کد مطلب: 38002
 
چهارمین نامه اوباما به رهبر انقلاب
 
پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات مجلس سنا اوباما را در وضعیت مطلوبی قرار نداده است هرچند گفته می‌شد که شکست دموکرات‌ها قابل پیش‌بینی بود اما حضور جمهوری‌خواهان که با سیاست‌های اوباما قرابت کمی دارند، رئیس‌جمهور آمریکا را در موضعی قرار خواهد داد که تصمیم‌گیری برای او در دو سال باقی‌مانده به پایان ریاست‌جمهوری‌اش را سخت می‌کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۲
پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات مجلس سنا اوباما را در وضعیت مطلوبی قرار نداده است هرچند گفته می‌شد که شکست دموکرات‌ها قابل پیش‌بینی بود اما حضور جمهوری‌خواهان که با سیاست‌های اوباما قرابت کمی دارند، رئیس‌جمهور آمریکا را در موضعی قرار خواهد داد که تصمیم‌گیری برای او در دو سال باقی‌مانده به پایان ریاست‌جمهوری‌اش را سخت می‌کند. حالا اوباما با ادعای ارسال یک نامه به بالاترین مقام جمهوری اسلامی مواجه است که هنوز صحت و سقم آن تائید نشده است. جالب اینکه این ادعا روزی در وال‌استریت‌ژورنال منتشر شد که در همان روز خبر نامه چند مقام اروپایی درمورد ایران به اوباما هم توجه‌ها را به خود جلب کرد.
ماجرا چیست؟
پنجشنبه گذشته بود که خبری توجه کشورهای مختلف به‌ویژه آمریکایی‌ها را به خود جلب کرد. خبر کوتاه بود اما مملو از پیام‌ها و تحلیل‌ها! ادعا شده که اوباما به مقام معظم رهبری نامه محرمانه نوشته است. نامه‌ای برای مبارزه با داعش و کمک طلبیدن از ایران در مسیر سرکوب و نابودی گروهک تروریستی داعش. مهر نوشت؛ روزنامه وال‌استریت‌ژورنال مدعی شده است که باراک اوباما برای مقابله با داعش نامه‌ای محرمانه به رهبر ایران نوشته است. این روزنامه در این خصوص با استناد به افراد مطلع نوشته است: باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای مقابله با داعش در اواسط ماه گذشته نامه‌ای محرمانه برای رهبر عالی ایران نوشته و در این نامه به منافع مشترک ایران وآمریکا درجهت مقابله با داعش در کشورهای عراق و سوریه پرداخته است. این روزنامه هدف از این نامه‌نگاری را جلوگیری از گسترش داعش و همچنین جلب رضایت رهبر ایران در مذاکرات هسته‌ای عنوان کرده است. روزنامه آمریکایی در ادامه افزوده که ارسال این نامه نشان از آن دارد از دید رئیس‌جمهوری آمریکا، ایران در مبارزه با داعش عاملی مهم است و می‌تواند نقش سازنده ایفا کند. مطابق این گزارش اوباما در این نامه هرگونه همکاری برای مقابله با داعش را تا حد زیادی به رسیدن ایران به توافق جامع تا ۲۴ نوامبر مشروط کرده است. بر اساس این گزارش اوباما متحدان منطقه‌ای خود چون عربستان، امارات و رژیم‌صهیونیستی را در جریان ارسال این نامه قرار نداده است. وال‌استریت‌ژورنال در ادامه مطلب خود آورده است که این برای چهارمین مرتبه است که اوباما به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا به رهبرایران نامه می‌نویسد و در این نامه اوباما بر اهمیت ایران برای مقابله نظامی و سیاسی با داعش تاکید کرده است.
سخنگوی کاخ سفید پاسخ نداد
این گزارش درحالی منتشر شده است که سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به خبرنگاران درباره صحت و درستی ارسال این نامه به مقام معظم رهبری گفته است که نمی‌تواند آن‌را تائید کند. جاش ارنست در پاسخ به پرسشی درباره این نامه‌ از اظهارنظر خودداری کرد و گفت: من در موقعیتی نیستم که درباره نامه‌نگاری‌های رئیس‌جمهوری با هیچ یک از رهبران جهان صحبت کنم. وی اما افزود که می‌تواند بگوید سیاستی که رئیس‌جمهور آمریکا و دولت او در قبال ایران اعلام کرده، تغییر نکرده و ایالات متحده هیچ همکاری نظامی با ایران در مبارزه علیه گروه داعش نخواهد داشت. به گفته او، آمریکا اطلاعات خود درباره گروه داعش را با ایران به اشتراک نخواهد گذاشت، اما در این‌باره گفت‌وگوهایی در حاشیه مذاکرات هسته‌ای انجام شده که ناظر به منافع آنها بوده است.
لزوم توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری
ادعای روزنامه وال‌استریت‌ژورنال درحالی صورت گرفته که چندی پیش مقام معظم رهبری، اظهارات مقامات آمریکایی درخصوص مبارزه با داعش را پوچ، توخالی و جهت‌دار خواندند و با اشاره به سخنان وزیر امورخارجه و سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا که صراحتاً اعلام کردند از ایران برای مبارزه با داعش دعوت نخواهند کرد، افزودند: اینکه آمریکا از ایران برای حضور در یک کار خلاف و غلط دسته‌جمعی مایوس می‌شود، مایه افتخار ماست و افتخاری بالاتر از این، برای خود نمی‌دانیم. ایشان تصریح کردند: در همان روزهای سخت حمله داعش به عراق، سفیر آمریکا در عراق طی درخواستی از سفیر ما در این کشور می‌خواهد که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی درخصوص داعش داشته باشند. مقام معظم رهبری تأکید کردند: سفیر ما در عراق، این موضوع را به داخل کشور منعکس کرد که برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند اما من مخالفت کردم و گفتم، در این قضیه ما با آمریکایی‌ها همراهی نمی‌کنیم زیرا آنها نیت و دست آلوده‌ای دارند و چگونه امکان دارد که در چنین شرایطی ما با آمریکایی‌ها همکاری کنیم. مقام معظم رهبری با اشاره به مخالفت صریح جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آمریکا درخصوص مبارزه با داعش، تصریح کردند: اکنون آنها به دروغ می‌گویند که ما ایران را در ائتلاف شرکت نخواهیم داد درحالی که ایران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در چنین ائتلافی اعلام کرده بود.
واکنش رژیم‌صهیونیستی به نامه
در پی مخابره ارسال نامه محرمانه از سوی باراک اوباما به رهبر معظم انقلاب، شبکه ۱۰ اسرائیل خبر داد: ارسال این نامه بدون اطلاع دولت تل‌آویو بوده است. از سوی دیگر شبکه ۷ اسرائیل نیز، طی تحلیل کوتاهی در این مورد گزارش داد؛ این نامه نشان‌دهنده این است که در موضوع هسته‌ای توافق سیاهی بین ایران و آمریکا انجام شده است. در ادامه این شبکه خبر داد: وزیر امور استراتژیک اسرائیل در پی مخابره نامه اوباما به رهبر ایران به پاریس پایتخت فرانسه سفر خواهد کرد.
نامه مقامات اروپا به اوباما
چند نفر از مقامات سابق اتحادیه اروپا در یادداشتی که در روزنامه انگلیسی «گاردین» به چاپ رسید با تشریح تبعات مثبت و منفی موفقیت و شکست مذاکرات کنونی برای طرفین، خواستار دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران تا مهلت تعیین شده (۳ آذرماه سال جاری) شدند. ایرنا نوشت؛ این یادداشت که با عنوان «اکنون زمان توافق هسته‌ای با ایران است» در روزنامه «گاردین» چاپ شده است، امضای ۷ نفر از دیپلمات‌های اروپایی را دارد که «خاویر سولانا»، مسئول سابق سیاست خارجی و مذاکره‌کننده هسته‌ای سابق اروپا و دبیرکل سابق «ناتو» نیز جزو آنهاست. در ابتدای این یادداشت آمده است: «ما مصرانه از کشورهای ۳+۳ (انگلیس، آلمان، فرانسه، آمریکا و چین و روسیه) و ایران می‌خواهیم که تا ۲۴ نوامبر به توافق هسته‌ای نهایی دست یابند. هرقدر دستیابی به توافق هسته‌ای بیشتر طول بکشد، کسانی که با روند دیپلماتیک مخالفند فرصت بیشتری برای تخریب این روند دراختیار خواهند داشت. این امر به‌خصوص درحال حاضر که راه‌حل‌های فنی تدوین شده و دستیابی به توافق ممکن است، اهمیت بیشتری دارد.» نویسندگان همچنین توافق هسته‌ای موقت ژنو که نزدیک به یک سال قبل بین ایران و غرب شکل گرفت را «قوی‌ترین تضمینی که ۳+۳ تاکنون به آن دست یافته» توصیف کردند و افزودند: «اروپایی‌ها برای رسیدن به مرحله کنونی مذاکرات، سرمایه‌گذاری‌های گزافی کرده‌اند و هزینه‌های اعمال تحریم‌های بی‌سابقه علیه ایران و تبعات آن را متحمل شده‌اند. اروپا باید فرصت کنونی را غنیمت بشمارد و طرف‌های مذاکره‌کننده را تشویق کند که از طریق توافق‌های منطقی و با دوری از مسائلی که برای توافق خوب ضروری نیستند به حل و فصل مسائل مهم بپردازند.» غیر از سولانا، نام افراد دیگری به‌عنوان امضاکنندگان در ذیل نامه درج شده است که عبارتند از آنا پلاشیو، وزیرخارجه سابق اسپانیا و نایب‌رئیس سابق گروه بانک جهانی؛ کارل بیلت، وزیر خارجه سابق سوئد؛ اما بونینو، وزیر خارجه سابق ایتالیا؛ ژان ماری گوئنو، رئیس و مدیر اجرایی گروه بین‌المللی بحران و فرستاده مشترک سابق سازمان ملل در اتحادیه عرب و سوریه؛ نوربرت روتگن، وزیر سابق محیط‌زیست، حفاظت از محیط زیست و امنیت هسته‌ای آلمان؛ رابرت کوپر، دیپلمات انگلیسی.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵