کد مطلب: 59017
 
همایش پتروشیمی هم برگزار شد اما ....
تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها؛ وعده های بی سرانجام
 
همایش بین المللی پتروشیمی ایران موسوم به IPF هم برگزار شد و باز هم بر خلاف وعده مسوولان خبری از تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها نشد تا این کلاف سردرگم همچون گذشته، مبهم و پیچیده باقی بماند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۵
همایش بین المللی پتروشیمی ایران موسوم به IPF هم برگزار شد و باز هم بر خلاف وعده مسوولان خبری از تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها نشد تا این کلاف سردرگم همچون گذشته، مبهم و پیچیده باقی بماند.
به گزارش نکونیوز، کمتر از ده روز پیش از برگزاری همایش بین المللی پتروشیمی ایران، عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه برگزاری همایش در شرایطی که نرخ خوراک تعیین نشده می تواند عامل بازدارنده ای برای سرمایه گذاران خارجی باشد، از احتمال تعیین تکلیف قیمت خوراک تا پیش از برگزاری همایش خبر داد. اما همان زمان هم کارشناسان پیش بینی می کردند که امکان تعیین تکلیف نرخ خوراک که ماهها در بن بست گرفتار شده در طول یک هفته غیرممکن است. همینطور هم شد و همایش دو روزه پتروشیمی ایران طی دیروز و امروز در شرایطی برگزار شد که نرخ خوراک پتروشیمی ها هم تعیین نشد.
آخرین اظهار نظر درباره این موضوع توسط محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان شده که دیروز با اشاره به نرخ خوراک پتروشیمی ها در سال آینده تصریح کرد: نرخ خوراک پتروشیمی ها از طریق بورس تعیین می شود.
اما پیش از آن، از بهار سال گذشته، وعده تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها توسط وزیر نفت مطرح شده بود که البته در آن مقطع زمانی عملیاتی نشد. در شش ماهه نخست امسال هم نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها تعیین نشد و این امر انتقاداتی را به همراه داشت. پس از آن بود که نامه چهار وزیر به رییس جمهور در مورد مسایل اقتصادی منتشر شد؛ نامه ای که نام بیژن زنگنه وزیر نفت در پای آن نبود اما یکی از بخش های مهم آن به تبعات نامشخص گذاشتن نرخ خوراک پتروشیمی بر اقتصاد کشور و مخصوصا بورس اختصاص داشت. روز ۲۲ مهرماه شعری مقدم مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها گفت: در جلسه ای که روز گذشته با حضور وزیر در کمیسیون صنایع مجلس داشتیم مقرر شد که ظرف دو هفته آینده نرخ ها تعیین شود. بعد از گذشت دو هفته از وعده شعری مقدم وزیر نفت گفت: به هر حال، این موضوع ظرف دو هفته آتی از دید ما تمام شده است تا مراحلش را طی کند و ابلاغ شود هم برای وضع فعلی و هم برای سرمایه گذاران آتی. ما این را می فرستیم تا آقای رئیس جمهور و دوستان دیگر ببینند و نظراتشان را بدهند تا آن را نهایی کنیم و ابلاغ شود. شاید به دلیل همین وعده وزیر بود که شعری مقدم انتظار داشت پیش از همایش بین المللی پتروشیمی ایران، نرخ خوراک نهایی شود. اما باز هم این اتفاق رخ نداد. گفته می‌شود وزارت نفت فرمول قیمت‌گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی را تعیین کرده است اما تحت فشار واحدهای پتروشیمی تاکنون توان اعلام فرمول مورد نظر را نداشته است. همچنین برخی منابع از فشار سه وزارتخانه صنعت، رفاه و دفاع که مالک تعداد زیادی از پتروشیمی ها هستند بر وزیر نفت خبر داده بودند به طوری که گفته می شود وزیر نفت در جلسه‌ای از فشار وزرای نویسنده نامه بر وی برای کاهش قیمت هر متر مکعب گاز خوراک پتروشیمیها از ۱۳ سنت به ۱۰ سنت گله کرده بود. عباس شعری مقدم؛ فشارها بر وزیر نفت را تأیید کرده و گفته بود: از همان روز اولی که آقای زنگنه وزیر شد، فشار برای کاهش قیمت خوراک روی وی وجود داشت اما وزیر نفت تابع مجلس و دولت است.
با تمام این احوالات هنوز هیچ گام مثبتی در راستای تعیین نرخ خوراک پتروشیمی های گازی برداشته نشده تا سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای تصمیم گیری در مورد فعالیت در این عرصه همچنان نگران بی ثباتی در قوانین باشند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵