کد مطلب: 87676
 
جوابیه انجمن تولیدکنندگان کاتالیست
 
در پی مصاحبه دکتر بهروز روزبهانی، رییس تحقیقات دانشکده نفت ابادان با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) ، انجمن تولید کنندگان جاذب و کاتالیست در جوابیه‌ای به این اظهارات واکنش نشان داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۶
در پی مصاحبه دکتر بهروز روزبهانی، رییس تحقیقات دانشکده نفت ابادان با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) ، انجمن تولید کنندگان جاذب و کاتالیست در جوابیه‌ای به این اظهارات واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، متن پاسخ انجمن تولید کنندگان جاذب و کاتالیست ایران به اظهارات بهروز روزبهانی به شرح زیر است:

مدیریت محترم خبرگزاری ایلنا

خبری تحت عنوان ً تقلب در بازار کاتالیست ً به شماره 502684 در تاریخ 30/3/96 روی سایت خبری ایلنا قرار گفت که انجمن تولیدکنندگان جاذب و کاتالیست ایران به عنوان متولی این صنعت در کشور لازم می داند به منظور صیانت از دستاوردهای سالها تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر انبوهی از دانشمندان ، پژوهشگران و کارآفرینان این رشته ، فعالان که در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت های صورت گرفته از سوی کلیه نهادهای دولتی مربوطه و نیز تلاش کلیه مدیران و کارکنان زحمتکش صنایع زیرمجموعه نفت و نیز صنعت فولاد کشور که دوشادوش تولیدکنندگان داخلی کاتالیست در جهت قطع وابستگی کشور به کاتالیست و جاذب که دارای اهمیت ویژه ای در فرآیند تولید صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی و فولاد می باشد گامهای موثری برداشتند مراتب ذیل را باستحضار میرساند .

به اطلاع میرساند بازار تجارت بسیار پیچیده و بازاریابان متخصص و باتجربه می توانند در این بازار کالا بفروشند .

محقق بدون سرمایه گذاری – بکارگیری نیروی متخصص و بازاریاب مجرب نمی تواند دامنه ایده تا بازار و وصول بهاء را که بسیار وسیع – پیچیده و پر ریسک است را طی کرده و ماده حدواسطی همچون کاتالیست که استراتژیک و دانش بنیان است را بطوریکه رضایت مشتری در کیفیت و خدمات پس از فروش تامین شده باشد ، به بازار عرضه کند.

تولید کاتالیست در ایران از سال 1379 با مشارکت دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و بخش خصوصی شروع و پس از 7 سال تلاش در سال 1386 به تولید رسید و مصرف آن که توسط مصرف کننده سخت گیری بسیار میشد بالاخره توسط مدیران دلسوز صنایع زیر مجموعه نفت با قرارداد توانمندسازی تولیدکنندگان مورد مصرف در پالایشگاه های نفت و گاز و مجتمع های پتروشیمی از سال 1387 قرار گرفت .

در سال 1390 تولیدکنندگان اقدام به تشکیل انجمن تولیدکنندگان جاذب و کاتالیست ایران نموده که در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به ثبت رسیده است .

هم اکنون انجمن دارای اعضائی با توان تولید 100000 تن در سال و متجاوز از 60 نوع جاذب و کاتالیست و بکارگیری افرادی که اکثریت آنها دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی از دانشگاههای داخل و خارج میباشند و مورد مصرف و تائیدیه صنایع نفت – گاز – پالایش – پتروشیمی و فولاد میباشند را اخذ نموده است .

نمونه برداری محصولات تولیدی شرکتهای داخلی ، در اکثر موارد توسط نمایندگان پژوهشگاه صنعت نفت و نمایندگان مجتمع های مصرف کننده ، مستقیماً از خط تولید انجام شده و در پایلوتهای مجهز پژوهشگاه ، با شرایط عملیاتی ، تست شده بارگذاری گردیده و مورد تائید قرار گرفته است .

پیشرفت های حاصل شده در زمینه تولید کاتالیست در کشور به حدی رسیده که شرکت های معتبر اروپایی و آمریکایی هم اکنون به جهت بازگرداندن بازار از دست رفته خود در ایران در تلاشند با شرکت های دانش بنیان داخلی قرارداد همکاری مشترک داشته باشند . البته برخی از این شرکت های خارجی نیز با توجه به بازار از دست رفته خود ، سعی در تخریب دستاوردهای حاصل شده در راستای اقتصاد مقاومتی دارند که این مصاحبه نیز میتواند با این اهداف برنامه ریزی شده باشد .

جای تامل دارد ، در بخشی از مصاحبه عنوان شده است قرار نبود کاتالیستی در داخل کشور تولید شود و در بخشی دیگر ریشه فناوری تمامی کاتالیست ها ، آمریکایی معرفی شده است که بنظر می رسد تولید داخل انواع جاذب و کاتالیست در داخل کشور توسط دانشمندان ایرانی ، خدای ناکرده سفسطه های عوامل بازاریابی و فروش و دلالان تولیدکنندگان آمریکایی موجب شده باشد که مصاحبه شونده که ظاهراً تنها شرکتهای آمریکایی تولیدکننده را در این زمینه از هر نظر تائید مینمایند ، تحت تاثیر قرار گیرند .

یادآوری میگردد که در اسفند سال 1392 سمینار بومی سازی کاتالیست در دانشکده نفت آبادان برگزار و اینجانب بعنوان دبیر انجمن تولیدکنندگان جاذب و کاتالیست ایران در سمینار شرکت نموده و کلیه فعالیت های تولیدکنندگان جاذب و کاتالیست عضو انجمن را به سمع و نظر مدعوین محترم که آقای دکتر روزبهانی یکی از فعالان برگزارکننده سمینار بوده رساندم .

هم چنین آقای دکتر روزبهانی یکی از تولیدکنندگان معتبر این انجمن را در سال 1394 مورد بازدید قرار داده و تولید 42 نوع کاتالیست را توسط این تولیدکننده مورد تائید قرار داده اند . حال چگونه است که دانش فنی تولیدکنندگان نمره زیر 10 از 100 را بنا به قضاوت ایشان اخذ مینمایند .

در حال حاضر متجاوز از 2000 نفر نخبگان دانشگاهی ، مهندسین و کارگران مستقیماً در این صنعت مشغول فعالیت هستند و حدود همین تعداد اشتغال نیز برای ساخت و تامین تجهیزات و مواد حدواسط داخلی بکار اشتغال دارند .

جای تعجب است امسال که به فرموده مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال است این چنین تولیدکنندگان جاذب و کاتالیست متهم به تقلب میگردند .

از نظر اطلاع انجمن کاتالیست با مساعدت وزارت صنعت ، معدن و تجارت با واردات جاذبها و کاتالیست هائیکه تولید داخل داشته باشند کاملاً مخالف بوده و برخورد می نماید .

در پایان انتظار میرود جوابیه انجمن تولیدکنندگان جاذب و کاتالیست ایران ، در اولین فرصت در سایت خبرگزاری ایلنا قرار گیرد .

سیدعلی میرمحمدی

دبیر انجمن
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵