داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 103100
 
شکایت کانادا از آمریکا
 
اتاوا در واکنش به تعرفه های «غیرقانونی» آمریکا درباره واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا، به سازمان جهانی تجارت (WTO) و کمیته توافق تجارت ازاد آمریکای شمالی (نفتا) شکایت کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۲
اتاوا در واکنش به تعرفه های «غیرقانونی» آمریکا درباره واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا، به سازمان جهانی تجارت (WTO) و کمیته توافق تجارت ازاد آمریکای شمالی (نفتا) شکایت کرد.
به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «کریستیا فریلند» وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه ای تعرفه های یکجانبه آمریکا را ناسازگار با تعهدات تجاری بین المللی این کشور و مقررات سازمان جهانی تجارت توصیف کرد.
وی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: دولت کانادا به عنوان بخشی از اقدامات تلافی جویانه اعلام شده، از سازمان تجارت جهانی خواست با آمریکا درباره تعرفه های تنبیهی علیه واردات فولاد و آلومنیوم و به طور کلی استفاده نامناسب از بهانه های امنیتی برای کمک به تولیدات داخلی خود گفت وگو کند.
فریلند افزود: کانادا همچنین از کمیته فصل 20 نفتا خواسته است که به تخلفات آمریکا در قبال مقررات این توافق از طریق تعرفه های جدید رسیدگی کند.
کانادا، فصل20 نفتا را یک عنصر اساسی در توافق نفتا قلمداد می کند. این امر در اطمینان از این که روابط تجاری این کشور با مکزیک و آمریکا بر اساس مقررات و بر خلاف قدرت سیاسی و اقتصادی است، اهمیت می یابد. اهداف شروط فصل 20 نفتا شبیه سازوکارهای رفع اختلاف در سازمان تجارت جهانی است.
فریلند پیشترگفته بود که کشورش در اقدامی تلافی جویانه صنعت فولاد و آلومینیوم وبرخی دیگر از محصولات امریکا را که در کل ارزشی برابر 16.6 میلیارد دلار کانادا (12.8 میلیارد دلار آمریکا) دارند، مشمول تعرفه می کند.
«ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا روز جمعه، تحریم های جدیدی را علیه تولیدات آلومینیوم و فولاد اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک اعمال کرد و گفت این تعرفه های از اول ژوئن (11 خرداد ) به اجرا در می آید.
اتحادیه اروپا نیز برای مقابله با اعمال تعرفه گمرکی آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم از این اتحادیه شکایتی را در این زمینه تسلیم سازمان تجارت جهانی (WTO) کرد.
این اتحادیه در گام بعدی قصد دارد تعرفه گمرکی 25 درصدی بر 200 کالای آمریکایی که سالانه ارزشی برابر با سه میلیارد و 300 میلیون دلار دارند، وضع کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵