کد مطلب: 104190
 
نیازهای اصلی بازیگران مهم بازار نفت
 
يك پژوهشگر اقتصاد انرژی با اشاره به نیازها و خواسته‌های اصلی بازیگران کلیدی بازار نفت، گفت: بازی اجلاس اوپك دستاوردسازی جديد برای وزارت نفت بود.
تاریخ انتشار : جمعه ۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱
يك پژوهشگر اقتصاد انرژی با اشاره به نیازها و خواسته‌های اصلی بازیگران کلیدی بازار نفت، گفت: بازی اجلاس اوپك دستاوردسازی جديد برای وزارت نفت بود.

مجتبی توانگر کارشناس اقتصاد انرژی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: دولت حسن روحانی دولتی بی دستاورد در تاریخ ایران ثبت شده است. همین موضوع موجب شده تا با کمک تبلیغ رسانه ای و البته طراحی بازی برخی کشورها برای خود دستاورد تراشی کند. بعضا اصولگرایان نیز که تدبیری جدید در عرصه سیاسی- اجتماعی ندارند عملا در این بازی قرار می گیرند.

وی افزود: در حالی که مردم گرفتار مشکلات عدیده اقتصادی هستند هر روز بازی جدیدی از صاحبان جنگ روانی دولت روحانی شاهد هستیم. «ورود زنان به ورزشگاه»، «حصر»، «فیلترینگ تلگرام»، «برجام»، «حجاب اجباری» و امثال آن از این دست طراحی هاست.

وی با اشاره به اجلاس اخیر اوپک گفت: در جدیدترین طراحی برای اینکه نشان دهند دولت روحانی دستاورد دارد، برای وزارت نفت طراحی جالبی در نظر گرفته شد. طراحی که هم نشان دهد دولت روحانی دستاورد داشته است و هم اینکه اتهام انفعال و بی‌تحرکی دولت روحانی قدری در افکار عمومی جبران شود.

توانگر افزود: در روز اول اجلاس اخیر اوپک اعلام کردند که عربستان سعودی به دنبال افزایش عرضه نفت است تا از این رهگذر با کاهش قیمت نفت عملا به آمریکا کمک کند و بیژن زنگنه در اعتراض به اقدام نماینده سعودی اجلاس را ترک کرده است.

وی اضافه کرد: اما روز دوم در کمال تعجب اعلام شد که عربستان خواسته ایران را پذیرفته و هیچ افزایش عرضه ای از سوی اوپک نخواهیم داشت.

این کارشناس اقتصاد انرژی در اثبات این ادعا گفت: برای راستی آزمایی این پروژه تبلیغاتی برای دولت روحانی مناسب است بررسی شود که آیا کشورهای عضو اوپک از جمله عربستان، تمایلی به افزایش عرضه داشته است؟ آیا روسیه به عنوان مدعو غیر اوپک، خواهان افزایش یا کاهش قیمت نفت است؟ همچنین کاخ سفید در مورد میزان عرضه نفت چه نظری داشته است؟

وی افزود: ایالات متحده مخصوصا بعد از روی کارآمدن ترامپ تمایل دارد تا حجم بیشتری از نفت شیل استخراج نماید. به مدد این نوع معادن نفتی، امروز آمریکا از یک واردکننده نفت به صادر‌کننده تبدیل شده است. این در حالی است که با قیمت های پایین، استخراجِ نفت شیل، مقرون به صرفه نیست.

توانگر با اشاره به نفت غیرمتعارف از جمله نفت نفت شیل اظهار داشت: غیرمتعارف به انواعی از منابع نفتی گفته می‌شود که با روش‌های غیرمتعارف به دست می‌آید. بسیاری از کشورها که منابع بزرگی از این نفت دارند در حال سرمایه‌گذاری برای پیدا کردن راه‌های مقرون‌به‌صرفه برای استحصال این نوع نفت هستند که این به دلیل کاهش منابع نفت متعارف در سرتاسر جهان است. نفت فوق سنگین، ماسه‌های نفتی و نفت شیل از انواع نفت‌های غیرمتعارف هستند. روسیه نیز منابع نفت غیرمتعارف در اختیار دارد.

وی دلیل دیگر را جنگ تعرفه ای چین و آمریکا ذکر کرد و گفت: جنگ تعرفه ای چین و آمریکا نیز در این میان، ماجرای جالبی دارد. واشنگتن بر روی تعداد قابل توجهی از کالاهای چینی تعرفه های قابل توجهی وضع کرده است. پکن نیز اقدام متقابلی صورت داده به طوری که برخی کالاهای صنعت نفت آمریکا نیز گران شده است.

وی افزود: همین موضوع موجب شده تا تولید نفت آمریکا نیز گران تمام شود بنابراین برای جبران این مشکل و رفع گرانی عوامل تولید، بایستی قیمت نفت افزایش یابد.

وی اضافه کرد: با کاهش غیراصولی قیمت نفت، عملا دلار نیز با عدم استقبال کشورهای نفتی مواجه می شود و پایان دوران پترودلار که برخی از گذشته آن را پیش بینی می کردند زودتر از موعد سرمی‌رسد. در این تضعیف پترودلار، چین آمادگی دارد تا جایگزین شود و پترویوان، جاى پترو دلار را بگیرد و جایگاه اول اقتصاد را از آمریکا تصاحب نماید. موضوعی که شدیدا کاخ سفید و آقای دونالد ترامپ را نگران کرده است.

این کارشناس اقتصاد انرژی یادآور شد: برخلاف آنچه منابع سعودی ادعا می کنند نهادهای معتبر بین المللی معتقدند که عربستان هیچ ظرفیت اضافی برای عرضه نفت بیشتر ندارد که بر اساس آن بتواند قیمت نفت را کاهش دهد و این تبلیغ رسانه‌ای باورپذیر نیست که آمریکا از عربستان انتظار کاهش قیمت نفت را دارد.

توانگر افزود: بودجه سال ۲۰۱۸ عربستان نشان می دهد که قیمت نفت برای هر بشکه بالاتر از ۶۰دلار در نظر گرفته شده است. همچنین جنگ علیه مردم یمن، حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه موجب شده تا حداقل در دوسال گذشته ۳۵۰ میلیارد دلار از ذخایر ارزی این کشور مصرف شود و عملا در جیب کارخانه های تسلیحاتی غرب و آمریکا قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در عین حال که محمد بن سلمان ولیعد سعودی تلاش دارد در سال ۲۰۲۰، شرکت بزرگ نفتی آرامکو را خصوص نماید.

توانگر نتیجه گرفت: بر اساس این سه رخداد یعنیقیمت نفت در بودجه۲۰۱۸، کاهش بالای ذخایر نفتی و خصوصی سازی آرامکو، عملا عربستان سعودی به قیمت های کنونی نفت و حتی افزایش قیمت احتیاج ضروری دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵