کد مطلب: 72041
 
مجلس و دولت در مورد IPC «اختلاف کلان» ندارند
در اقلیت بودن مخالفان در مجلس
 
وزیر نفت یک روز پس از برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس در مورد قراردادهای نفتی گفت: مجلس و دولت در زمینه الگوی قراردادهای جدید نفتی با یکدیگر تعامل داشته و اختلاف نظری در سطح کلان ندارند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
وزیر نفت یک روز پس از برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس در مورد قراردادهای نفتی گفت: مجلس و دولت در زمینه الگوی قراردادهای جدید نفتی با یکدیگر تعامل داشته و اختلاف نظری در سطح کلان ندارند.
به گزارش نکونیوز، جلسه دیروز مجلس در مورد قراردادهای جدید نفتی گرچه پشت درهای بسته برگزار شد اما برون‌دادی که از آن جلسه در رسانه‌ها منتشر شده نشان می‌دهد که اکثریت مجلس از کلیت قراردادهای جدید نفتی حمایت می‌کنند.
وزیر نفت امروز در مصاحبه با خانه ملت گفته مجلس و دولت، «در سطح کلان» اختلافی در مورد قراردادهای جدید نفتی ندارند.
جواد کریمی قدوسی، یکی از مخالفان قراردادها، دیروز از حمایت رئیس مجلس از قراردادهای جدید نفتی خبر داده بود. وی گفته بود لاریجانی در جلسه غیرعلنی گفته است که در جلسه‌ای که پیش از این برگزار شده، ما گزارش را ارائه کرده‌ایم، ۱۵ ایراد وارد شده مرتفع شده و ایرادی باقی نمانده است.
بهروز نعمتی یکی دیگر از نمایندگان تأثیرگذار مجلس و چهره‌های نزدیک به رئیس مجلس نیز دیروز گفته بود که وزارت نفت ایرادات قراردادهای جدید نفتی را برطرف کرده است.
با این اظهارات و حمایت رئیس مجلس از کلیات قراردادهای جدید نفتی، به نظر می‌رسد مخالفان قراردادها در مجلس در اقلیت قرار داشته باشند.
با این حال، اقلیت مخالف قراردادها در مجلس، اقلیت «پُر سر و صدایی» هستند و در اقلیت بودن آن‌ها از حجم مخالفت‌شان نخواهد کاست. رسانه‌های نزدیک به این اقلیت، همگی دیروز گزارش داده بودند که ابهام‌ها در مورد قراردادهای جدید نفتی به هیچ‌وجه با برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس، مرتفع نشده است.
قراردادهای جدید نفتی به لحاظ قانونی نیاز به تصویب مجلس ندارد و مجلس تنها باید در مورد مطابقت آن‌ها با قوانین نظر بدهد. با این وجود، در اقلیت بودن مخالفان قراردادهای جدید نفتی در مجلس باعث می‌شود تا حتی از حیث ریاضی، مخالفان نتوانند در فرآیند بررسی مطابقت قراردادها با قوانین، اعمال «فشارِ قانونی» کرده و در مسیر اجرای قراردادها خللی وارد کنند. 
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵