کد مطلب: 57976
 
نفت در هفته ای که گذشت
نفت زیر سایه گاز
 
هفته ای که گذشت هفته ای پر خبر برای صنعت نفت و صنایع وابسته بود اما اغلب رویدادهای نفتی زیر سایه گاز قرار گرفت؛ چرا که تهران میزبان نشست وزارتی و اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز بود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۷
هفته ای که گذشت هفته ای پر خبر برای صنعت نفت و صنایع وابسته بود اما اغلب رویدادهای نفتی زیر سایه گاز قرار گرفت؛ چرا که تهران میزبان نشست وزارتی و اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز بود.
به گزارش نکونیوز، هفدهمین اجلاس عادی وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز به ریاست وزیر انرژی نیجریه روز شنبه آغاز به کار کرد. انتخاب دبیرکل مهم ترین بحث نشست بعدازظهر بود؛ دوره دو ساله دبیرکلی عادلی، امسال به پایان رسید و بیرکل ایرانی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) به مدت دو سال دیگر در این سمت ابقا شد. وزیر نفت نیجریه و رئیس اجلاس عادی وزرای مجمع کشورهای صادر کننده گاز درباره دلایل این کشور برای انصراف از رقابت دبیرکلی GECF در شرایطی که جدی ترین رقیب ایران بود گفت: نیجریه برای رسیدگی به مسائل مهم‌تر در اجلاس تصمیم گرفت از رقابت بیهوده بر سر انتخاب دبیرکل کنار بکشد.
مباحثی مانند بودجه این مجمع، استراتژی بلندمدت گاز و... نیز در این نشست مطرح شد. در نشست فوق العاده وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در صبح شنبه پیش نویس سومین اجلاس سران آماده شد.
وزیر نفت ایران بعدازظهر شنبه در نشست عادی وزیران GECF، با اشاره به این که برای توسعه منابع صادرات گاز و تأسیسات لازم برای افزایش سهم این انرژی پاک در سبد انرژی جهان، کشورهای صادرکننده گاز با چالش هایی همچون شرایط دشوار تأمین اعتبار سرمایه گذاری در پروژه ها، هزینه بالای دسترسی به فناوریهای روزآمد، افت شدید قیمت در سالهای کنونی و در نهایت خطرهای ژئوپولتیک، رو به رو هستند، ادامه داد: در نظم کنونی جهانی و وضعیت اقتصادی بین المللی ، باور دارم که اتخاذ راهکارهای ذیل برای همه مفید است:
١- تقویت هماهنگی در سیاستها از جهت تولید و مسائل بازار گاز، به ویژه از جهت چارچوبهای قراردادی.
٢- ایجاد بستر مناسب برای همکاری با شرکتهای بین المللی و نهادهای تجاری انرژی و نهادهای مالی.
٣- برقراری گفت‌وگوی بین المللی با دیگر بازیگران در صحنه بین المللی انرژی، همچون اوپک، آی یی اف، و آی یی ای، و همچنین دیگر تولیدکنندگان گاز غیر عضو جی یی سی اف و مصرف کنندگان عمده می تواند منجر به شناخت بهتر مسائل مربوط به منافع مشترک، تبادل دیدگاه ها و توسعه تعامل بین المللی شود.
٤- تبادل تجربه و دانش فنی از روش ها و ابزارهای گوناگون همچون برگزاری همایش ها و کارگاه های مشترک.
٥- تقویت دبیرخانه و توانبخشی به آن برای پیشبرد اهداف مجمع. یکی از الزامات تقویت دبیرخانه، حمایت از تداوم و یکپارچگی مدیریت مجمع و همچنین گزینش و انتصاب کارشناسان با تجربه و مطلع است.
٦- توسعه بیشتر فعالیت های دبیرخانه در زمینه انجام مطالعات بلندمدت و کوتاه مدت درباره بازار گاز و توسعه و ارزیابی الگوها و دورنماهای گاز طبیعی و همچنین توسعه راهبرد بلند مدت جی یی سی اف سبب تقویت سطح دقت و کارآیی الگوها و روشهای تحلیل بازار منجر به تقویت قابلیت پیش بینی آنها خواهد شد.
روز دوشنبه هم سومین اجلاس سران کشورهای مجمع صادرکنندگان گاز برگزار شد. دو دوره قبلی در قطر و روسیه برگزار شده بود و این بار تهران میزبان آن بود. حسن روحانی، رییس جمهوری ایران میزبان روسای جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه و ترکمنستان و همچنین دیگر مهمانان ویژه از جمله فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، عبدالمالک سلال، نخست وزیر الجزایر، سالم البدری، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت، آلدو فلورس کویرگان، دبیر مجمع بین المللی انرژی بود.
رییس جمهوری ایران در این اجلاس، همکاری برای یافتن راهکارهایی جهت حمایت از منافع جمعی کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز ، توسعه همکاری میان کشورها در زمینه­ های مختلف از جمله اکتشاف، تولید و تجارت گاز طبیعی، هماهنگی سیاستها در راستای افزایش سهم گاز طبیعی در ترکیب انرژی مصرفی جهان و ارتقای جایگاه مجمع در عرصه بین‌المللی انرژی را از جمله اهداف نشست تهران دانست. ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه از مهمترین سخنرانان این اجلاس بود.
در هیات ایرانی در کنار حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، حسین فریدون دستیار ارشد رییس جمهور، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، همچنین عباس عراقچی معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه، ابوطالبی مدیر سیاسی دفتر رییس جمهور، مهدی اسدی رییس امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت، امیر حسین زمانی نیا معاون وزیر نفت در امور بین الملل و کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک حضور داشتند.
بیش از ۱۰۰ خبرنگار داخلی در کنار بیش از ۲۷۰ خبرنگار خارجی پوشش رسانه‌ای این رویداد مهم بین‌المللی را برعهده داشتند.
مذاکره برای حذف کارت سوخت
روز شنبه آخرین مهلت برای استفاده از سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی موجود در کارت‌های سوخت بود. پمپ بنزین ها در این روز شلوغ بود، اما ازدحام خاصی نداشت تا پرونده کارتهای سوخت بسته شود. کارتهایی که با هزینه بالا تهیه شد اما اکنون بدون استفاده مانده است. رییس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت در این زمینه با ابراز گلایه از وجود کارت‌های سوخت در شرایط کنونی و این‌که این کارت‌ها دیگر کارایی قبلی را ندارند گفت: زمانی که بنزین به صورت آزاد عرضه می‌شود دیگر نیازی به وجود کارت نیست و به همین دلیل پیگیری‌هایی را برای حذف کارت سوخت انجام داده‌ایم، اما تاکنون هیچ دستوری به ما ابلاغ نشده است. هنوز مشخص نیست سرنوشت کارتهای سوخت تزیینی مانده روی دست مردم چه خواهد شد.
در آستانه کنفرانس قراردادهای نفتی
روز سه شنبه، نشریه انگلیسی تایمز نوشت ایران این هفته مفاد قراردادهای جدید نفتی خود را به سرمایه گذاران خارجی اعلام خواهد کرد. این نشریه انگلیسی نوشت شرکتهای نفتی رویال داچ شل، لوک اویل روسیه و توتال فرانسه جزو شرکتهایی هستند که این قراردادهای جدید برای آنها رونمایی خواهد شد. ایران در رقابت برای توسعه یک سری از بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان روز شنبه (هفتم آذر ماه ) در کنفرانس تهران از مفاد قراردادهای جدید نفتی خود برای سرمایه گذاران خارجی رونمایی می‌کند که شرکت شل نیز در بین آنها قرار دارد. غول نفتی انگلیسی - هلندی جزو شرکتهایی است که در کنفرانس نفتی تهران حضور خواهد داشت. لوک و توتال نیز در این کنفرانس حضور دارند. ایران حدود ۵۲ پروژه نفت و گاز شامل میادین سبز و قهوه‌ای و همچنین حدود ۲۰ پروژه اکتشافی را به شرکت‌های خارجی پیشنهاد خواهد داد.
سریال بابک زنجانی ادامه دارد
در هفته ای که گذشت، دادگاه متهمان نفتی با محوریت بابک زنجانی هم ادامه یافت. جلسه بعدی دادگاه روز شنبه هفتم آذر تشکیل می شود. بابک زنجانی همچنان معتقد است درآمدها و اموالش، مربوط به پیش از معاملات نفتی در زمان تحریم است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵