کد مطلب: 77748
 
دیدار زنگنه و وزیر انرژی روسیه
روس‌ها در میادین نفت ایران
گازپروم‌نفت در چشمه‌خوش و چنگوله
 
پس از شل و توتال، هم‌اکنون نوبت به شرکت‌های روسی رسیده است تا زمینه حضور خود در صنعت نفت و گاز کشور را فراهم کنند. دیدار الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران برگزار شده و تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت گازپروم‌نفت و شرکت ملی نفت ایران برای مطالعه دو میدان نفتی امضاء شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۷
پس از شل و توتال، هم‌اکنون نوبت به شرکت‌های روسی رسیده است تا زمینه حضور خود در صنعت نفت و گاز کشور را فراهم کنند. دیدار الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران برگزار شده و تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت گازپروم‌نفت و شرکت ملی نفت ایران برای مطالعه دو میدان نفتی امضاء شد.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه صبح امروز پیش از دیدار با الکساندر نواک و امضای تفاهم‌نامه با شرکت گازپروم‌نفت گفت: روسیه بیشترین میادین نفت ایران را در قالب قرارداد به خود اختصاص داده است، به طوری که شرکت لوک اویل برای توسعه میدان آ‌ب تیمور و منصوری، زاروبژنفت برای میادین آبان و پایدار غرب، ‌تات‌نفت برای میدان دهلران و امروز نیز تفاهم‌نامه گازپروم برای میادین چنگوله و چشمه خوش امضا می‌شود.
زنگنه گفت: عمده همکاری روسیه با صنعت نفت ایران به منظور افزایش ضریب بازیافت و توسعه این میادین است.
همچنین امروز شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم‎نفت روسیه تفاهم‎نامه همکاری امضا کردند. بر مبنای این تفاهم‌نامه، مطالعه دو میدان نفتی چشمه‎خوش و چنگوله به این شرکت روسی سپرده شد.
صبح امروز با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، تفاهم‎نامه همکاری شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم‎نفت روسیه امضا شد. سلبعلی کریمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و الکساندر دکوف، مدیرعامل شرکت گازپروم‎نفت این تفاهم‎نامه را امضا کردند.
گازپروم نِفت، چهارمین شرکت نفتی روسی است، که به‌عنوان شرکت تابعه و بخش عملیات نفتی شرکتِ گازپروم فعالیت می‌نماید.
شرکت گازپروم نفت در سال ۱۹۹۵ در پی ادغام سه شرکت نفتی روسی و تحت نام سیب‌نفت، توسط کمپانی روس‌نفت راه‌اندازی شد. سپس در سال‌های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷ طی فرایند خصوصی‌سازی، سهام این شرکت توسط رومن آبراموویچ و بوریس برزوفسکی خریداری شد، که در نهایت در سپتامبر ۲۰۰۵ معادل ۷۵.۷ درصد از سهام آن، به ارزش ۱۳٫۱ میلیارد دلار، بوسیله گازپروم خریداری و در ماه می ۲۰۰۶ نام آن به گازپروم نِفت تغییر پیدا کرد.
میدان نفتی چنگوله در استان ایلام در ۵۰ کیلومتری جنوب ‌شرق شهر مهران و در فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری خط مرزی ایران و عراق (از طرف غرب و شمال غرب) و در حاشیه شمالی فروافتادگی دزفول و مابین میادین نفتی دهلران و آذر قرار دارد.
افق‎های سروک بالایی و پایینی مخازن مورد نظر برای توسعه این میدان هستند و ناحیه قراردادی نیز مساحتی افزون بر ۱۱.۵ در ۲۳.۵ کیلومتر مربع را شامل می شود. ساختمان میدان چنگوله نیز تحت تاثیر زون‎های چین‌خورده و تراستی زاگرس بوده و به دلیل واقع شدن در مرز جنوبی گسل بالارود، دارای سیستم شکستگی، گسل و پیچیدگی‌های ساختمانی مختص به خود است.
میدان نفتی چشمه‎خوش نیز در منطقه دشت عباس استان ایلام، در فاصله ۵۲ کیلومتری از جنوب شهرستان دهلران و ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان اندیمشک واقع شده است. بهره برداری از این میدان سال ١٣٥٤ آغاز شده است و از میدان های تحت مدیریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به‎شمار می‎رود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵