داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 101652
 
کالیفرنیا پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا
 
طبق آمارهای جدید منتشر شده فدرال، ایالت کالیفرنیا آمریکا توانست با پشت سر گذاشتن انگلیس به پنجمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵
طبق آمارهای جدید منتشر شده فدرال، ایالت کالیفرنیا آمریکا توانست با پشت سر گذاشتن انگلیس به پنجمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، تولید ناخالص داخلی آمریکا بین سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ با ۱۲۷ میلیارد دلار افزایش به ۲.۷ تریلون دلار رسیده است و این در حالی است که تولیدات اقتصاد انگلیس به دلیل نوسانات نرخ ارز در مدت مشابه به تدریج کوچک تر شده است.

کالیفرنیا با ۴۰ میلیون نفر جمعیت، خانه " سیلیکن والی"- قطب تکنولوژی جهان- و هالیوود و یکی از قطب های مهم کشاورزی آمریکا به شمار می رود. آمارها نشان دهنده چرخش بزرگی در وضعیت اقتصادی این ایالت پس از رکود بزرگ جهانی است.

ایرنا آسموندسن- از کارشناسان ارشد اقتصادی وزارت دارایی ایالت کالیفرنیا- گفت: به جز کشاورزی، عملکرد همه بخش‌های اقتصادی به افزایش تولید ناخالص داخلی کالیفرنیا منجر شده‌اند. خدمات مالی و املاک ۲۶ میلیارد دلار از این رشد را تامین کرده اند و پس از آن ها بخش اطلاعات قرار دارد که در بر دارنده شرکت های تکنولوژی زیادی است و ۲۰ میلیارد دلار از رشد را تامین کرده است و پس از آن بخش تولید با ۱۰ میلیارد دلار قرار دارد.

کالیفرنیا آخرین بار در سال ۲۰۰۲ پنجمین اقتصاد بزرگ جهان بود اما تا سال ۲۰۱۲ به رده دهم سقوط کرد. از زمان رکود بزرگ تاکنون بزرگ ترین ایالت آمریکا ۲ میلیون شغل ایجاد کرده است و ۷۰۰ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی خود افزوده است.

تولیدات اقتصادی کالیفرنیا در حال حاضر تنها کمتر از خود آمریکا، چین، ژاپن و آلمان است. این ایالت ۱۲ درصد جمعیت آمریکا را دارد، اما بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ نقشی ۱۶ درصدی از کل اشتغالزایی در آمریکا داشته است. در همین دوره زمانی سهم این ایالت از اقتصاد ملی آمریکا به ۱۴.۲ درصد افزایش یافته است.

لی اوهانیان- استاد دانشگاه کالیفرنیا- گفت: عملکرد نیرومند اقتصادی کالیفرنیا در کنار سایر اقتصادهای صنعتی به دلیل بهره وری کارکنان بوده است. انگلیس ۲۵ میلیون نفر بیشتر از کالیفرنیا جمعیت دارد اما تولید ناخالص داخلی کمتری دارد. وی افزود مناطق غیرساحلی این ایالت به اندازه مناطق ساحلی نتوانسته‌اند به رشد اقتصادی بیافزایند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵