگنه.
در این بخش از گزارش آمده است : "بستگان سبی و نسبی و فرزندان مسئولین که اگر چه خود مسئولیتی ندارند اما می‌توانند مقدمات نفوذ را در اتخاذ تصمیمات سیاسی فراهم نمایند. چه آنکه ممکن است با سوء استفاده سرویس‌های اطلاعاتی دشمن جذب شده و یا تحت فشار قرار گیرند تا بر روی مسئولین به طور مستقیم و غیر مستقیم تأثیر گذارند و مسئولین کشور نیز به دلیل اعتماد به فرزندان و بستگان خود از یک سو و یا تحت فشار سرویس‌ها برای حفظ منافع فرزندان و بستگان از سوی دیگر به طور مستقیم و غیر مستقیم اهداف دشمن را در کشور پیاده سازی نمایند. اگر چه دستگاه‌های اجرایی کشور هیچ گونه اطلاعاتی از وضعیت تابعیت مضاعف فرزندان مسئولین نداده‌اند لیکن بررسی اخبار آشکار در میان رسانه‌ها، سوابق تحصیلی مسئولین و فرزندان آنها و نیز سابقه خدمت آنها در کشورهای خارجی قرائن و شواهد قابل اعتنایی را به دست می‌دهد که اثبات می‌نماید بسیاری از فرزندان مسئولین به دلایل متعدد نظیر تحصیل و تولد، تابعیت دیگر کشورها را اخذ نموده‌اند و یا تابعیت سایر کشورها بر آنان تحمیل شده است؛ و هم اکنون بدون ترک تابعیت آن کشورها مشغول فعالیت‌های اقتصادی و یا کارمندی در آن کشورها هستند فرزندان مسئولین عالی رتبه ای، نظیر وزیر محترم امورخارجه، نفت و برخی از مشاوران و دستیاران رئیس جمهور تنها نمونه ای از این دست افراد هستند. بدیهی است لازم است تا تدابیری در خصوص این دسته از افراد به طور جدی اتخاذ گردد، به طوری که مقامات و اشخاص این چنین ملزم به اظهار دارابودن تابعیت و اقامت سایر کشورها شده و یا در صورت کسب تابعیت‌های سایر کشورها نسبت به ترک تابعیت دوم اقدام نمایند."
بیژن زنگنه سال ۹۵ در یک برنامه تلویزیونی درباره فرزندانش گفته بود: چهار فرزند دارم. دخترم دکترای مهندسی مخزن دارد، پسرم دارای دکترای حقوق است، پسر دیگر در رشته خودم در دانشکده فنی درس می‌خواند و دیگر دخترم هم کلاس دهم است. دو تا از بچه‌هایم ایران نیستند و برای ادامه تحصیل رفته‌اند. داماد من خارج از کشور کار می‌کند و هنوز نیامده است و برای تحصیل رفته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵