داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 73166
 
پایان روزهای خوش سنگ آهن
کسب‌وکارهای مرتبط با سنگ آهن، وارد رکود می‌شوند؟
 
کاهش قیمت فولاد و سنگ آهن در دو سال گذشته باعث شد تا کسب و کارهای مرتبط با این صنایع در نقاط مختلف جهان، از جمله ایران، تحت تأثیر قرار بگیرد. با این حال، طی ماه‌های گذشته قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی افزایش یافت و این امر امیدواری‌هایی را در بخش معدن کشور ایجاد کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
کاهش قیمت فولاد و سنگ آهن در دو سال گذشته باعث شد تا کسب و کارهای مرتبط با این صنایع در نقاط مختلف جهان، از جمله ایران، تحت تأثیر قرار بگیرد. با این حال،
در شرایط فعلی مجدداً نشانه‌های عرضه بیش حد و تقاضای ضعیف آشکار شده و امیدها نسبت به این که برنامه‌های محرک اقتصادی چین بتواند همچنان به افزایش واردات سنگ آهن در میان مدت منجر شود، کم‌رنگ شده است. موسسه بانکداری وست‌پک استرالیا پیش‌بینی کرده است که قیمت سنگ آهن در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶، به طور متوسط به ۴۷ دلار به ازای هر تن برسد.
طی ماه‌های گذشته قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی افزایش یافت و این امر امیدواری‌هایی را در بخش معدن کشور ایجاد کرد.
به گزارش نکونیوز، علی‌رغم افزایش نسبی قیمت سنگ آهن در ماه‌های گذشته، اکنون بسیاری از موسسات در دنیا پیش‌بینی می‌کنند که قیمت این محصول در هفت ماه آینده مجدداً کاهش شدیدی را تجربه خواهد کرد.
سنگ آهن در حال حاضر قیمتی در حدود ۶۰ دلار به ازای هر تن دارد. این ماده مهم معدنی سال گذشته قیمت ۳۸ دلار به ازای هر تن را نیز تجربه کرد. افزایش نسبی قیمت سنگ آهن طی ماه‌های گذشته باعث شد تا کسب و کارهای مرتبط با این ماده معدنی مهم در نقاط مختلف دنیا (و از جمله ایران) اندکی رونق بگیرند.
در این چند ماه اقتصادهای مهمی چون استرالیا و برزیل که از صادرکنندگان عمده سنگ آهن در جهان بودند، وضعیت به مراتب بهتری را تجربه کردند.
اما در شرایط فعلی مجدداً نشانه‌های عرضه بیش حد و تقاضای ضعیف آشکار شده و امیدها نسبت به این که برنامه‌های محرک اقتصادی چین بتواند همچنان به افزایش واردات سنگ آهن در میان مدت منجر شود، کم‌رنگ شده است. موسسه بانکداری وست‌پک استرالیا پیش‌بینی کرده است که قیمت سنگ آهن در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶، به طور متوسط به ۴۷ دلار به ازای هر تن برسد.
این موسسه همچنین قیمت ۳۸ دلاری را نیز برای سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرده است.

سیتی بانک نیز قیمت ۵۱ دلاری به ازای هر تن سنگ آهن را برای سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ و قیمت ۴۵ دلاری به ازای هر تن را برای سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرده است.
خبرها حاکی از این است که در ماه‌های آینده صادرات سنگ آهن برزیل و استرالیا نیز افزایش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد و این امر فشار بیشتری به قیمت سنگ آهن وارد خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵