کد مطلب: 78108
 
پیامدهای نزاع برای بقا
دو خطر بزرگ در کمین صنعت نفت
 
قیمت‌های پایین نفت در دو سال گذشته باعث شده است که شرکت‌های بزرگ نفتی دست به دو انتخاب و تصمیم مهم بزنند که هر دوی این تصمیم‌ها احتمالاً عواقب بدی برای صنعت نفت در سطح کلان به همراه خواهد داشت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۷
قیمت‌های پایین نفت در دو سال گذشته باعث شده است که شرکت‌های بزرگ نفتی دست به دو انتخاب و تصمیم مهم بزنند که هر دوی این تصمیم‌ها احتمالاً عواقب بدی برای صنعت نفت در سطح کلان به همراه خواهد داشت.
به گزارش نکونیوز، در دوره قیمت‌های پایین نفت بیش از هر چیز «ذهنیت بقا» بر شرکت‌های نفتی و گازی چیره شد. در واقع، این شرکت‌ها در شرایط بد بازار باید برای بقای خود می‌جنگیدند؛ آن‌ها باید هزینه‌های خود را کاهش می‌دادند تا بتوانند این دوره را با تمام دشواری‌ها پشت سر بگذارند.
در گام اول شرکت‌های بزرگ نفتی پروژه‌های پیچیده، دیربازده و بسیار سرمایه‌بر را کنار گذاشتند و به سمت پروژه‌هایی رفتند که چرخه سرمایه‌گذاری در آن‌ها کوتاه بود. موسسه مشاوره انرژی وود مکنزی گزارش داده که از ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰، سرمایه‌گذاری بخش بالادستی تولید نفت حدود یک تریلیون دلار کاهش یافته است. پروژه‌های بسیاری لغو شده‌اند و میزان اکتشاف مخازن جدید نفت و گاز به شدت کاهش یافته است.
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده که تقاضا برای نفت افزایش یابد و تا سال ۲۰۴۰ به ۱۰۳ میلیون بشکه در روز برسد. لغو پروژه‌ها و کاهش سرمایه‌گذاری‌ها باعث خواهد شد تا صنعت نفت جهان توانایی براورده ساختن این سطح از تقاضا را نداشته باشد.
در واقع، شرکت‌ها با روی آوردن به پروژه‌های زودبازده ریسک خود را کاهش داده‌اند اما با این کار ریسکِ کلیِ صنعت نفت را افزایش داده‌اند. این شرکت‌ها قصد داشته‌اند در شرایط بدِ بازار، بقای خود را تضمین کنند و این امر باعث شده تا با لغو پروژه‌های بزرگ، امنیت عرضه نفت و امنیت انرژی به خطر بیفتد. برخی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که لغو پروژه‌ها باعث می‌شود تا سال‌های پس از ۲۰۲۰، سطح عرضه کفافِ تقاضای موجود در بازار را ندهد و قیمت‌های نفت با جهش روبرو شوند. این امر احتمالاً دور تازه‌ای از حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر را نیز رقم بزند.
شرکت‌ها دست به تصمیم دیگری نیز زده‌اند که این امر نیز بر آینده صنعت نفت تأثیر می‌گذارد. کاستن از سطح مشاغل و اخراج کارگران صنعت نفت و گاز احتمالاً ضربه جدی به این صنعت وارد خواهد کرد. برخی از گزارش‌ها حاکی از این است که از ابتدای کاهش قیمت نفت در اواسط سال ۲۰۱۴ تاکنون بیش از ۳۸۵ هزار نفر از نیروهای شاغل در صنعت نفت در سراسر جهان کار خود را از دست داده‌اند.
اکثر افراد اخراج شده نیروهای ماهری بوده‌اند که طی سال‌ها آموزش و مهارت کسب کرده‌اند. در صورتی که قیمت نفت طی سال‌های آتی افزایش یابد و شرکت‌های نفتی در نتیجه افزایش فعالیت‌های خود نیازمند جذب نیروهای جدید باشند، این شرکت‌ها مجبور خواهند شد هزینه‌های زیادی را صرف آموزش نیروهای جدید کنند. در واقع، صنعت نفت ممکن است در بُعد جهانی طی سال‌های آتی با مشکل کمبود نیروی کار ماهر و آموزش‌دیده روبرو شود؛ چرا که در حال حاضر اکثر نیروهای ماهرِ اخراجی مجبور هستند جهت یافتن مشاغل جدید، به صنایع دیگری غیر از نفت روی بیاورند.
این دو انتخاب شرکت‌های نفتی گرچه ممکن است هدف بقا را برای آن‌ها تضمین کند اما ضربه‌های جدی نیز به صنعت نفت جهان وارد خواهد کرد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵