داخلی اقتصاد خبر
۱
 
کد مطلب: 10201
 
عربستان، جایگاه اول ایران را در رشد تولید علم تصاحب کرد
 
معتبرترین نشریه علمی جهان با تحلیل آمار مقالات ۳۹ کشور برتر جهان در زمینه تولید علم، عربستان سعودی را دارای بالاترین رشد در مقالات تولیدی و ژاپن را دارای افت شدید در تولید علم معرفی کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۴۵
کارشناسان نشریه معتبر نیچر، بر اساس آمار مقالات منتشرشده از ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۲ / دی ۱۳۹۰ تا مهر ۱۳۹۱ برای کشورهایی که بیش از ۶۰۰۰ مقاله منتشر کرده‌اند، ۳۹ کشور جهان پیشرو در تولید علم را مرتب کرده‌اند که شرح آن را در اینفوگرافیک زیر مشاهده می‌کنید. 

در این نمودار، علاوه بر تولید مقالات می‌توانید تخمینی از کیفیت مقالات تولیدی را نیز مشاهده کنید. تعداد مقالات هر کشور به‌صورت مکعب‌هایی مشخص شده که هر یک نشان‌دهنده یکصد مقاله تولیدی است. بر این اساس، کشورهای ایالات متحده، چین و انگلستان به روال سالیان گذشته بالاترین آمار تولید مقالات را به خود اختصاص داده‏اند. اما تعدادی از این مکعب‌ها به رنگ آبی‌روشن درآمده که نشان‌دهنده سهم این کشورها در یک‌درصد بالایی پرارجاع‌ترین مقالات جهان است. بر این اساس، سوئیس بیشترین سهم در مقالات پرارجاع را به خود اختصاص داده است.
جایگاه ایران
کشور ایران که طی دو سال گذشته بالاترین نرخ رشد تولید مقالات را در سطح جهان کسب کرده بود، امسال این جایگاه را به عربستان سعودی واگذار کرده است. عربستان سعودی با ۳۳.۱ درصد افزایش تولید مقالات نسبت به سال ۲۰۱۱/۱۳۹۰ توانسته ۶۲۰۳ مقاله بین‌المللی تولید کند که در مقایسه با بیش از ۲۰هزار مقاله تولیدی ایران رقم بسیار کمی است؛ اما کیفیت مقالات تولیدشده در عربستان سعودی بالاتر از مقالات ایرانی است؛ به‌طوری‌که سهم عربستان در پرارجاع‌ترین مقالات جهان ۸۹صدم‌درصد و سهم ایران نصف آن یعنی ۴۴صدم درصد است. از نظر سهم ارجاع، کشور ایران پس از کشورهای رژیم اشغالگر قدس (۱.۳ درصد)، عربستان سعودی (۰.۸۹درصد)، ترکیه (۰.۴۷ درصد)، مصر (۰.۴۶درصد) در جایگاه پنجم منطقه خاورمیانه قرار گرفته است.
منبع : خبر آنلاین
Share/Save/Bookmark


reza
۱۳۹۳-۰۷-۱۲ ۰۱:۲۰:۴۰
با سلام و احترام مطالب جالب بودن ممنون
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵