کد مطلب: 104164
 
هشدار ایران به عربستان
 
نماینده ایران در اوپک به عربستان سعودی هشدار داد به مفاد توافق اخیر اوپک پایبند بماند و از افزایش فراتر از سهمیه تولیدش خودداری کند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۳

نماینده ایران در اوپک به عربستان سعودی هشدار داد به مفاد توافق اخیر اوپک پایبند بماند و از افزایش فراتر از سهمیه تولیدش خودداری کند.

به‌ گزارش ‌ایسنا، حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک در مصاحبه تلفنی به "اس اند پی گلوبال پلاتس" ‌گفت‌: اگر سعودی‌ها بالاتر از سهمیه تعیین شده برای آنها نفت تولید کنند نقض قرارداد با اوپک خواهد بود.

اظهارات وی تنها چند روز پس از این مطرح شد که ایران با شرکای اوپک و تولیدکنندگان خارج از این گروه برای کاهش سطح پایبندی به توافق کاهش تولید و عرضه بیشتر نفت به بازار موافقت کرد.

کاظم پور اردبیلی گفت‌: اوپک با تصمیم یکپارچه اداره می‌شود نه از سوی یک کشور.

دیدار هفته‌ گذشته اوپک با اختلاف سیاسی عمیق میان ایران و عربستان سعودی پیچیده شده بود. سعودی‌ها به دنبال بازگشت مجدد تحریم‌ها علیه ایران، از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای تولید نفت بیشتر تحت فشار قرار گرفته‌اند.

کاظم پور، گفت‌: زمانی که نشست بعدی کمیته نظارت بر توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک در روزهای ۲۲ و ۲۳ سپتامبر در الجزایر برای بازبینی پیشرفت توافق دیدار می‌کند، اگر معلوم شود این توافق نقض شده است، محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک می‌تواند یک نشست فوق‌العاده‌ برگزار کند.

وی گفت‌: عربستان سعودی اجازه ندارد تولید خود را فراتر از این توافق افزایش دهد. سهمیه تولید عربستان تحت این توافق ۱۰.۰۶ میلیون بشکه در روز است.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان بدنبال چند روز دیدارهای فشرده در وین اظهار کرده بود اوپک و متحدانش موافقت کردند سهمیه‌های تولید نفت کشورها را بر اساس توانایی‌های آنها برای تولید نفت بیشتر، تحت توافق تغییر دهند و یک میلیون بشکه در روز به میزان عرضه به بازار ‌اضافه کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵