کد مطلب: 74697
 
مدیریت در صنعت نفت؛ از دولت احمدی نژاد تا دولت روحانی
نسل جوان چگونه مدیریت نفت را بر عهده بگیرد؟
 
شاید بدترین شیوه گردش نخبگان و ورود چهره های جدید به حوزه مدیریت کشور، در زمان دولت قبل رخ داد؛ زمانی که اگرچه چهره های جدید وارد عرصه مدیریت شدند اما شیوه مدیریت در آن دوره، به بدبینی ها دامن زد و رای مردم و نظر کارشناسان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، تاکید بر بازگشت مدیران باتجربه بود. اما آیا این سیکل معیوب باز هم ادامه پیدا خواهد کرد؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۵
شاید بدترین شیوه گردش نخبگان و ورود چهره های جدید به حوزه مدیریت کشور، در زمان دولت قبل رخ داد؛ زمانی که اگرچه چهره های جدید وارد عرصه مدیریت شدند اما شیوه مدیریت در آن دوره، به بدبینی ها دامن زد و رای مردم و نظر کارشناسان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، تاکید بر بازگشت مدیران باتجربه بود. اما آیا این سیکل معیوب باز هم ادامه پیدا خواهد کرد؟
به گزارش نکونیوز، در دولت قبل، با توجه به سن پایین رییس جمهور وقت نسبت به روسای جمهور قبلی و تمایل وی به استفاده از نیروهای جدید در عرصه مدیریت، شاهد ورود چهره های جدید به کابینه بودیم. این امر در دولت دوم محمود احمدی نژاد اوج گرفت و در صنعت نفت نیز نمود یافت. اما نتیجه کار، بویژه در حوزه های اقتصادی به گونه ای بود که در ماههای آخر فعالیت دولت قبل، بسیاری از کارشناسان، عدم استفاده از نیروهای باتجربه و مدیران زبده را عامل اصلی بروز مشکلات کشور در حوزه های مختلف بویژه اقتصاد می دانستند. بی ثباتی های مدیریتی نیز که بخشی از آن حاصل عدم بهره گیری از نیروهای باتجربه و بخشی دیگر حاصل عدم تمایل مدیران زبده به ادامه کار با دولت وقت بود موجب شد اندک اندک مشکلات اقتصادی و مدیریتی پررنگتر شود. صنعت نفت نیز از این امر مستثنی نبود. بهره گیری از مدیران کم تجربه به جای مدیران باتجربه در بخشهایی همچون صنعت پتروشیمی و حوزه های دیگر اقتصادی، اندک اندک مجموعه صاحبنظران و کارشناسان را به این نتیجه رساند که برای بازگرداندن قطار اقتصاد کشور به ریل اصلی، لازم است از مدیران باتجربه بهره گرفت و اینگونه شد که با تغییر دولت که ریاستش بر عهده یک مقام باتجربه نظام بود، زمینه برای بازگشت مدیران باتجربه که در دولت قبل کنار گذاشته شده بودند فراهم شد. بر همین مبنا در حوزه های مختلف مدیرانی که تصور می شد به سن بازنشستگی رسیده اند به راسوزارتخانه ها بازگشتند که محمدرضا نعمت زاده و بیژن زنگنه از جمله این افراد بودند. در زمان بازگشت زنگنه به راس وزارت نفت، حتی طیف جنوبی ها که از گذشته با زنگنه مخالف بودند، از بازگشت او به رس وزارت نفت استقبال کردند چراکه این امر را عامل بازگشت ثبات به وزارت نفت می دانستندو سایر وزارتخانه هایی هم که وضعیتی مشابه داشتند از این امر مستثنی نبودند.
اما مشکلات به حدی بود که امکان رفع آنها در مدت زمان کوتاه میسر نبود و علاوه بر آن شیوه مدیریت از جمله در وزارت نفت به گونه ای تداوم یافت که انتقاداتی را برانگیخت که بخشی از آن حاصل عملکرد همان مدیران باتجربه و بخشی نیز حاصل روند تاریخی انتقاد از مدیریتها در کشور ماست.
اما در این دوره انتقالی، از دولت قبل به دولت جدید، آنچه قربانی شده، عدم استفاده مناسب و بهینه از نیروهای جوان و جدید در رده های مدیریتی صنعت نفت بوده است. طی سه سال اخیر تا حدی شاهد تزریق نیروهای جوان در صنعت نفت در بخشهای مدیریتی بودیم که مصداق بارز آن را می توان انتخاب مرضیه شاهدایی به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به جای مهندس شعری مقدم که به سن بازنشستگی رسیده بود دانست. ضمن اینکه مصوبه دولت برای کنار رفتن مدیران بازنشسته هم به کمک آمد تا کمی شاهد روی کار آمدن مدیرانی با سن کمتر در مجموعه صنعت نفت باشیم. با این حال آنچه مغفول مانده روند نامشخص تزریق نیروهای جوان و نخبه به عرصه های مدیریتی صنعت نفت است؛ موضوعی که در درازمدت، سبب ساز جمود و سکون در صنعت نفت می شود. تا زمانی که ساختار مدیریتی در صنعت نفت، به صورت سیستماتیک، برای تربیت و بهره گیری از مدیران جوان و نخبه، برنامه مدونی نداشته باشد، نمی توان شاهد تزریق نخبگان به مدیریت صنعت نفت در کنار نیروهای باتجربه بود که این امر در مجموع به زیان صنعت نفت خواهد بود.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵