کد مطلب: 89854
 
توتال، بیع متقابل و IPC
سعید ساویز
 
فاز ۱۱ آخرین فاز توسعه نیافته از میدان گازی پارس جنوبی است که قرار است توسط کنسرسیومی به رهبری توتال توسعه داده شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۷
فاز ۱۱ آخرین فاز توسعه نیافته از میدان گازی پارس جنوبی است که قرار است توسط کنسرسیومی به رهبری توتال توسعه داده شود. این فاز در زمان به بهره برداری رسیدن به دلیل فشار پایین میدان به سیستم تقویت فشار در خط لوله انتقالی نیاز دارد؛ به همین دلیل نصب کمپرسور جهت بالا بردن فشار سیال خروجی از چاههای این فاز از ضروریات طراحی توسعه آن است. همچنین سکویی که قرار است کمپرسور بر روی آن نصب گردد سکویی خاص بوده و باید تحمل وزنی بالاتر از سکوهای معمولی را داشته باشد. گر چه سکوهای بسیاری توسط شرکتهای ایرانی برای فازهای پارس جنوبی ساخته و نصب شده است و همچنین کمپرسورهای زیادی در صنعت نفت ما نصب و راه اندازی شده اند اما کمپرسور و سکوی مورد نظر برای راه اندازی فاز ۱۱ تفاوتهای فنی از نظر ابعاد و دامنه کارکرد با آنچه در گذشته در ایران مورد استفاده قرار می گرفته است دارد.
از سویی شرکت توتال که خود با توسعه فازهای دو و سه صف شکن شرکتهای بین المللی در قالب قراردادهای بیع متقابل بود علیرغم موفقیت و باقی گذاشتن کارنامه خوب در توسعه فازهای مذکور همکاری خود را در آن زمان در توسعه پارس جنوبی ادامه نداد و تصمیم به ترک ایران و توسعه بلوک در قطر گرفت. اقدامی که حرف و حدیث های فراوان را خصوصاً در محافل سیاسی ایران به دنبال داشت ، اما به واقع دلیل این اقدام شرکت خوش نام و طراز اولی مانند توتال چه بود؟ چرا توتال اقدام به توسعه فازهای دیگر در ایران نکرد؟ جواب سوال نه صرفا در این سوی مرزها بلکه در جذابیت مدل های قراردادی در سوی قطری ها نهفته است. پیشنهاد قطری ها بلند مدت و پر سودتر از پیشنهاد ایرانی بود و با توجه به فشار امریکا بر شرکتهای فعال در ایران و با توجه به اینکه برای شرکتهای بین المللی تنها صرفه و سود اقتصادی تعیین کننده سمت و سوی تصمیم گیریهاست توتال سمت سود بیشتر را برگزید.
همچنین بیع متقابل ها اگر چه در زمان خود راهگشا بودند اما نیاز به پوست اندازی و به روز شدن داشتند که در IPC تلاش شده تا این ضروریات تا حد زیادی مورد توجه قرار گیرد.
اولین مزیت IPC بلند مدت بودن آن است. هر مخزن و میدان نفتی و گازی به دلیل خصوصیات منحصر بفرد می تواند رفتار منحصر بفردی در مقایسه با بقیه مخازن از خود بروز دهد. درست به مانند تفاوتهای رفتاری انسانها و لذا با توجه با اینکه در بیع متقابل طول مدت قرارداد و مسولیت پیمانکار تنها تا انتهای توسعه است؛ اگر اشتباهی در طراحی ها بوجود آمده، که از چشم تیم فنی کارفرما پنهان مانده باشد یا اتفاق غیر مترقبه ای رخ دهد و به قولی عکس العمل مخزن به متدهای ازدیاد برداشتی انجام شده چیزی غیر آن باشد که تیم های فنی و نرم افزارها انتظار دارند؛ امکان ایجاد اصلاحات و تغییر در متدها و دارایی های سرمایه ای وجود نخواهد داشت اما در IPC با استفاده ازتکنولوژی روزآمد امکان ارتقای متدهای مورد استفاده وجود دارد. پس بلند مدت بودن برای IPC یک مزیت است.
ازمشکلات اساسی در بیع متقابل این است که سعی می شد هزینه های سرمایه ای را آنقدر بزرگ در نظر بگیرند که هزینه های جاری به حداقل برسد و این خود عاملی است که سبب می شود تا مدتی که از آغاز شروع بهره برداری از میدان گذشت کیفیت عملکرد سیستم شروع به فاصله گرفتن از کیفیت روزهای آغازین کند اما در IPC به دلیل اینکه سقف هزینه کرد ( و البته نه برداشت پیمانکار بلکه تنها هزینه کرد) با تایید کارفرما از عدد قابل قبولی برخوردار است همواره سیستم می تواند خود را به روز و چالاک نگه داشته و کیفیت آغاز بهره برداری را تا درصد زیادی حفظ کند.
به وجود آمدن این تغییرات اساسی را در کنار آن دسته از تحلیل های فنی آمیخته به سیاست که این روزها به شدت در رسانه ها مطرح می شود و عنوان می دارد که خارجی ها در فکر تسلط بر منابع ما هستند و مثلاً با ما پدر کشتگی و با قطر عقد اخوت دارند بگذارید؛ آیا به جای این دست تفاسیر بهتر نیست بپذیریم که امروز ما در دهکده جهانی زندگی می کنیم، و باید به قراردادهای صنعتی و اقتصادی نگاهی فنی داشته باشیم و باور کنیم که عملکرد ماست که باعث می شود دیگران بر ما مسلط گردند و حضور بلند مدت یک شرکت با دانش بین المللی راهی برای تسلط آنها بر ما نخواهد گشود؟ توتال یا هر شرکت دیگری تنها به ایران می آیند که با یک قرارداد برد-برد خدمات ارائه دهند و دستمزد بگیرند. آنها تنها بر اساس محاسبات سود و زیان تصمیم گیری می کنند و چون IPC از بیع متقابل جذاب تر است پس می توان انتظار داشت که در این مدل قرارداد، سرمایه بیشتری جذب شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵