کد مطلب: 74318
 
پاکستان برای واردات ال‌ان‌جی قرارداد 20 ساله با قطر امضا کرد
علامت سوال بزرگ در برابر خط لوله صلح
 
پاکستان که تاکنون از تکمیل خط لوله صلح سرباز زده است، امروز یک قرارداد ورادات ال ان جی ۲۰ ساله با قطر امضاء کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۸
پاکستان که تاکنون از تکمیل خط لوله صلح سرباز زده است، امروز یک قرارداد ورادات ال ان جی ۲۰ ساله با قطر امضاء کرد.
به گزارش نکونیوز، امروز و در حضور نواز شریف نخست وزیر پاکستان قراردادی ۲۰ ساله برای واردات ال ان جی بین شرکت قطرگاز و شرکت زیرساخت‌های جهانی انرژی (شاخه پاکستان) امضا شد.
تحت این قرارداد شرکت قطرگاز سالانه ۱.۳ میلیون تن ال ان جی به پاکستان صادر خواهد کرد که قابلیت افزایش تا ۲.۳ میلیون تن در سال را نیز خواهد داشت.
انتظار می‌رود که اولین محموله ال ان جی سال ۲۰۱۸ به پاکستان تحویل داده شود.
پاکستان در حالی یک قرارداد بلندمدت با قطر برای واردات ال ان جی امضا می‌کند که یک قرارداد قطعی با ایران برای واردات گاز دارد. طبق قرارداد خط لوله انتقال گاز ایران-پاکستان، این خط می‌بایست تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ مورد بهره‌برداری قرار گیرد. پاکستان به ازای هر روز تأخیر، طبق قرارداد، می‌بایست ۱ میلیون دلار به ایران غرامت پرداخت کند. با این حال، این کشور با مذاکره با ایران تاکنون توانسته است
پاکستان در حالی یک قرارداد بلندمدت با قطر برای واردات ال ان جی امضا می‌کند که یک قرارداد قطعی با ایران برای واردات گاز دارد. طبق قرارداد خط لوله انتقال گاز ایران-پاکستان، این خط می‌بایست تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ مورد بهره‌برداری قرار گیرد. پاکستان به ازای هر روز تأخیر، طبق قرارداد، می‌بایست ۱ میلیون دلار به ایران غرامت پرداخت کند. با این حال، این کشور با مذاکره با ایران تاکنون توانسته است از پرداخت غرامت به ایران جلوگیری کند.
از پرداخت غرامت به ایران جلوگیری کند.
امضای قرارداد ۲۰ ساله با قطر، خط لوله صلح را با علامت سوال بزرگی مواجه ساخته است. پاکستان در سالیان گذشته تحریم‌های ایران را به عنوان بهانه‌ای برای تکمیل نکردن خط لوله صلح مطرح کرده بود.
پاکستان همچنین در حال ساخت دومین پایانه واردات ال ان جی خود است و آن را تا سال ۲۰۱۷ تکمیل خواهد کرد. 

تاریخ پر افت و خیزِ خط لوله صلح
خط لوله صلح در سال ۱۹۹۰ (۱۳۶۹) مفهوم‌پردازی شد و مذاکرات برای اجرای پروژه از سال ۱۹۹۴ بین ایران و پاکستان آغاز شد. این دو کشور در سال ۱۹۹۵ به یک توافق مقدماتی دست یافتند. سپس ایران پیشنهاد پیوستن هند را به خط لوله مطرح کرد تا گاز ایران از میدان عظیم پارس جنوبی ابتدا به پاکستان و از آن طریق به هند صادر شود. بنا به مذاکرات صورت‌گرفته یک موافقت‌نامه مقدماتی نیز بین ایران و هند در فوریه سال ۱۹۹۹ امضاء شد. بنا به طرح پیشنهادی، قرار بود این خط لوله ۲۷۰۰ کیلومتر طول داشته باشد و روزانه ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز به شبه‌قاره هند منتقل کند. از این میان، سهم هند ۹۰ میلیون متر مکعب در روز و سهم پاکستان روزانه ۶۰ میلیون متر مکعب می‌بود. خط لوله انتقال گاز ایران-پاکستان-هند به این دلیل خط لوله صلح نامیده شد که گمان می‌رفت با همکاری دو کشورِ تشنه انرژیِ جنوب آسیا، یعنی پاکستان و هند در یک پروژه اقتصادی عظیم، تخاصم بین آن‌ها پایان می‌یابد و با گره خوردن اقتصاد آن‌ها به هم صلحی پایدار توأم با شکوفایی اقتصادیِ ناشی از حل مشکل کمبود انرژی، بین این دو حاصل می‌آید.
این سه کشور چندین دور مذاکره با یکدیگر برگزار کردند و پیرامون قیمت گاز صادراتی و سایر مسائل مربوطه به توافق رسیدند. با این حال، در سال ۲۰۰۸ هند یک قرارداد هسته‌ای با آمریکا امضاء کرد و یک سال بعد، به دلیل آنچه «قیمت بالای گاز» و «نگرانی پیرامون امنیت خط لوله در پاکستان» می‌خواند از مذاکرات خط لوله صلح کنار کشید. آمریکا در ژانویه ۲۰۱۰ (دی ۱۳۸۸) از پاکستان درخواست کرد تا از پروژه خط لوله صلح کنار بکشد و در عوض آن، کمک مالی برای ساخت یک پایانه ال ان جی و واردات برق از تاجیکستان، از طریق کریدور واخان افغانستان، دریافت نماید.
علی‌رغم فشار آمریکا بر پاکستان، ایران و پاکستان طی جلسه‌ای در آنکارا در ۱۶ مارس ۲۰۱۰ (۲۵ اسفند ۱۳۸۸) قرارداد نهایی احداث خط لوله انتقال گاز ایران-پاکستان را امضاء کردند و دولت پاکستان در ژانویه ۲۰۱۳ قرارداد را رسماً به تصویب رساند. مطابق این قرارداد، ایران و پاکستان می‌بایست تا انتهای سال ۲۰۱۴ عملیات ساخت خط لوله را در خاک خود به اتمام می‌رساندند تا روزانه ۲۱.۵ میلیون متر مکعب گاز به پاکستان تحویل داده شود. حجم گاز انتقالی قابل افزایش به ۳۰ میلیون متر مکعب در روز و مدت قرارداد نیز ۲۵ سال است. ایران در ژوئیه ۲۰۱۱ اعلام کرد که بخش مربوط به خود را احداث کرده؛ اما پاکستان هنوز، عملیات ساخت خط لوله در خاک خود را آغاز نکرده و عملاً تا کنون پروژه با تأخیر زیادی مواجه شده و هنوز گازی به پاکستان صادر نشده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵