کد مطلب: 78865
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از تداوم مناقشه با ترکمنستان تا سخنان صریح شاهدایی در تبریز
 
در شرایطی که در یک هفته اخیر همانند هفته گذشته، مناقشه گازی ایران و ترکمنستان در صدر خبرهای رسانه ها در حوزه انرژی قرار داشت، در روز پنجشنبه یک افتتاحیه در تبریز، پتروشیمی را در راس خبرهای این حوزه قرار داد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۳
در شرایطی که در یک هفته اخیر همانند هفته گذشته، مناقشه گازی ایران و ترکمنستان در صدر خبرهای رسانه ها در حوزه انرژی قرار داشت، در روز پنجشنبه یک افتتاحیه در تبریز، پتروشیمی را در راس خبرهای این حوزه قرار داد.
به گزارش نکونیوز، روز پنجشنبه وزیر نفت و معاونش در امور پتروشیمی به تبریز رفتند تا در هوای سرد آن خطه، عملیات اجرایی خط لوله انتقال اتیلن غرب در پتروشیمی تبریز آغاز شود. بیژن زنگنه در سخنان خود بر اهمیت این طرح تاکید کرد و با یادآوری اینکه معمولا برای کلنگ زنی به مراسمی نمی رود و تا طرحی ۱۰۰ درصد تمام نشده باشد افتتاح نمی کند، گفت: با انتقال اتیلن غرب، شرکت پتروشیمی تبریز از مصرف خوراک گران قیمت رها شده و اقتصاد این شرکت دگرگون می شود. وی گفت که برای نجات پتروشیمی تبریز باید خوراک این مجتمع تغییر می یافت. پتروشیمی تبریز می‌تواند نقش مهمی در تامین نیاز صنایع ایفا کند و خوراک واحدهای جدید پتروشیمی تبریز با ۳۰ درصد تخفیف تامین می شود.
اما مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این مراسم از اینکه مواد پتروشیمی تولیدی در پتروشیمی تبریز، به جای آنکه در اختیار واحدهای پایین دست قرار بگیرد، به ترکیه صادر می شود صراحتا انتقاد کرد و گفت : امروزه با توجه به زیرساختی که در این مجتمع وجود دارد و با توجه به پتانسیل، سرمایه نیروی انسانی و امکاناتی که در این مجتمع موجود است، با برنامه ریزی هایی که توسط سهامدار محترم این طرح و شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام شد، قرار را بر این گذاشتیم که برای عملیاتی شدن فاز ۲این مجتمع و توسعه واحدها، تمهیداتی دیده شود؛ در این راستا مجوز خوراک ۲۰۰هزار تن اتیلن از خط غرب و همچنین ۵۰۰هزار تن نفتا از جنوب کشور یا هر منطقه تولیدی که بتوانیم اختصاص دهیم داده می شود تا بتوان ظرفیت تولید را ۲برابر کنیم.
وی با اشاره به این که پتروشیمی تبریز مجموعه ای از محصولات تولید می کند که به راحتی در صنایع پایین دست قابل استفاده هستند، گفت: این درحالی است که ترکیه گاز و نفت ندارد و از ما محصول خریداری کرده، در بخش صنایع پایین دست آن را تبدیل به محصول نهایی کرده و تولید و دوباره به خود ما می فروشد. مرضیه شاهدایی افزود: صنعت گران پتروشیمی در آذربایجان باید پلی اتیلن را برای تولید محصولات پلیمری مصرف کنند تا علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، اشتغالزایی با توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی افزایش یابد.
قرار است این پروژه ظرف دو سال به بهره برداری برسد.
 
تداوم مناقشه گازی با ترکمنستان
جمعه هفته گذشته، توافق گازی بین ایران و ترکمنستان امضا شد و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران روز شنبه گفت: قرارداد واردات گاز از ترکمنستان تا پنج سال آینده برقرار خواهد بود. اما یک روز بعد، بر خلاف آنچه از توافق دو کشور گفته می شد، ترکمنستان شیر گاز را به روی ایران بست. (ترکمنستان گاز ایران را قطع کرد) چند ساعت پس از این اتفاق، شرکت ملی گاز ایران با صدور بیانیه ای، این موضوع را تایید کرد و ضمن درخواست از عموم مشترکان شبکه گاز مصرفی برای رعایت اصول مصرف بهینه، از تمهیدات لازم برای تامین گاز استان‎های شمالی خبر داد. یک روز بعد وزارت امور خارجه ترکمنستان در این باره بیانیه ای صادر کرد و یک روز پس از آن هم شرکت ملی گاز ایران با صدور بیانیه ای دیگر به ادعاهای ترکمنستان پاسخ داد و سیاسی کردن موضوع از سوی این کشور را زیر سوال برد و نوشت : "دخالت وزارت محترم امور خارجه ترکمنستان در دعوای حقوقی بین دو شرکت، خلاف صریح مفاد قرارداد موجود نیز می‌باشد." وزیر نفت هم روز پنجشنبه با بیان این که صرفه جویی از نظر ملی و شرعی امری لازم است، از مردم خواست به طور کلی در مصرف گاز طبیعی صرفه جویی کنند. هرچند هنوز زوایای پنهان فراوانی درباره قرارداد گازی ایران و ترکمنستان و دلیل لغو ناگهانی آن از سوی این همسایه شمالی علیرغم توافق نهایی درباره آن در روز جمعه گذشته باقی مانده که توضیحات کاملی از سوی شرکت ملی گاز ایران در این باره ارائه نشده است، اما آنچه در این زمینه بدیهی به نظر می رسد این است که بازنده اصلی لغو این قرارداد، ترکمنستان خواهد بود که مهمترین مشتری گاز خود را از دست می دهد. اما ایران با توجه به اینکه گاز وارداتی از ترکمنستان تنها ۳ درصد نیاز کشور را تامین می کند و با عنایت به افزایش تولید گاز ایران طی ماههای آیندهف دیگر نیازی به این کشور نخواهد داشت. هرچند که نکته مهم این است که وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران سه ماه دشوار را برای تامین گاز مناطق شمالی کشور در پیش دارند و در صورت بروز سرمای غیرمترقبه همانند آنچه در ماه گذشته رخ داد، احتمال قطع گاز دور از ذهن نخواهد بود که این امر می تواند مشکلات و نارضایتی های فراوانی را ایجاد کند.

مخالفت مجلس با فرمول جدید خوراک
روز شنبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم، ماده ۵۳ این لایحه در مورد نحوه تعیین قیمت خوراک پتروشیمی‌ها را از متن برنامه ششم حذف کردند. ماده ای که گفته می شد با فشار برخی فعالان صنعت پتروشیمی و حتی محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت که همچنان علاقه مند به پیگیری مسایل حوزه پتروشیمی است در لایحه گنجانده شد که با مخالفت صریح وزیر نفت مواجه شد. چرا که آن را نقض فرمول ده ساله قیمکت خوراک و عامل راندن سرمایه گذاران صنعت پتروشیمی ارزیابی کرد. زنگنه در این زمینه در صحن علنی مجلس گفت : در سال ۹۳ یک قانون دایمی برای نحوه قیمت‌گذای محصولات پتروشیمی تصویب شد و چارچوبی برای قیمت‌گذاری تعیین شد. ما نمی‌توانیم در عرض دو سال چند بار قانون را تغییر دهیم. اگر هم کسی قرار باشد اقدام به سرمایه‌گذاری کند با قانون پنج‌ساله سرمایه‌گذاری نخواهد کرد. این مصوبه با قیمت حداقل ۵۰ دلار برای هر بشکه نفت، ۱۶ میلیارد دلار بار مالی به دولت تحمیل می‌کند. زنگنه کنایه ای هم به نعمت زاده زد و گفت : من مسئول بخش پتروشیمی هستم و وزیر صنایع قانوناً مسئولیتی در این حوزه ندارد. اما اینکه آقای نعمت‌زاده زمانی مدیر پتروشیمی بوده و علاقه‌مند است در این زمینه اظهار نظر کند بحث دیگری است. اما آیا خدا را خوش می‌آید که ۱۶ میلیارد دلار از دهان مردم بگیریم و آن را به جیب یک عده بریزیم؟ سرانجام نمایندگان مجلس با ۱۶۱ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ رای، ماده ۵۳ لایحه برنامه ششم در مورد تعیین خوراک پتروشیمی‌ها را از متن لایحه حذف کردند. 
گزارش نکونیوز در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید:
مجلس ماده جنجالی برنامه ششم را حذف کرد

تعیین صلاحیت ۲۹ شرکت اکتشاف و تولید خارجی
روز دوشنبه اعلام شد شرکت ملی نفت ایران از میان شرکت‎های متقاضی حضور در مناقصه‎های بالادستی صنعت نفت، ۲۹ شرکت اکتشاف و تولید نفت و گاز خارجی را تعیین صلاحیت کرده است. در میان شرکت‌های تعیین صلاحیت شده خارجی، نام شرکت های معتبری از کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، نروژ، مالزی، روسیه، اتریش، تایلند، ژاپن، لهستان، هلند، انگلیس، اسپانیا، چین و ... به چشم می خورد. اما شرکتهایی همچون بی پی در این اسامی دیده نمی شوند. به گفته یک منبع آگاه، شرکت بریتیش پترولیوم برای شرکت در مناقصه آینده حق اکتشاف و تولید در ایران تقاضا نکرده است وهیچ برنامه‌ای برای توافقات جداگانه مشابه توافقاتی که شل و توتال با ایران داشته‌اند، ندارد. گزارش نکونیوز در این مورد را در لینک ذیل بخوانید:
از غول‌های حاضر تا غایبان بزرگ+ فهرست شرکت‌ها

تعویق بهره‌برداری واحد بنزین‌سازی پالایشگاه نفت بندرعباس
روز چهارشنبه معاون شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از تعویق بهره‌برداری از بنزین‌سازی پالایشگاه نفت بندرعباس خبر داد. شاهرخ خسروانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه قرار بود از واحد بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس تا دی ماه سال جاری بهره برداری شود، افزود: بهره برداری از این واحد در مرحله پیش راه اندازی است و به دلیل برخی مسائل طبیعی که در مقدمات راه اندازی پیش آمد، به تعویق افتاد اما تا بهمن ماه راه اندازی می شود. وی ادامه داد: با بهره برداری از واحد بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس، تولید فعلی بنزین این پالایشگاه، ۳ میلیون لیتر افزایش پیدا می کند. اوایل شهریورماه سال جاری عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفته بود طرح توسعه پالایشگاه بندرعباس ٢٠ شهریورماه پیش راه‌اندازی و تا پایان آبانماه به مرحله راه‌اندازی می‌رسد. اما این تاریخ چند بار به تعویق افتاده است. 

تکلیف بدهی بابک زنجانی
در آخرین روز از هفته ای که پرونده بابک زنجانی، اختلافاتی بین روسای دو قوه قضاییه و مجریه ایجاد کرده بود، (دوئل روسای دو قوه بر سر پرونده زنجانی را در این لینک بخوانید) مسئول کمیته مطالبات وزارت نفت فعالیت‎های وزارت نفت برای وصول بدهی سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری از بابک زنجانی را تشریح کرد. متن  سخنان هندی را در لینک ذیل بخوانید: 
نفت برای وصول بدهی زنجانی چه کرد؟

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵