۳
 
کد مطلب: 40531
 
چرا با کاهش قیمت نفت، فرآورده ها در ایران ارزان نمی شود؟
 
علیرغم تاثیرپذیری قیمت فرآورده های نفتی از قیمت نفت در کشورهای مختلف جهان، قیمت فرآورده های نفتی در ایران ارزان نمی شود و این موضوع به عنوان علامت سوال در ذهن مشتریان فرآورده های نفتی، از بنزین و گازوییل گرفته تا قیر و سایر مشتقات آن باقی مانده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۲
علیرغم تاثیرپذیری قیمت فرآورده های نفتی از قیمت نفت در کشورهای مختلف جهان، قیمت فرآورده های نفتی در ایران ارزان نمی شود و این موضوع به عنوان علامت سوال در ذهن مشتریان فرآورده های نفتی، از بنزین و گازوییل گرفته تا قیر و سایر مشتقات آن باقی مانده است.
به گزارش نکونیوز، طی ماههای اخیر به دلیل افت شدید قیمت نفت، قیمت اغلب فرآورده های نفتی در کشورهای مختلف جهان کاهش یافته و حتی در کشوری همچون آمریکا با بیش از ۹ میلیون بشکه تولید در روز، در ایالتهای مختلف قیمت بنزین کاهش یافته است. در آسیای جنوب شرقی و همچنین اروپا نیز کاهش قیمت فرآورده ها رخ داده که این کاهش در برخی کشورهای اروپایی محسوس بوده است. اما به نظر می رسد این معادلات در ایران صادق نیست و هیچگاه خبری از ارزان شدن فرآورده ها وجود ندارد. در شرایطی که قیمت نفت به شدت کاهش یافته، تنها تغییر، احتمال منتفی شدن افزایش قیمت بنزین در سال آینده است. این در حالیست که در مورد گازوییل همچنان برنامه افزایش قیمت پابرجاست و سایر فرآورده های نفتی و فرآورده هایی که با نفت ارتباط دارند، علیرغم کاهش قیمت نفت هنوز مشمول کاهش قیمت نشده اند. جالب اینجاست که برخی فرآورده ها همچون قیر و انواع روغن موتور و اقلام مشابه در ایران علیرغم کاهش قیمت نفت مشمول کاهش قیمت نشده اند و همچنان با قیمت اوایل سال جاری که نفت به عنوان ماده اولیه این کالا با قیمت ۱۰۰ دلار به فروش می رسید مورد سنجش قرار می گیرند.
شاید زمان آن فرا رسیده که مسئولان به رابطه کاهش قیمت نفت و کاهش قیمت فرآورده های نفتی بیش از پیش توجه کنند و کاهش قیمت را نه تنها در مورد فرآورده هایی همچون بنزین و گازوییل، بلکه در مورد سایر فرآورده های سوختی برای کارخانجات و همچنین فرآورده هایی مانند قیر و روغن که رانتهای پیدا و پنهان فراوانی در آن وجود دارد در پی کاهش قیمت نفت اعمال کنند.
Share/Save/Bookmark


كاوه
۱۳۹۳-۱۰-۲۳ ۱۴:۲۱:۰۸
ايا تا بحال سازمان حمايت از توليد كنندگان و مصرف كنندگان به موقع عمل نموده است؟ متاسفانه برخی اقايان مشغول در آن سازمان تحليلهاي غير علمي خود را دارند و تنها ضرر و زيان متوجه مردم عادي بوده است. آیا در صورتي كه اين سازمان به وظايف خويش به موقع عمل نكند مي توان به مرجع ديگري مراجعه نمود؟
 
داریوش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۱۰-۲۸ ۱۰:۰۰:۵۰
چرا با سرتیتر و کلمات بازی میکنید؟!!! مگر آن زمان که قیمت بنزین در افغانستان وترکیه لیتری 5000 تومن بود چیزی نوشته شد؟ و دولت سری خم کرد که حالا بیاد الان اعمال تخفیف کنه. اصلا درد ما در ارزان بودن قیمت حامل های انرژی است . وگرنه این همه روستائی بلند نمیشه بیاد شهر. همان خود شما که داری این رو میخونی!ً خودت اهل کجائی؟ چند نفر در مجموعه تو از شهرستان یا روستا اومدن؟ هان؟
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۹:۱۲:۱۵
شما هم معلومه یه چیزی بهت میرسه...اگر قراره قیمت فرآورده های نفتی با قیمت جهانی یکی بشه مشکلی نیست اما مگه سهم من و تو از فروش نفت 45500 تومنه؟؟؟ یا اینکه امکانات رفاهی و ... خیلی خوبی داریم؟؟؟ پول نفت داره کجا خرج میشه؟؟
میگن برای جلوگیری از تورم نباید پول دست مردم باشه...خب اگر دست دولت هم باشه که باز یکی پیدا میشه هزارمیلیاردی ورمیداره و میره...پس اعتباری به نظارت دولت هم نیست ....
برادر من این گرفتاری ها همه ش بازی سیاسته اگرنه جلوگیری از تورم و اختلاس و خلاف و قاچاق و ... برای اطلاعات ایران که دومین رتبه رو داره چیزی نیست الکی هم وقت خودتونو نگیرید.. البته این پیام من هم مثل همیشه پخش نمیشه من نمیدونم دقیقا باید نظر خودمو بنویسم یا مطابق نظر شما بنویسم!!!
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵