۱
 
کد مطلب: 3062
 
چهره های ماندگار / دکتر فواد روحانی
 
سکونیوز : چهره ماندگار صنعت نفت اسم ستونی است که از این به بعد در سکونیوز درج می شود . صنعت نفت ، صنعت مهم و محوری در اقتصاد ایران است . این صنعت نزدیک ۲۳ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد و در عین حال درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت کشش بسیار مهمی را در دیگر بخش های اقتصادی به وجود آورده است .از این رو چهره هایی که این صنعت را رونق داده اند یا توانسته اند نام ایران را در دنیای نفت درخشان سازند، را می توان جزو چهره های ماندگار صنعت نفت تلقی کرد .
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۲۱
دکتر فواد روحانی
دکتر فواد روحانی اولین دبیر کل اوپک بود . در سال ۱۹۶۰ که سازمان اوپک متشکل از ایران ، ونزوئلا ، عراق ، عربستان سعودی و کویت در شهر بغداد تشکیل شد ، دکتر فواد روحانی ، حقوقدان ایرانی و عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران به عنوان اولین دبیر کل اوپک انتخاب و مامور سازمان دهی این سازمان شد . با گذشت حدود ۵۲ سال از تاسیس این سازمان هنوز ایران نتوانسته این سمت را دوباره بدست آورد .
وی اولین دبیرکل اوپک و یکی از بنیان گذاران این سازمان محسوب می شود. اهمیت و نقش او پیش از اوپک به حدی بود که دو سال پیش از تأسیس اوپک وی نماینده تام الاختیار شرکت های صادرکننده نفت بود.
دکتر پرویز مینا در خصوص کار سخت دکتر روحانی در راه اندازی نهاد اوپک می گوید که در میان کشورهای بنیانگذار اوپک ، ایران تنها کشوری بود که ساختار مستحکم اداری در بخش نفت داشت و از این رو موسسان، برای راه اندازی ساختار اوپک به ایران روی آوردند .
انتخاب فواد روحانی هم از سوی ایران نشان می داد که او جزو معدود افرادی بود که می توانست این سازمان را شکل دهد و راه اندازی کند . سازمان اوپک اکنون عمده سازماندهی زیر بخش ها و اداره خودش را مدیون تلاش های فواد روحانی می داند . اما فواد روحانی که بود ؟
دکتر فواد روحانی در سال ۱۲۸۶ در تهران بدنیا آمد . خود او چنین گفته است " بنده در ۱۲۸۶ در تهران به دنیا آمده ام، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران تمام کرده ام، حقوق را کمی در دانشگاه آکسفورد و بقیه را در دانشگاه لندن خوانده ام، در لندن تا مرحله فوق لیسانس L.L.M تحصیل کردم، اما دوره دکتری را در دانشگاه پاریس گذرانده ام.. بنابراین تحصیل و تخصص حرفه ای بنده در حقوق است، مدتی مشاور حقوقی شرکت ملی نفت بودم، بعد عضو هیئت مدیره شدم، و بعد هم در حدود شش سال قائم مقام رئیس هیئت مدیره بودم. بعد به دبیرکلی اوپک انتخاب شدم و سه سال و نیم در آنجا بودم و در این مدت البته همچنان عضو شرکت ملی نفت بودم، اما مرکز کار اوپک در ژنو بود، البته تماسم را با تهران نگاه می داشتم و مرتبا به تهران رفت و آمد داشتم. بعد از اوپک، به سمت مشاور نخست وزیر منصوب شدم و مدت چهار ماه استاد دانشگاه کلمیبا بودم».
اما اهالی علم و تحقیق دکتر فواد روحانی را از کتاب هایش می شناسند: کتاب « ملی شدن نفت » و « بیست سال پس از ملی شدن نفت » دو کتاب معروف در حوزه نفتی است.
همچنین ترجمه کتاب « جمهور » افلاطون ( از فرانسه به فارسی ) یکی از برجسته ترین کارهای او به شمار می آید. کتاب های زیباشناسی بندتو کروچه ( از ایتالیایی به فارسی )، الهی نامه عطار ( از فارسی به فرانسه )، رساله " هنر و زیبا شناسی " آرتور شوپنهاور، و " پاسخ به ایوب" اثر کارل گوستاو یونگ ( از انگلیسی به فارسی ) از دیگر کارهای او است.
ترجمه و کتاب شاید مهمترین خصیصه روحانی بود، به نحوی که او هر روز دو ساعت پیاده روی می کرد و در حین پیاده روی، افکار مطالعاتی خود را سامان می داد.
با وجود این، ترجمه هایش از دقیق ترین ترجمه ها در زبان فارسی است. او به حدی به زبان انگلیسی و فرانسه آشنا بود که مشهور است وقتی سندی از یک مذاکره نفتی می نوشت، نمایندگان نفتی بی درنگ بر زیر آن سند امضا می گذاشتند. دقت و وسواس او در میان همگنانش شهره بود.
خود او چنین گفته است اولین کاری که بنده در این زمینه ترجمه کرده ام، همانطور که می دانید، ترجمه « جمهور » افلاطون بود که در مقدمه اش شرح داده ام که چه شد به این فکر افتادم و اتفاقا این شروع خوبی بود برای کار در این زمینه؛ چون بنده به زبان اصلی این کتاب، که زبان یونانی است، هیچ آشنا نیستم، برای اینکه از صحت ترجمه ام اطمینان داشته باشم و مطمئن باشم که ترجمه من با اصل تطبیق می کند، مجبور شدم که از ترجمه های مختلف استفاده کنم و همین موجب شد که به دقت و وسواس فوق العاده عادت کنم. بنده برای ترجمه « جمهور » افلاطون از چهار ترجمه انگلیسی و چهار ترجمه فرانسه در مجموع از هشت ترجمه استفاده کردم و این کار ده سال طول کشید…
او در سال های پس از انقلاب ابتدا در ژنو به فعالیت مشغول شد و در سال های پایانی زندگی به لندن مهاجرت کرد. دکتر فواد روحانی در سن ۹۴ سالگی در دهم بهمن ماه ۱۳۸۲ پس از تحمل بیماری آلزایمر در آسایشگاه سالمندان لندن بدرود حیات گفت.

Share/Save/Bookmark


aghababaei
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۱۱:۰۶:۴۵
ایران ما بیش از نفت وسرمایه های مادی خدادادی به مدیران لایق همچون ایشان نیاز دارد روحش شاد وبرای نسلهای آتی منشش رهنمود باد
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵