داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 70538
 
توافق هسته‌ای پس از یک سال
نتایج اقتصادی برجام؛ از موفقیت در بخش نفت تا ناکامی در بخش بانکی
 
در ژوئیه سال گذشته بود که پس 13 سال تقابل، مسأله هسته‌ای با دستیابی به توافقی بین ایران کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک حل شد. اما توافق هسته‌ای چه دستاوردهای اقتصادی برای کشور به همراه داشته است؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۴
 در
بانک‌های خارجی چندان از توافق هسته‌ای استقبال نکرده‌اند. تحریم‌های باقی مانده از سوی آمریکا و تهدیدات کنگره مبنی بر اعمال تحریم‌های جدید باعث شده تا این بانک‌ها از حضور در بازار ایران خودداری کنند. دیلی تایمز می‌نویسد این امر باعث شده تا ایران همچنان نتواند به میلیاردها دلاری که در حساب‌های خارجی دارد، دسترسی داشته باشد.
ژوئیه سال گذشته بود که پس 13 سال تقابل، مسأله هسته‌ای با دستیابی به توافقی بین ایران کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک حل شد. اما توافق هسته‌ای چه دستاوردهای اقتصادی برای کشور به همراه داشته است؟ به گزارش نکونیوز، روزنامه دیلی تایمز در یادداشتی سعی کرده است به این پرسش پاسخ دهد. این روزنامه می‌نویسد در نتیجه توافق هسته‌ای، صادرات نفت ایران جهش داشته، معاملات تجاری با شرکت‌های بین‌المللی امضا شده و تورم مهار شده است. این‌ها تحولات مثبتی هستند که در اقتصاد ایران به وقوع پیوسته‌اند. اما با این حال، بانک‌های خارجی چندان از توافق هسته‌ای استقبال نکرده‌اند. تحریم‌های باقی مانده از سوی آمریکا و تهدیدات کنگره مبنی بر اعمال تحریم‌های جدید باعث شده تا این بانک‌ها از حضور در بازار ایران خودداری کنند. دیلی تایمز می‌نویسد این امر باعث شده تا ایران همچنان نتواند به میلیاردها دلاری که در حساب‌های خارجی دارد، دسترسی داشته باشد. روبرت پاول، مدیر منطقه خاور میانه و شمال آفریقای اکونومیست اینتلیجنس یونیت، به دیلی تایمز گفته است بسیاری در ایران انتظار چیزهای زیادی را در زمانی اندکی داشتند؛ «در کل، نتایج اقتصادی [در دوره پسابرجام] ناامیدکننده بود، اما خوش‌بینی بیش از حد در این‌باره وجود داشته است.» در بخش نفت، موفقیت‌های اقتصادی در دوره پس از توافق هسته‌ای بیشتر بوده است. شش ماه پس از اجرای توافق هسته‌ای، تولید نفت ایران به 3.8 میلیون بشکه در روز رسیده که از
در سه‌ماهه اول سال 2016، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران به 4.5 میلیارد دلار رسید که در قالب 26 پروژه تخصیص داده شد. با این حال، دولت قصد دارد سالیانه 30 تا 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند و میزان سرمایه جذب شده همچنان پایین‌تر از مقادیر برنامه‌ریزی‌شده است.
این میان 2 میلیون بشکه آن صادر می‌شود. در واقع ایران هم‌اکنون توانسته 80 درصد از بازار سابق خود را که در نتیجه تحریم‌ها کوچکتر شده بود، به‌دست آورد. از این حیث صادرات نفت ایران فراتر از حد انتظارات بوده است. با این حال، کاهش قیمت نفت باعث شده تا درآمدهای ایران از صادرات نفت همچنان کمتر از نصف سال 2011 باشد. ارزش صادرات نفت خام ایران در سال 2011، 119 میلیارد دلار بود، در حالی که طبق برآوردها، این رقم در سال 2016 به 50 میلیارد دلار خواهد رسید. در سه‌ماهه اول سال 2016، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران به 4.5 میلیارد دلار رسید که در قالب 26 پروژه تخصیص داده شد. با این حال، دولت قصد دارد سالیانه 30 تا 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند و میزان سرمایه جذب شده همچنان پایین‌تر از مقادیر برنامه‌ریزی‌شده است. در نهایت، دیلی تایمز با استفاده از اظهارات یکی از فعالان بازار سرمایه در تهران، می‌گوید ورود جریان سرمایه به داخل ایران، زمانی روی خواهد که نگاه بانک‌های خارجی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به سمت سرمایه‌گذاری در بازار ایران سوق داده شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵