کد مطلب: 49640
 
چهار شخصیتي که حقوق نفت و گاز را شكل دادند
 
حقوق نفت و گاز نسبت به دیگر شاخه های حقوق مانند حقوق اموال، تعهدات، مسئولیت مدنی و غیره رشته نسبتا جوانی محسوب می شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
حقوق نفت و گاز نسبت به دیگر شاخه های حقوق مانند حقوق اموال، تعهدات، مسئولیت مدنی و غیره رشته نسبتا جوانی محسوب می شود.
به گزارش نكونيوز، برخی معتقدند که حفر نخستین چاه نفت در پنسیلوانیا توسط کلنل دریک ( سال ۱۸۵۹ ) سرآغاز عصر نفتی است اما واضح است که اصول حاکم بر حقوق نفت و گاز در اوایل و اواسط قرن بیستم، تشکیل و گسترش یافته است. منظور این است که در آن دوره زمانی قواعد تملک میادین، انتقال حق بهره برداری، حقوق مالکانه و قراردادهای واگذاری امتیاز ظهور یافتند و در محاکم مورد بحث قرار گرفتند. در ادامه چهار شخصیت آکادمیک که نقش برجسته ای در شکل گیری حقوق نفت و گاز در دوره زمانی مذکور داشته اند، جهت آشنایی علاقه مندان معرفی می شوند.
۱- دبلیو ال. سامرز
وی سال ۱۸۸۸ در شهر کینگمن ایالت ایندیانا به دنیا امد و سال ۱۹۶۳ دار فانی را وداع گفت. مدارج علمی در رشته حقوق را به ترتیب در دانشگاه ایندیانا (۱۹۱۱) و دانشگاه ییل (۱۹۱۲) طی کرد. پس از کسب تجربه در مشاغل حقوقی به تدریس در دانشگاههای فلوریدا و کنتاکی (۱۹۲۰) پرداخت و هم چنین عضو هیئت علمی دانشگاه ایلینویز گردید. علاوه بر چاپ مقالات حقوق نفت و گاز در ژورنال های حقوقی پژوهشی، مؤلف یکی از نخستین رساله های برجسته در این رشته محسوب می شود. بین سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۶۰ محاکم ایالتی و فدرال امریکا، ۴۷۰ بار به رساله و مقالات او ارجاع داده اند.
۲- ای. دبلیو. واکر
سال ۱۹۰۱ در دنیسون تکزاس پا به عرصه جهان گشود و در سال ۱۹۸۷ چشم بر جهان فرو بست. لیسانس حقوق را از دانشگاه تکزاس (۱۹۲۳) دریافت کرد و نحصیلات تکمیلی حقوقی خود را در دانشگاه های ییل و کلمبیا ادامه داد. حدود دو سال به شغل وکالت پرداخت و سپس به مقام استادی حقوق در دانشگاه تکزاس منسوب شد. کتابی در خصوص مطالعات موردی حقوق نفت و گاز از وی منتشر گردید و مقالات پژوهشی بسیاری از وی بر جا ماند. پس از ۲۵ سال تدریس در سال ۱۹۴۸ دانشگاه نکزاس را ترک کرد تا دوباره به شغل وکالت بپردازد. بین سال های ۱۹۶۰ الی ۱۹۸۰ رساله وی ۱۶۷ بار مورد ارجاع قرار گرفته است.
۳- اوگن او. کونتس
متولد سال ۱۹۱۳ و تاریخ وفاتش سال ۱۹۹۵ است. لیسانس حقوق را از دانشگاه بایلور دریافت کرد و در دانشگاه هاروارد ادامه تحصیل داد. مدتی به وکالت و مشاوره حقوقی پرداخت به تدریس حقوق در دانشگاه وایومینگ مشغول گردید. مدت پنج سال ریاست دانشکده حقوق دانشگاه اوکلاهما را بر عهده داشت. کتب و رسالات و مقالات حقوقی وی همواره مدنظر کارشناسان این حوزه بوده است. مقالات ایشان بین سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰، ۸۳ بار مورد ارجاع قرار گرفته اند.
۴- هووارد آر. ویلیامز
سال ۱۹۱۵ به دنیا آمد. سال ۱۹۴۰ مدرک حقوق خود را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد. پس از مدتی کار حقوقی در نیویورک به تدریس حقوق در دانشگاه های تکزاس (۱۹۵۱-۱۹۴۶)، کلمبیا (۱۹۶۳-۱۹۵۱) و استنفورد (۱۹۹۸-۱۹۶۳) پرداخت. رساله و مقالات نامداری از وی در حقوق نفت و گاز منتشر شده است.زمانی که ایشان در دیوان عالی تکزاس دعوایی را مطرح کرده بودند، معلوم شد هفت نفر از نه قاضی دیوان از شاگردان او بوده اند.
این چهار شخصیت آکادمیک، موقعیت بی همتایی در تکامل حقوق نفت و گاز داشته اند و از جمله پروفسور سامرز که رساله حقوق نفت و گاز خود را در سال ۱۹۲۷ منتشر کرده است که سرآغاز روند شکل گیری این شاخه از حقوق محسوب می شود. این اساتید، نظریات و عقاید خود را به روش های متعددی بسط داده اند. نخست نوشتن رساله و مقالات متعدد در ژورنال های دانشگاهی بوده است که بازتاب گسترده ای میان قشر دانشگاهی داشته اند. مخاطبین این مکتوبات علاوه بر پژوهشگران و دانشجویان، محاکم قضایی و فعالان صنعت نفت و گاز نیز بوده اند که به دنبال تحلیل های صحیح از تئوری های جدید می گشتند. دوم آنکه هر سال این اساتید بین ۵۰ تا ۱۰۰ دانشجو در کلاس های خود تربیت کرده اند و به آنها در این کلاس ها گفته اند که حقوق نفت و گاز چیست و چه باید باشد. سوم آنکه همین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به مشاغل مدیریتی در صنعت نفت و گاز یا قضاوت در محاکم مربوطه و تدریس در دانشگاه ها و نشر مقالات و کتب پرداخته اند که شالوده دانش خود را از این اساتید کسب نموده اند. 
نویسنده: جوزف موریس
مترجم: نعیم نوربخش - نكونيوز

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵