کد مطلب: 91996
 
نگاهی اجمالی به صنعت نفت برزیل
 
برزیل در سال ۲۰۱۴ میلادی پس از ونزوئلا دومین تولیدکننده بزرگ نفت در قاره آمریکای جنوبی بوده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۰
برزیل در سال ۲۰۱۴ میلادی پس از ونزوئلا دومین تولیدکننده بزرگ نفت در قاره آمریکای جنوبی بوده است.

به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، شرکت دولتی نفت برزیل (پتروبراس) بازیگر اصلی صنعت نفت این کشور است و نقشی مهم در فعالیت‌های بالادستی، میان دستی و پایین دستی دارد. تا سال ۱۹۹۷ میلادی این شرکت انحصار فعالیت‌های نفتی برزیل را در دست داشت، اما پس از آن دولت این بخش را از انحصار خارج کرد.

شرکت انگلیسی-هلندی شل نخستین شرکت خارجی بود که در برزیل نفت تولید کرد و سپس شرکت‌هایی همچون رپسول اسپانیا، شورون آمریکا، بی پی انگلیس، استات اویل نروژ، سینوپک چین و دیگران به آن ملحق شدند.

مؤسسه ای ان پی (ANP) مهمترین نهاد دولتی در تعیین مقررات و نظارت بر بخش نفت برزیل است که مسئولیت صدور مجوز اکتشاف و تولید و تضمین رعایت مقررات مربوطه را به عهده دارد.

طبق برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر اثبات شده نفت برزیل در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۵ میلیارد بشکه بوده اما برآورد مؤسسه ای ان پی نشان می‌دهد که این ذخایر در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون بشکه رسیده است. این رقم، برزیل را به دارنده دومین ذخایر عمده نفت در آمریکای جنوبی تبدیل می‌کند.

بیش از ۹۴ درصد از ذخایر نفت برزیل در مناطق فراساحلی قرار دارند و بیش از ۸۰ درصد این ذخایر فراساحلی در آب‌های اطراف ایالت ریو دوژانیرو این کشور واقع شده‌اند. انتظار می‌رود با ادامه عملیات اکتشاف، میزان ذخایر اثبات شده نفت برزیل افزایش یابد.

تولید نفت خام برزیل در سال ۲۰۱۴ میلادی به دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود، بخشی عمده از تولید نفت برزیل مربوط به لایه های رسوبی موسوم به پریسلت (pre-salt) در دریاست و در سال ۲۰۱۵ میلادی حجم تولید نفت خام از این لایه‌ها حدود ۸۶۵ هزار بشکه در روز بوده است.

مصرف نفت و دیگر سوخت های مایع در برزیل، همچنان از تولید آنها بالاتر است. در سال ۲۰۱۴ میلادی، تقاضای نفت و دیگر سوخت‌های مایع در برزیل بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. برخی پیش بینی‌ها نشان می داد که تولید نفت برزیل تا سال ۲۰۱۶ میلادی از مصرف آن فراتر می رود، اما تأثیر منفی افت قیمت نفت از یک سو و درگیری شرکت پتروبراس در پرونده های فساد از سوی دیگر، می توانند رشد تولید نفت برزیل را به چالش بکشند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵