کد مطلب: 62817
 
آغاز تأمین مالی صنعت برق
 
مدیر عامل بورس انرژی از پذیرش و عرضه نخستین قرارداد سلف موازی استاندارد برق پس از عرضه و معامله موفقیت آمیز پنج مرحله اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره شرکت ملی نفت خبر داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۱
مدیر عامل بورس انرژی از پذیرش و عرضه نخستین قرارداد سلف موازی استاندارد برق پس از عرضه و معامله موفقیت آمیز پنج مرحله اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره شرکت ملی نفت خبر داد.

سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی، در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس گفت: تأمین مالی صنعت برق از طریق انتشار قراردادهای سلف موازی استاندارد برق در بورس انرژی در حالی فراهم شده که برای نخستین بار با انتشار این اوراق در نماد "سماه" مبلغ 200 میلیارد ریال تامین مالی شده است.

سید علی حسینی؛ میزان تأمین مالی ناشر این اوراق را 200 میلیارد ریال و حجم این اوراق را حدود 50 هزار قرارداد اعلام کرد و گفت: تا پیش از این نیروگاه‎های مجاز به عرضه در این بورس تنها با عرضه برق تولیدی خود در بازار برق بورس انرژی امکان فروش کوتاه مدت و یک ماهه را دارا بودند، اما با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق همراه با اختیار خرید و فروش تبعی، رویه ای جدید در زمینه تأمین مالی صنعت نیروگاهی کشور برای دوره‎های یکسال و بیشتر گشوده شده است.

وی از نیاز به سیکل ترکیبی شدن نیروگاه‎های کشور سخن گفت و افزود: نیروگاه‎های بخار که هم‎اکنون در حال تولید برق می‎باشند می‎توانند از طریق این ابزار، مبالغ مورد نیاز جهت تبدیل شدن به نیروگاه سیکل ترکیبی را به سهولت تأمین نمایند.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص امکان تحویل فیزیکی برق در سررسید این اوراق نیز گفت: علاوه بر شرکت‎های توزیع نیروی برق و خرده‎فروشی برق با ابلاغ مصوبه اخیر وزیر نیرو تحت عنوان "ابلاغ شرایط تأمین برق مشترکین تعرفه تولید (صنعت و معدن) شرکت های برق منطقه‎ای از طریق قرارداد با تولیدکنندگان غیردولتی"، مصرف‎کنندگان بخش صنعت و معدن نیز در قالب این اوراق قابلیت تحویل فیزیکی برق را در دوره تحویل در صورت احراز شرایط لازم خواهند داشت.

حسینی با بیان اینکه بازارگردان و متعهد خرید در عرضه اولیه این قرارداد، شرکت تأمین سرمایه آرمان از مجموعه شرکت های تابعه بانک توسعه صادرات است، عنوان کرد: کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای کد معاملاتی بورس انرژی قادر خواهند بود، طی دوره عرضه اولیه و پس از آن در دوره معاملات ثانویه از طریق کارگزاری‎های دارای مجوز فعالیت در بورس انرژی نسبت به خرید این اوراق اقدام نمایند.

اوراق مذکور به ترتیب منضم به اختیار فروش و خرید، 24 و 26 درصدی بوده و بازارگردان نیز با نرخ سود روزشمار سالانه 23 درصد نسبت به نقدشوندگی اوراق در طی دوره معاملاتی اقدام می‎نماید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵