کد مطلب: 58027
 
پس از چند بار تعویق زمان و تغییر محل برگزاری
کنفرانس قراردادهای نفتی شنبه آغاز می شود
 
کنفرانس قراردادهای نفتی ایران، پس از چند بار تغییر زمان برگزاری و همچنین پس از یکبار تغییر محل برگزاری، سرانجام روز شنبه در تهران برگزار می شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۱
کنفرانس قراردادهای نفتی ایران، پس از چند بار تغییر زمان برگزاری و همچنین پس از یکبار تغییر محل برگزاری، سرانجام روز شنبه در تهران برگزار می شود.
به گزارش نکونیوز، از زمانی که دولت جدید روی کار آمد امید به بهبود وضعیت اقتصادی کشور با مذاکرات هسته ای و رفع تحریمها، مسوولان نفتی را مجاب کرد که با اصلاحاتی در قراردادهای نفتی، زمینه جذاب تر شدن آن را به منظور حضور شرکتهای بین المللی در ایران فراهم سازند. ابتدا تصور می شد مذاکرات هسته ای خیلی زود به سرانجام برسد اما اوضاع مذاکرات، پیچیده تر از آن چیزی بود که در ابتدا تصور می شد و از آنجا که برگزاری کنفرانس قراردادهای نفتی پیش از لغو رسمی تحریمها بی فایده بود، زمان برگزاری کنفرانس چند بار به تعویق افتاد. مدتی بعد در مورد محل برگزاری کنفرانس، ابهاماتی ایجاد شد و برخی در مورد برگزاری کنفرانس در لندن انتقاداتی را مطرح ساختند. سرانجام مدتی پیش، محل برگزاری کنفرانس از لندن به تهران تغییر یافت تا کنفرانس اول در تهران و کنفرانس بعدی در لندن برگزار شود.
بدین ترتیب کنفرانس معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی ایران، IPC، با حضور شرکت کنندگانی از ۴۵ کشور دنیا و ۳۳۵ شرکت از ایران و جهان فردا شنبه هفتم آذر ماه در سالن اجلاس سران آغاز می شود و هشتم آذرماه به پایان می رسد. ۱۵۲ شرکت بزرگ بین المللی از جمله شل و توتال هم در کنفرانس تهران حضور پیدا می کنند.
سید مهدی حسینی، رئیس کنفرانس تهران، در گفتگو با ستاد خبری کنفرانس گفته: در مراسم رونمایی از قرارداهای IPC، شرکت کنندگانی از ۴۵ کشور دنیا حضور دارند. ۳۳۵ شرکت ایرانی و خارجی هم در رونمایی حضور دارند که از این تعداد ۱۸۳ شرکت ایرانی و ۱۵۲ شرکت بین المللی هستند.
رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران همچنین تعدادی از شرکت های بین المللی حاضر در مراسم رونمایی از IPC را معرفی کرد و افزود: کنفرانس تهران با حضور شرکت های نفتی بین المللی نظیر شل، توتال، انی، لوک اویل، وینتر شال، سینوپک، کوگاز، دی ان او، تره وی، وود ساید، پتروناس، پرتامینو اندونزی، پی جی اس سی و … برگزار می شود.
رئیس کنفرانس تهران افزود: نتیجه دو سال تلاش کمیته بازنگری، معرفی مدل جدیدی از قرارداد های نفتی ایران است. قراردادهایی که از نظر این کمیته، ضمن حفظ حاکمیت ملی، استقلال و قوانین موجود کشور، تا حد قابل توجهی نیازهای صنعت نفت و همه صنایع ذی ربط آن و همچنین منافع دو طرف قرارداد را ضمانت خواهد کرد.
حسینی پیش از این در مصاحبه ای با بلومبرگ از معرفی ۴۵ طرح جدید نفت و گاز ایران برای سرمایه گذاری در این قراردادها خبر داده بود.
در مراسم افتتاحیه کنفرانس تهران، در ابتدا رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی گزارشی از روند کار در دوره دوساله بازنگری را به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رساند. در ادامه کنفرانس، بیژن زنگنه، وزیر نفت با عنوان”سیاست ها و برنامه های وزارت نفت و موضوع قراردادهای جدید” سخنرانی خواهد کرد. در ادامه مراسم هم معاون حقوقی رییس جمهور و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران سخنرانی خواهند کرد.
در کنفرانس تهران و همایش رونمایی از قراردادها مدیران ارشد کشور، مدیران عالی رتبه شرکت های نفت و گاز , نمایندگان مجلس هم حضور خواهند داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵